Nemecká spoločnosť di-soric je renomovaným výrobcom snímačov, okrem toho začala pred niekoľkými rokmi prenikať do oblasti vision senzorov prostredníctvom CS-50, čo bol v tom čase najmenší snímač na trhu vybavený intuitívnym softvérom pre základné aplikácie. Skúsenosti získané zo spolupráce s inými spoločnosťami boli dobre využité v ďalšom rade senzorov. Model CS-60 je už výsledkom úplne vlastného vývoja a ponúka širší rozsah aplikácií vrátane rozpoznávania a čítania 1D a 2D kódov a merania objektov. Je vybavený vymeniteľnými objektívmi typu S-mount a integrovaným výkonným LED prisvietením (červená/biela). Ponúka dve možnosti rozlíšenia (qHD = 736 x 480 či Full HD = 1 456 x 1 088) a komunikácie (profinet, FTP atď.).

Talianska spoločnosť Datalogic (po fúzii preberá kamerové portfólio firma Datasensing) je na druhej strane dlhoročným výrobcom čítačiek čiarových kódov, chytrých kamier a komplexných kamerových systémov. Model P2x je plnohodnotná smart kamera s priemyselným krytím IP65/67 a s plnými funkciami vývojového softvéru Impact, ktorý je jednotný pre základné kamery aj najpokročilejšie kamerové systémy.

Existuje v širokom spektre variantov:

  • rozlíšenie qHD (960 x 540) a 2MP (1 920 x 1 080),
  • čierno-biely/farebný,
  • dve možnosti vymeniteľného LED prisvietenia 14/36 výkonnými TIR LED (biela, modrá, červená)
  • vymeniteľné objektívy (6, 8, 12, 17 mm).

Dobrá cena

Základná cena CS-60 zahŕňa v závislosti od rozlíšenia optickú šošovku a integrované svetlo. Za príplatok sa dá rozšíriť o funkcie čítačky 1D/2D kódov. Cena modelu P2x sa začína na takmer dvojnásobku ceny modelu CS-60, ale s plnými funkciami vývojového softvéru Impact. Ďalšie cenové úrovne závisia od rozlíšenia qHD a Full HD a od toho, či ide o monochromatickú a farebnú verziu.

Užitočné funkcie

Obe kamery majú vymeniteľné objektívy a pri typoch P2x možno meniť aj osvetľovací panel a optické filtre. Obe majú integrovaný ethernet so všetkými jeho výhodami a obe kamery na ňom môžu prevádzkovať protokol TCP/IP, vstupy/výstupy a Profinet. Pri P2x je drobnou, ale užitočnou funkciou 360° signalizačný (RGB) rámik indikujúci výsledok inšpekcie.

Vývojový softvér

Základný rozdiel spočíva v tom, že aplikácia pre kamery CS-60 sa programuje jednoducho a intuitívne, zatiaľ čo P2X sa programuje v sofistikovanejšom softvéri Impact. Aplikáciu CS-60 však podporuje veľmi pokročilý vývojový softvér nVision-i. Všetko je nielen prehľadne graficky spracované, ale prostredie obsahuje aj trvalú kontextovú pomoc. Na druhej strane, softvér Impact, identický pre všetky kamery Datalogic, je zdokonalený na základe dlhoročných skúseností tohto výrobcu a viac ako 100 kontrolných a prepracovaných nástrojov vedie k úplnej všestrannosti inteligentnej kamery.

Záver

Spoločnosť Amtek má praktické skúsenosti s oboma systémami. Použitie kamier Datalogic predstavuje istotu, že aplikáciu možno ďalej rozvíjať podľa potreby a ak požadujeme vyššiu rýchlosť spracovania, možno prejsť na MX procesor s použitím bežných kamier.

Vo všetkých prípadoch ponúka spoločnosť Amtek zákazníkom aj možnosť vytvoriť mechanické zostavy pracovísk z hliníkového profilového systému Maytec. Na kontrolu na dopravníku ponúkame kompletné riešenie pre dopravníky, držiaky kamier a ďalšie snímače a na 3D tlačiarni pridávame potrebné kryty pre konštantné svetelné podmienky a montujeme svetlá s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu, predovšetkým od spoločnosti di-soric.

Ing. Petr Boček