Priemyselné kamery a senzory

B&R vstúpila na trh strojového videnia s dvomi variantmi kamier: Smart Sensor a Smart Camera. Keďže hardvér je plne integrovaný do automatizačného systému, kamery možno synchronizovať s funkciami stroja s presnosťou na mikrosekundy. Smart Sensor je navrhnutý na implementáciu funkcií strojového videnia, ako je čítanie QR kódu alebo detekcia polohy. Na rozdiel od mnohých iných zariadení vo svojej triede netreba inštalovať špeciálny hardvér pre každú funkciu. Namiesto toho používateľ jednoducho nakonfiguruje požadovanú funkciu Smart Sensora vo vývojovom prostredí Automation Studia. Výrobcom tak stačí skladovať iba jeden typ kamery a aj napriek tomu sú schopní podporovať širokú škálu aplikácií.

Škálovateľný hardvér

V prípadoch, keď sa vyžaduje viac ako jedna funkcia, je ľahké prejsť na výkonnejšiu Smart Cameru. Existujúci aplikačný softvér, parametre a modely sa môžu naďalej používať. Bez ohľadu na vybraný typ kamery by inštalácia mohla byť sotva jednoduchšia: Jednoducho pripojte kameru k sieti a ona automaticky získa všetky potrebné nastavenia priamo z riadiaceho systému.

Optimálna kvalita obrazu

Smart Sensor a Smart Camera môžu byť vybavené jedným z troch obrazových snímačov v rozsahu od 1,3 do 5 megapixelov. Všetky sa vyznačujú vysokou citlivosťou na svetlo a nízkou úrovňou šumu. To zaručuje optimálnu kvalitu obrazu – a to aj vo vysokorýchlostných aplikáciách. Osvetlenie môže byť realizované vo forme integrovaných LED alebo externého osvetlenia a podsvietenia.

Kamery sú dispozícii s integrovaným alebo vymeniteľným C objektívom. Integrované šošovky majú elektronické nastavenie zaostrenia a sú dostupné s ohniskovou vzdialenosťou od 4,6 do 25 mm. Všetky šošovky B&R sú špeciálne optimalizované pre obrazové senzory používané na dosiahnutie maximálnej ostrosti a optimálneho zobrazovacieho výkonu.

Jeden kábel je všetko, čo potrebujete

Kamera je integrovaná do siete stroja prostredníctvom hybridného konektora M12, ktorý tiež dodáva potrebné napájanie 24 V DC, a preto stačí iba jeden kábel. Druhý konektor umožňuje jednoduché prepojenie s ďalšími kamerami, osvetľovacími prvkami alebo IO modulmi.

Krútiaci moment bezpečne pod kontrolou

Servopohon ACOPOS P3 je teraz k dispozícii aj s bezpečnostnou funkciou bezpečne obmedzený krútiaci moment (SLT – Safely limited torque). B&R je tak jedným z prvých výrobcov, ktorí ponúkajú túto certifikovanú bezpečnostnú funkciu. Bezpečne obmedzený krútiaci moment monitoruje krútiaci moment až do SIL 2/PL d. Krútiaci moment je obmedzený na nakonfigurovanú maximálnu hodnotu pomocou merania prúdu integrovaného priamo do systému pohonu. Pretože bezpečnostná funkcia beží v pohone decentralizovane, je zaručená extrémne krátka maximálna doba detekcie poruchy 8 ms. Najmä v kombinácii s inými bezpečnostnými funkciami, ako je napríklad bezpečne obmedzená rýchlosť alebo bezpečný smer, funkcia SLT uľahčuje bezpečnú spoluprácu medzi ľudskými operátormi a strojmi. Pri práci na stroji je minimalizované riziko zranenia obsluhy.

Bezpečná prevencia mechanického preťaženia

SLT sa dá použiť aj na bezpečné obmedzenie zaťaženia mechanických systémov. Týmto spôsobom funguje bezpečnostná funkcia ako momentový kľúč, ktorý zabraňuje nadmernému utiahnutiu skrutiek. SLT sa môže použiť ako ochranné opatrenie proti preťaženiu hnacích náprav a bŕzd. V dôsledku toho možno použiť lacnejšie mechanické komponenty, pretože netreba zohľadňovať momentové špičky.

Využitím riadiaceho systému B&R s integrovaným strojovým videním, pohonmi a bezpečnosťou získava výrobca jednoúčelových strojov veľmi efektívny nástroj, ktorý výrazne zjednoduší vývoj jednoduchých a rovnako aj náročných aplikácií. V neposlednom rade sa vždy môže oprieť o kvalifikovanú technickú podporu v pobočkách B&R v Novom Meste nad Váhom a Košiciach.