Odolné vyhotovenie spĺňajúce medzinárodné štandardy

Rozvádzače musia v Európe a Severnej Amerike spĺňať viaceré prísne bezpečnostné požiadavky a normy na ochranu ľudí a technológií pred možnými výbuchmi a požiarmi. Rozvádzače používané v nebezpečných priestoroch, v ktorých sa nachádza množstvo zariadení alebo komponentov, musia mať schválenia ATEX, IECEx alebo UL HazLoc. Tieto normy špecifikujú oveľa prísnejšie požiadavky na produkty ako v prípade rozvádzačov do štandardného prostredia, kde sa nenachádza potenciálne výbušná atmosféra. Cieľ je jednoznačný – obmedziť riziká, ktoré sú v spomínaných priemyselných odvetviach prítomné v oveľa väčšom rozsahu.

Nové prázdne rozvádzače Ex Rittal AX vyrobené z polyesteru vystuženého sklenými vláknami, ktoré nahrádzajú predchádzajúce skrine na báze KS, spĺňajú tieto požiadavky. Sú schválené na použitie v potenciálne výbušnej atmosfére spôsobenej plynmi (zóny 1 a 2) alebo prachom (zóny 21 a 22) v súlade s 2014/34/EÚ (ATEX, IECEx), trieda ochrany proti výbuchu podľa EN 60 079 – ochrana zariadenia vďaka zvýšenej bezpečnosti (Ex e) a ochrana zariadenia vďaka krytu (Ex tb). Plastové rozvádzače Ex AX disponujú aj certifikáciou UL, napr. UL HazLoc pre nebezpečné miesta (Severná Amerika), UL 508A pre priemyselné rozvádzače, UL 746 pre vonkajšie hodnotenie F1 a UL 94 V-0 pre protipožiarnu ochranu. Výhodou je aj krytie IP 65/NEMA 4 či ochranná izolácia do bezpečnostnej triedy II pri 1000 V DC.

Výsledkom je technológia rozvádzača, ktorá spĺňa všetky predpoklady pre maximálnu bezpečnosť a odolnosť, a to aj pre vonkajšie aplikácie. Tesnosť je zabezpečená bezpečnostným vyhotovením rozvádzača s dvojitým tesnením na hornom a spodnom okraji dverí, ktorý zabezpečuje integrovaná ochranná lišta proti dažďu z materiálu odolného proti extrémnej teplote a UV žiareniu.

Dodatočný montážny priestor

Využite dvere priamo ako dodatočnú montážnu plochu. Integrovaný výstužný rám dverí obsahuje montážne výstupky, aby sa zvýšila flexibilita pri montáži. Možnosť použitia príslušenstva Rittal znamená, že dierované profily, lišty, držiaky na dokumentáciu kabeláže atď. možno namontovať priamo na vnútornú stranu dverí. Vzperu dvierok na ich zaistenie v otvorenej polohe možno namontovať jednoducho bez potreby obrábania.

Nové rozvádzače Ex zároveň zjednodušujú vnútornú inštaláciu a ponúkajú oveľa viac možností montáže. Symetrické usporiadanie znamená, že rozvádzač sa dá ľahko otáčať o 180°. Množstvo montážnych výstupkov v rozvádzači uľahčuje vnútornú inštaláciu. Umožňujú rýchle a priame priskrutkovanie systémového príslušenstva, ako sú dierované profily, tyče a lišty do vnútra rozvádzača. K montážnym výstupkom môžu byť tiež priamo pripevnené dverové spínače a vzpery. Okrem toho možno v rozvádzači naskrutkovať DIN lišty priamo na existujúce montážne príchytky. Montážnu dosku možno ľahko priskrutkovať spredu pomocou predmontovaných skrutiek a dokonca ju neskôr uzemniť pomocou predpripraveného otvoru v tvare kľúčovej dierky. Montáž na stenu sa jednoducho realizuje pomocou vonkajších závitových vložiek pri zachovaní certifikácie UL a triedy ochrany.

Nové plastové Ex rozvádzače AX sa dodávajú v ôsmich verziách v rozmedzí od 200 do 800 mm šírky, 300 až 1 000 mm výšky a 150 až 300 mm hĺbky. Sortiment produktov Rittal zahŕňa aj rozvádzače Ex vyrobené z nehrdzavejúcej ocele.

www.rittal.sk