Ultrazvukový senzor etikiet s IO-Link UGUTI 6/70 FIRMY di-soric

Už viac ako 35 rokov nemecká firma di-soric vyvíja a vyrába senzory pre priemyselnú automatizáciu, predovšetkým pre oblasť montáže, technológie balenia a manipulácie, automobilový, elektronický a farmaceutický priemysel. Ďalším základným kameňom sortimentu di-soric sú systémy spracovania a identifikácie obrazu, kvalitné LED osvetlenie a výrobky zaisťujúce bezpečnosť pri práci.
Ultrazvukový senzor etikiet s IO-Link UGUTI 6/70 FIRMY di-soric

Denne sa stretávame s výrobkami označenými rôznymi druhmi etikiet. A počet etikiet používaných na trhu sa neustále zvyšuje. Ich rôznorodosť je obrovská, čo sa týka veľkosti, tvaru, hrúbky a materiálu, od transparentných (nepriznaných), metalizovaných, papierových až po viacvrstvové etikety, brožúry s integrovaným návodom na obsluhu, takzvané bookletové etikety – booklety. Na spoľahlivú detekciu takého rozsiahleho sortimentu nemožno použiť senzory s jediným princípom snímania. Preto di-soric ponúka široký sortiment senzorov etikiet fungujúcich na troch technológiách snímania – optické, kapacitné a ultrazvukové. Optické senzory etikiet detegujú, s veľkou rýchlosťou a presnosťou, tenké aj hrubé papierové a metalizované etikety. Vďaka širokým štrbinám optických vidlíc sú vhodné pre viacvrstvové skladané etikety – brožúry. Optické senzory etikiet sa vyznačujú vysokou rýchlosťou, presnosťou dávkovania a reprodukovateľnosťou. Nie sú vhodné na detekciu transparentných etikiet. Kapacitné senzory etikiet sú výborným riešením na detekciu tenkých transparentných, fóliových a papierových etikiet. Uplatňujú sa v aplikáciách, kde je potrebná vysoká rýchlosť pásu. Nie sú vhodné na detekciu metalizovaných a viacvrstvových etikiet. Ultrazvukové senzory etikiet možno použiť univerzálne pri širokom sortimente etikiet z rôznych druhov materiálu. Spoľahlivo detegujú nielen tenké a hrubé papierové štítky, ale aj viacvrstvové, transparentné, fóliové a metalizované etikety.

Ultrazvukové senzory etikiet s IO-Link di-soric UGUTI

Ultrazvukové senzory etikiet dokážu detegovať nielen veľmi tenké a priehľadné fóliové etikety, ale tiež spoľahlivo spracujú metalizované etikety a poskytujú dostatočný priestor na hrubšie, skladané brožúry. Pomocou rozhrania IO-Link možno konfigurovať a monitorovať všetky parametre senzora, centrálne uchovávať konfiguráciu, čo zvyšuje produktivitu práce v súlade s koncepciou systému Industry 4.0. Ak je to výhodnejšie, napríklad pri zmene etikety na výrobnom páse, možno použiť funkciu TEACH-IN na rýchle nastavenie senzora a manuálne nastaviť požadované hodnoty pomocou tlačidiel „+“ a „–“.

IO-Link vytvára komunikačný kanál medzi riadiacim systémom a procesnou úrovňou, ktorá je vysoko výkonná a ľahko ovládateľná. Štandardné káble s konektormi M12 umožňujú jednoduchú inštaláciu a skracujú čas uvedenia do prevádzky.

Ultrazvukový senzor etikiet UGUTI 6/70 (obr. 1) má odolný a kompaktný dizajn s axiálnym alebo radiálnym konektorom v kovovom kryte a s plným zapuzdrením s krytím IP67. Vďaka ultrazvukovej technológii detekcie a vidličke so šírkou medzery 6 mm a hĺbkou 70 mm je použiteľný takmer pri všetkých druhoch etikiet: transparentných, tenkých fóliách, metalizovaných a papierových etiketách, brožúrach až do hrúbky 6 mm a pri veľmi krátkych štítkoch s dĺžkou iba 2 mm. Rýchly spínací čas (reakčný čas len 0,25 ms) umožňuje detekciu etikiet pri rýchlosti posuvu materiálu až do 250 m/min, v prevádzke aj pri učení, s vysokou reprodukovateľnosťou (odchýlka len ±0,2 mm).

Vysokú spoľahlivosť procesu zabezpečujú dva nezávislé výstupy, ktoré umožňujú paralelnú prevádzku rýchleho spínaného výstupu súčasne s prebiehajúcou komunikáciou IO-Link na druhom výstupe. Na senzore sú umiestnené tri indikačné LED, ktoré slúžia pri učení pomocou funkcie TEACH-IN a v prevádzke na zobrazenie stavu senzora (zelená), výstupného signálu (žltá) a nedostatočnej stability senzora (červená).

Ultrazvukový senzor etikiet (obr. 2) deteguje s vysokou presnosťou medzery medzi etiketami a umožňuje presné umiestnenie transparentných etikiet na požadovanú pozíciu na nádobách. Na synchronizáciu nádob posúvaných dopravníkom je použitý optický vidlicový senzor OGU 100 G3-T3, na kontrolu priemeru rolky s etiketami ultrazvukový senzor US 12 M 200 G3-B4 vo valcovom puzdre M12.

Produkty firmy di-soric prináša na český a slovenský trh firma AMTEK, spol. s r. o.

Podrobnejšie informácie nájdete v brožúre (PDF č.1)

Pri písaní článku boli použité materiály firmy di-soric.

di-soric UGUTI 6/70 G6-B5 (PDF č. 2)
di-soric ULTRASONIC LABEL SENSORS UGUTI WITH IO-LINK (PDF č. 3)

Pozývame vás na expozíciu firmy AMTEK, spol. s r. o., na veľtrhu AMPER 2019 v Brne, hala V, stánok 6.12.