SafeMove – významný krok pri bezpečnosti robotov v interakcii s okolím 

Minulý rok spoločnosť ABB zmenila farbu robotov z oranžovej na grafitovo bielu. Dôvod bol jednoduchý – roboty ABB sú už také bezpečné, že môžu pracovať v tesnej blízkosti ľudí. Preto tiež nemusia byť jasne viditeľné. Ďalší krok je v aplikáciách, pri ktorých technológia umožňuje odstrániť oplotenie. Vytvára tak priestor na spoluprácu robota s obsluhou. Na bezpečnú spoluprácu robota s človekom vyvinula ABB softvérové a hardvérové spojenie bezpečnostných prvkov do jedného celku – SafeMove. Tento prvok je vyvinutý a testovaný v súlade s medzinárodnými bezpečnostnými normami (kategória 4 podľa EN 954-1, SIL3 podľa EN61508, kategória 4 a PLe podľa ISO 13849-1 a iné).

Novej spolupráci človek – stroj už v ceste nestojí nič. Operátor a robot môžu teraz spolupracovať oveľa bližšie. SafeMove umožňuje spoluprácu medzi robotom a obsluhou bez bezpečnostných kompromisov. Používa kontrolu pozície robota vrátane nástroja, ako i kontrolu rýchlosti. To znamená, že keď sa obsluha nachádza v priestore, kde je potrebné, aby robot išiel bezpečnou rýchlosťou, a robot do tohto priestoru vojde vo väčšej rýchlosti, ako je nastavená, príde k okamžitému zastaveniu pohybu a robot zahlási chybu prekročenia kontrolovanej rýchlosti.

Otvorte dvere systému SafeMove, navrhnite si pracovisko s jeho použitím a zistíte, že robot už nepotrebuje plot s veľkými rozmermi a pevnostnými vlastnosťami. SafeMove zoberie z podlahovej plochy len toľko, koľko je nevyhnutné na obsluhu pracoviska. Kontrola rýchlosti robota zmenší robotický priestor na minimum.
Teraz už nepotrebujete koncové spínače umiestnené na jednotlivých osiach robota. Systém SafeMove umožní nastaviť až osem dvojkanálových výstupov pre okolité bezpečnostné PLC. Rovnako môže prijímať až osem dvojkanálových bezpečnostných vstupov na povoľovanie a zakazovanie bezpečnostných funkcií. Priestor okolo robota pritom permanentne sníma bezpečnostný laserový skener. V ňom si nastavíte pracovné zóny, v ktorých môže súčasne pracovať robot aj obsluha.

Bezpečnostná aplikácia sa vytvára v používateľsky prístupnom prostredí. Hlavnou podmienkou je vstupný PIN na aktiváciu bezpečnostných funkcií.

SafeMove tiež znižuje náklady na stavbu oplotenia robota. Predstavme si, že v aplikácii použijeme robot IRB6700 s nosnosťou 245 kg a dosahom 3 m. Robot oplotíme tak, že jeho dosah presahuje oplotenie. Tzn. pevnosť oplotenia by mala zvládnuť náraz robota – predstavte si veľkosť toho oplotenia... Práve pre tieto a iné prípady tu je SafeMove, v ktorom nastavíte pracovný priestor napr. o 100 mm menší ako plot. Ak robot prekročí túto hranicu, automaticky sa zastaví. Náklady na odolné oplotenie tak odpadli.

Pracovisko s využitím SafeMove prezentovala spoločnosť ABB na dňoch otvorených dverí robotiky 2015 v Bratislave a tohtoročnom Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre. Ak ste to nestihli, neváhajte. Nájdite si čas na návštevu Galérie technológií na Tuhovskej ulici v Bratislave a porozprávajte sa s našimi odborníkmi na tému SafeMove. Radi vám ukážeme robot s inštalovaným systémom. Veríme, že čas strávený v odbornej diskusii o bezpečnosti robotov vám otvorí nové obzory pri ich priemyselnom využití.

www.abb.sk