Ako sa postupne vyvíjali produkty, či už riadiace PLC, kamerové systémy a v neposlednom rade roboty, tak aj naša personálna základňa postupne naberala na rozmeroch a skúsenostiach. Ako sa hovorí, nikto učený z neba nespadol. V automatizácii procesov a zariadení to platí dvojnásobne. Pri hľadaní cesty, ako čo najviac vyjsť v ústrety našim zákazníkom a integrátorom, bol v ABB vytvorený softvérový nástroj Robot Studio. Jeho nespornou výhodou je možnosť tvorby konkrétnych simulácií, špecifikácie robotov na základe dosahu a nosnosti, simulovania času cyklu, návrhu moderných a inovatívnych pracovísk apod. Vzhľadom na to, že slovenský trh, napriek malej krajine, je veľmi veľký a spoločností, ktoré potrebujú automatizovať a robotizovať je dostatok, rozšírili sme záber pomoci o oblasť vytvárania komplexných robotických aplikácií. Prvé takéto moderné zariadenia s robotmi začalo oddelenie realizácie robotických aplikácií odovzdávať približne pred 14 rokmi. Odvtedy sme sa v slovenskom zastúpení spoločnosti ABB vypracovali medzi popredných dodávateľov automatizačných riešení na Slovensku.

V oddelení realizácie robotických aplikácií ABB pracujú skúsení odborníci v rôznych oblastiach – konštrukcia, programovanie robotov, PLC, kamier, konfigurácie bezpečnosti. Svojou odbornosťou dokážu navrhnúť zariadenia, ktoré spĺňajú podmienky súčasných trendov od Industry 4.0 až po využitie moderných bezpečnostných systémov SafeMove generácie II. Ako som na začiatku spomínal, že nikto učený z neba nespadol, aj špecialisti z ABB Slovensko sa spájajú s kolegami z celého sveta a odovzdávajú si navzájom skúsenosti a spoluvytvárajú vysoko špecializovanú knižnicu znalostí. Tá posúva aj slovenskú realizáciu ďalej a umožňuje ABB navrhovať nielen malé zariadenie, ale i veľké robotizované linky so špecifickými požiadavkami.

Oblasti výnimočnej expertízy:

  1. Montáž komponentov – skladanie dielov, skrutkovanie, klipovanie, testovanie, kamerová kontrola, detekcia priesvitných materiálov hlavne u automotive zákazníkov.
  2. Lakovanie – komplexný návrh veľkých aj malých lakovní vrátane procesu.
  3. Obsluha lisov – ABB má vytvorené štandardné rozhrania pre plastikárske lisy. To umožňuje efektívnu inštaláciu a rýchle uvedenie do prevádzky.
  4. Paletizácia – prekladanie dielov v rôznych odvetviach (drevársky priemysel, stavebníctvo, potravinárstvo). ABB vyvinulo v spolupráci so svojou dcérskou spoločnosťou B&R unikátny paletizačný systém KEPLAN (vytváranie ložných plánov je tvorené jednoduchým grafickým spôsobom).
  5. Zváracie aplikácie – štandardné zváracie bunky s otočnými stolmi, kolaboratívne zváracie pracoviská.

Viaceré z našich riešení, ktoré by pre vás a vašu výrobu mohli byť zaujímavé, môžete bližšie spoznať v robotickom centre na Tuhovskej ulici v Bratislave. Vyskúšať si tu môžete aj naše novinky ako nové riadenie Omnicore s robotom IRB1100, kolaboratívny robot GoFa a veľa iného. Naším cieľom je zhmotniť vaše predstavy do reálneho zariadenia a výrobnej linky.

Tomáš Magula