Vidličkové, uhlové a rámčekové fotoelektrické snímače di-soric

Špecialitou firmy di-soric sú vidličkové optoelektrické snímače, tiež známe pod názvami vidličkové svetelné závory alebo optické bariéry, ktoré di-soric vynašiel pred viac ako 20 rokmi a ktoré naďalej zdokonaľuje a vylepšuje. Presvedčivým dôkazom neustáleho zvyšovania kvality vidličkových snímačov je nedávne rozhodnutie zvýšiť ich záručnú lehotu z troch na päť rokov! Za také dlhé obdobie narástol sortiment na veľké množstvo typov s jedinečnými vlastnosťami pre aplikácie v každej oblasti priemyslu. Uvedieme aspoň niekoľko príkladov.

OGUTID 051 – vidlička s dynamickou funkciou spínania

Séria vidličiek OGUTID je charakteristická dynamickou funkciou spínania. Na výstupe snímača sa generuje impulz len v okamihu, keď je svetelný lúč optickej bariéry prerušený sledovaným objektom. Dĺžku výstupného impulzu možno nastaviť potenciometrom v rozsahu 10 ms až 1 s. To umožňuje detekciu aj malých, rýchlo sa pohybujúcich objektov a zvyšuje odolnosť proti znečisteniu optiky v náročnom prostredí. Na obr. 1 je znázornené monitorovanie vlákna vedeného v transparentnej plastovej rúrke s využitím dynamickej funkcie spínania. Predĺženie impulzu zabezpečí spojitý signál pre detegované rozkmitané vlákno.

Druhá aplikácia využíva dvojicu statických vidličiek na kontrolu nožičiek integrovaných obvodov pred ich osadením do DPS. Posledná z trojice uvedených aplikácií využíva diferenciálnu vidličku s dvojicou identických infračervených lúčov, z ktorých jeden sa využíva ako referenčný. Diferenčné vyhodnocovanie signálov umožňuje spoľahlivo detegovať transparentné filmy (etikety) alebo objekty s priemerom menším ako Ø 0,1 mm (drôty, nite atď.). V tomto konkrétom prípade je sledovaná možná kolízia a navrstvenie transparentných etikiet.

PDF - Vidličkové fotoelektrické snímače

Video 1 na konci článku

 

Laserová vidličková meracia závora LLGT 081 s analógovým výstupom

Meranie s vysokým rozlíšením 20 μm a meracím rozsahom do 25 mm môže byť použité na detekciu a analýzu aj veľmi malej rozmerovej odchýlky. Konštrukčné riešenie v tvare vidličky eliminuje nutnosť zložitého nastavovania vysielača k prijímaču. Pri predvolenom výrobnom  nastavení  maximálnemu rozsahu  merania 25 mm zodpovedá plná výchylka analógového výstupu 0..10 V (4..20 mA). Pre aplikácie s výrazne menším rozsahom merania je možné nastaviť plnú výchylku analógového výstupu 0..10 V (4..20 mA) pre užší rozsah merania až do 5 mm. Na obr. 2 sú znázornené dve aplikácie, kde je v prvom prípade kontrolovaný priemer vrtákov a následne vykonaná ich selekcia. V druhom prípade je kontrolovaná odchýlka na hrane pohybujúceho sa pásu tkaniny.

PDF - Laserové pásové vidlicové svetelné závory

Video 2 na konci článku

 

Laserový fotoelektrický snímač s potlačením vplyvu pozadia a popredia LVHT 51 M 400 G3-B4

Snímač s difúznym červeným laserovým svetlom a s automatickým prispôsobením vysielaného výkonu vo viditeľnej časti spektra 650 nm umožňuje veľký rozsah detekcie. Možno definovať dva spínacie body (funkcia okna). Funkcia potlačenia vplyvu pozadia a popredia predurčuje využitie snímača v aplikáciách v obmedzenom priestore, s prekážkami, ktoré bránia použiť štandardné difúzne snímače. Laserové snímače s potlačením pozadia sú ideálne pri automatizácii procesov presného nastavovania polohy, na bezkontaktnú kontrolu prítomnosti predmetov malých rozmerov, overovanie hĺbky otvorov či veľkostí deformácií.

Prvá, na obr. 3 znázornená aplikácia, využíva laserový snímač s potlačením pozadia – LHT51/LVHT51... Kontroluje osadenie plošného spoja súčiastkami SMD. Na rozdiel od prvej aplikácie druhá je z prostredia potravinárskeho priemyslu. Nie je potrebné potlačenie pozadia, ale vyžaduje sa krytie IP69K, preto je použitý typ OTVTI .../IP69K.

Video 3 a 4 na konci článku

 

Produkty firmy di-soric prináša na český a slovenský trh firma AMTEK, spol. s r. o.

Filozofiou firmy AMTEK je nadštandardná technická podpora zákazníkov, zabezpečovaná prostredníctvom vyškolených odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami z oblasti vývoja a výroby priemyselných zariadení. AMTEK ako autorizovaný partner svetových výrobcov, ako sú napríklad firmy di-soric, DATALOGIC, EUCHNER, FUJI ELECTRIC, LIKA, MAYTEC, ANALOG DEVICES, Tapeswitch, TDK-Lamda, TRACO POWER, má priamy prístup k ich najnovším technickým a obchodným informáciám. Inovačné úsilie ich vývojových centier produkuje každoročne novinky v sortimente, ktoré AMTEK prezentuje svojim zákazníkom pri osobnom kontakte a tiež prostredníctvom prezentácie na odborných seminároch, v médiách a na špecializovaných výstavách.
Cieľmi spoločnosti AMTEK, spol. s r. o., sú:

  • poskytovať stálu technickú podporu založenú na hlbokej znalosti produktu,
  • dlhodobý spoľahlivý vzťah s klientmi,
  • umožniť zákazníkom náskok pred konkurenciou

PDF - Prehľad zastupovaných spoločností a stručná charakteristika ich produktov 

Pozývame vás na expozíciu firmy AMTEK, spol. s r. o.
na veľtrhu AMPER 2015 v Brne, hala V, stánok 6.12.

Pri tvorbe článku boli použité materiály firmy di-soric.

  

 

AMTEK, spol. s r.o.                      

Vídeňská 125, 619 00 Brno, ČR
Tel.:
+420 547 125 555
amtek@amtek.cz
www.amtek.cz

zastúpenie na Slovensku:
Ing. Dušan Hlávka
dusan.hlavka@amtek.cz
Tel.: +421 911 205556