ACOPOS 6D je ideálny pre malosériovú výrobu s častou zmenou výrobkov s rôznym dizajnom a rôznymi rozmermi. Je založený na princípe magnetickej levitácie: unášače s integrovanými permanentnými magnetmi sa vznášajú nad povrchom elektromagnetických segmentov motora. Modulárne segmenty motora majú veľkosť 240 x 240 milimetrov a môžu byť usporiadané ľubovoľne do akéhokoľvek tvaru. Unášače s rozličnou veľkosťou unesú záťaž od 0,6 do 14 kilogramov a dosahujú rýchlosť až 2 m/s. Môžu sa voľne pohybovať v dvojrozmernom priestore, otáčať sa a nakláňať pozdĺž troch osí, pričom ponúkajú presnú kontrolu výšky levitácie. Dokopy im to dáva šesť stupňov voľnosti pohybu.

Úspora miesta

ACOPOS 6D ponúka až štyrikrát vyššiu hustotu unášačov ako iné systémy na trhu vďaka jedinečnej schopnosti ovládať štyri unášače na rovnakom segmente motora súčasne. Unášače môžu byť tiež použité ako osi v procesných staniciach. Unášač systému ACOPOS 6D nesúci obrobok by napríklad mohol sledovať dráhu CNC, čo by umožnilo pevnú montáž obrábacieho nástroja. Každý unášač môže slúžiť aj ako veľmi presná váha. To všetko umožňuje navrhnúť kompaktnejší stroj.

Nulové opotrebenie

Unášače ACOPOS 6D voľne levitujú bez akéhokoľvek kontaktu alebo trenia. Bez abrazívneho opotrebenia nie je potrebná žiadna údržba. Ak je nad segmenty motora umiestnený kryt z nehrdzavejúcej ocele, ponúka ACOPOS 6D krytie IP69K, čo je ideálne riešenie pre čisté priestory v medicíne a pri výrobe potravín a nápojov.

Plne integrovaný

ACOPOS 6D je plne integrovaný do ekosystému B&R. To umožňuje synchronizáciu unášačov s ostatnými zariadeniami, servoosami, robotmi, trak systémami a napríklad aj kamerami strojového videnia s mikrosekundovou presnosťou. Plánovanie cesty pre unášače sa vykonáva v samostatnom riadiacom systéme, ktorý je pripojený k sieti stroja pomocou Ethernet POWERLINK-u, čo znamená, že to nemá žiadny vplyv na výkon siete alebo riadiaci systém samotného stroja/technológie. V prípade systémov s viac ako 200 segmentmi alebo 50 unášačmi možno samozrejme navzájom synchronizovať viacero riadiacich systémov.

Inteligentné unášače

Na rozdiel od porovnateľných systémov je každému unášaču ACOPOS 6D pridelené globálne jedinečné ID. Pri štarte kontrolér okamžite pozná polohu každého unášača na segmentoch motora a výroba sa môže začať bez časovo náročných sekvencií zoraďovania alebo manuálneho zadávania operátorom. Unášače ponúkajú opakovateľnú presnosť polohovania ±5 µm, vďaka čomu je ACOPOS 6D veľmi vhodný pre aplikácie s prísnymi požiadavkami na polohovanie (napr. montáž mechanických a elektronických komponentov).

Jednoduché nastavenie

ACOPOS 6D ponúka takmer neobmedzené možnosti v dizajne stroja, napriek tomu sa nastavuje pozoruhodne ľahko. Sofistikované algoritmy zabezpečujú, aby unášače sledovali optimálnu dráhu bez kolízií s minimalizáciou spotreby energie. Vývojári sa môžu sústrediť na svoju hlavnú úlohu: vývoj optimálnych procesov stroja, ktoré poskytujú maximálnu produktivitu.

ACOPOS 6D bol vyvinutý v spolupráci s Planar Motors Inc., so spoločnosťou s viac ako 15-ročným výskumom a vývojom v oblasti technológie magnetickej levitácie pre priemyselnú výrobu. B&R je v súčasnosti akcionárom spoločnosti Planar Motors.

Ukážka možností ACOPOS 6D.
Ak máte záujem o informácie z inovatívnej automatizácie, dajte nám „+ Follow“.