Spoločnosť Brainboxes je britský výrobca sieťových zariadení, ktorý od roku 1984 navrhuje, vyrába a servisuje zariadenia pre digitálne siete. V súčasnosti je jedným z popredných svetových projektantov a výrobcov telekomunikačných zariadení, ktorý distribuuje svoje výrobky prostredníctvom celosvetovej siete. Vďaka významným investíciám do výskumu, vývoja a výroby si spoločnosť získala povesť výrobcu produktov, ktoré sa ľahko používajú, sú vysoko konfigurovateľné a zároveň vysoko spoľahlivé. Veľký dôraz na vývoj výrobkov sa odráža v personálnej štruktúre spoločnosti, kde až 40 % zamestnancov je súčasťou tímu výskumu a vývoja. Mnohí z nich majú akademické hodnosti. Nájdete medzi nimi špecialistov v rôznych oblastiach - od návrhárov čipov až po programátorov špecializujúcich sa na integrovaný softvér, ovládače zariadení a aplikácie pre koncových používateľov.

Poslaním spoločnosti Brainboxes je umožniť implementáciu technológie Priemysel 4.0 akejkoľvek spoločnosti bez ohľadu na jej veľkosť. Na tento účel spoločnosť poskytuje hardvérové a softvérové nástroje, ktoré umožňujú monitorovanie a riadenie strojov vrátane starších strojov a umožňujú získavať údaje z výrobnej linky. Súčasné produkty spoločnosti sú podrobované prísnemu testovaniu, pričom pri vývoji nových pracovníci výskumu a vývoja intenzívne načúvajú potrebám zákazníkov a zohľadňujú náročné podmienky používania. Jedinečná kombinácia projekčného oddelenia a výrobného závodu umožňuje spoločnosti poskytovať riešenia na mieru, presne podľa požiadaviek konkrétnych aplikácií, často za nižšiu cenu ako pri nákupe hotových výrobkov.

Silnou stránkou spoločnosti Brainboxes je technická podpora - poskytujú ju tí istí ľudia, ktorí navrhujú, testujú a implementujú výrobky spoločnosti, čo zaručuje odbornú pomoc. Tím vysokokvalifikovaných softvérových a hardvérových inžinierov môže pomôcť v každej fáze projektu zákazníka, od vývoja koncepcie až po prispôsobenie výrobkov pre konkrétnu aplikáciu.

Prepínače vyrábané spoločnosťou Brainboxes sú určené na aplikácie, kde je rozhodujúci vysokorýchlostný prenos dát. Vyznačujú sa vysokými prevádzkovými rýchlosťami, veľmi dobrým výkonom a zvýšenou spoľahlivosťou, čím uľahčujú konfiguráciu a obsluhu vysokorýchlostného prenosu údajov medzi zariadeniami a/alebo riadiacimi jednotkami. Všetky sú spätne kompatibilné, čo znamená, že ich možno začleniť do starších sietí alebo zariadení pracujúcich rýchlosťou 10 Mb/s, 100 Mb/s (Fast Ethernet) alebo 1 Gb/s (Gigabit Ethernet), pričom stále využívajú najvyššiu rýchlosť dostupnú v sieti medzi príslušnými koncovými zariadeniami.

Switche zo série „SW-100”

Switche tejto série sú určené na zabudovanie do vlastného zariadenia, takže ich zákazníkmi budú najmä výrobcovia OEM. Ich charakteristickým znakom je absencia krytu, ale napriek tomu sa výkonnostne nelíšia od ostatných produktov spoločnosti. V závislosti od typu majú až päť ethernetových portov s rýchlosťou 100 Mb/s alebo 1 Gb/s. Môžu pracovať v priemyselnom teplotnom rozsahu od -40 do +80 °C pri napájaní napätím v rozsahu 5...30 V DC. Okrem toho majú dodatočný vstup núdzového napájania, ktorý im umožňuje pracovať aj v prípade výpadku hlavného napájacieho napätia, napríklad so záložnou batériou. Ich kompaktný dizajn umožňuje zabudovanie do oblasti vstupného/výstupného konektora vlastného zariadenia. 

Switche zo série „SW-0”

Switche sú umiestnené v puzdrách, ktoré sa dajú namontovať na stenu. Vďaka tomu ich možno ľahko priskrutkovať na staršie stroje alebo na kryt riadiaceho počítača či skrinky PLC. V závislosti od typu majú až päť ethernetových portov s rýchlosťou 100 Mb/s alebo 1 Gb/s. Môžu pracovať v priemyselnom teplotnom rozsahu od -10 do +60 °C. Široký rozsah napájacieho napätia 5...30 V DC v kombinácii s vstupom núdzového napájania umožňuje ich použitie v bežných priemyselných inštaláciách, kde je k dispozícii +12 alebo +24 V. Vďaka spôsobu montáže je tento typ switchov obzvlášť užitočný pri modernizácii existujúcich strojov a/alebo sietí.

Switche zo série „SW-500” a „SW-700”

Tieto série sa vyznačujú krytmi určenými na montáž na lištu DIN. Vďaka tomu sú vhodné najmä na inštaláciu novších zariadení, napríklad do rozvádzačov strojov. V závislosti od typu majú prepínače oboch sérií až 8 ethernetových portov s rýchlosťou 100 Mb/s alebo 1 Gb/s. Môžu pracovať v rozšírenom teplotnom rozsahu (-40...80 °C). Majú záložný napájací vstup a rozsah napájacieho napätia je 5...30 V DC. Tieto dve série sa líšia puzdrom, ktoré je v sérii SW vyrobené z kovu. SW-504 Switch určený na montáž na DIN lištu SW-705 Switch v kovovom puzdre

Switche s portmi pre zapojenie doska-doska

Okrem switchov vybavených konektormi RJ-45, ktoré sa zvyčajne používajú v sieťach Ethernet, obsahuje sortiment výrobcu aj ďalšie, ako napríklad switch PE-505 so slotmi pripájanými na dosku, ktoré umožňujú prepojenie medzi doskami alebo medzi doskami a káblami. Switch má 5 galvanicky oddelených (1,5 kV), spätne kompatibilných konektorov s prenosovou rýchlosťou 100 Mb/s, ktoré spĺňajú štandard IEEE802.3az triedy A s automatickou detekciou MDI/MDIX. Vstupné napájacie napätie v rozsahu 3,3...5 V DC je chránené proti prepólovaniu. Prepínač môže pracovať v teplotnom rozsahu -40...+85 °C. To všetko pri miniatúrnych rozmeroch dosky len 55 × 55 × 7,4 mm. Ako príslušenstvo sa ponúka doska-rozšírenie so 4 zásuvkami RJ-45 a jedným TE MicroMatch.

Text spracovala spoločnosť Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.