Ovládacie a signalizačné prístroje Harmony od Schneider Electric boli, sú a budú prvou voľbou náročných výrobcov strojov, výrobcov rozvádzačov kladúcich dôraz na dizajn a koncových zákazníkov neustále meniacich svoje požiadavky. Na ovládacie panely strojov a rozvádzačov, rovnako ako v rámci technologických celkov a stavieb, bolo nainštalovaných už viac ako 400 000 000 ovládačov. Svojím neopakovateľným vyhotovením, tradičnou spoľahlivosťou a ľahkou ovládateľnosťou si kovové (Harmony XB4) aj plastové (Harmony XB5) tlačidlá získali širokú skupinu priaznivcov medzi konštruktérmi, technikmi, údržbármi aj manažérmi výroby. Ďalší určite pribudnú tento rok, keď na český a slovenský trh vstupuje Harmony XB5F (F ako flush), t. j. zapustené vyhotovenie radu Harmony XB5.

Zapustené vyhotovenie alebo zrodila sa nová hviezda

Byť či nebyť? Funkčnosť alebo dizajn? Spoľahlivosť alebo cena? Rozhodne byť múdry a chcieť vysokú funkčnosť v modernom dizajne so zárukou spoľahlivosti a za priaznivú cenu. Chcieť Harmony XB5F.

Nové – zapustené – vyhotovenie ovládacích a signalizačných prístrojov Harmony je určené na montáž do otvorov s priemerom 30 mm. Zatiaľ čo obruba štandardného vyhotovenia ovládačov (montáž do otvoru s priemerom 22 mm) vystupuje nad panel cca 8,5 mm, flush nováčikom stačia len 3 mm. Nimi osadené ovládacie panely strojov a rozvádzačov získavajú nový, pozornosť vzbudzujúci a k dotyku vábiaci dizajn. O ľahšej údržbe, typicky čistení stroja ani nehovoriac. Šancu na nový začiatok uľahčuje Harmony XB5F tiež starším zariadeniam, zvyčajne osadenými napríklad už zabudnutým radom T6 – rovnaký 30 mm montážny otvor citeľne zrýchľuje a zlacňuje rekonštrukciu.

V zapustenom vyhotovení sú k dispozícii všetky základné ovládacie prvky radu Harmony XB5:

  • ovládacie hlavice tlačidlové s návratom alebo funkciou stlač – stlač,
  • ovládacie hlavice otočné dvoj- a trojpolohové s pevnými pozíciami alebo návratom do strednej polohy,
  • ovládacie hlavice otočné presvetlené, dvoj- aj trojpolohové s pevnými pozíciami alebo s návratom do strednej polohy,
  • ovládacie hlavice otočné so zámkom, s pevnými pozíciami alebo s návratom do strednej polohy v čiernej farbe,
  • ovládacie hlavice tlačidlové presvetlené s návratom alebo s funkciou stlač – stlač (šošovky lícujúce, s presahom alebo zapustené),
  • signálne prvky (len pre integrovanú LED).

Harmony XB5F dokáže citeľne zlepšiť estetický dojem z každého zariadenia, ktoré „využije ich služby“, a to bez zvýšenia nákladov na ovládacie prvky ako také – celé príslušenstvo (spojovacie diely, spínacie jednotky a objímky LED) má totiž spoločné so štandardným vyhotovením Harmony XB5 (resp. Harmony XB4).

Ďalší dôraz na dizajn: jasné farby

Nové plastové ovládacie a signalizačné prístroje Harmony XB5F nemožno prehliadnuť. Telo ovládacej hlavice je v osvedčenej antracitovosivej farbe. Hmatníky sa ponúkajú vo farbách podľa ČSN EN 60 204-1: čierna, červená, žltá, biela, modrá a zelená. Pri všetkých nepresvetlených ovládačoch došlo k zmene v odtieňoch dvoch farieb. Nová modrá Pantone 298C a nová zelená farba Pantone 355C sú preukázateľne jasnejšie rozpoznateľné aj pri väčšom znečistení ovládača. Zmena sa nevyhla ani upevňovacej matici. Jej nová (opäť) jasno zelená farba uľahčuje montáž v neosvetlených priestoroch aj identifikáciu spoľahlivého dodávateľa. Všetky uvedené farby – logicky teda celé ovládače – vynikajú vysokou stálosťou a odolnosťou proti UV žiareniu.

Podáva výkon aj v sťažených podmienkach

Harmony XB5 – v štandardnom aj novom zapustenom vyhotovení – garantuje nekompromisnú funkčnosť aj v náročných prevádzkových podmienkach. Je certifikovaná na nasadenie na všetkých kontinentoch; spĺňa požiadavky noriem EN/IEC, CE, UL, CSA, JIS, NEMA a nakoniec aj námorného registra. Vďaka moderným materiálom použitým pri výrobe vynikajú ovládacie a signalizačné prístroje tohto radu vysokou odolnosťou proti vniknutiu vody a prachu a dosahujú stupne krytia IP 66, IP 67, IP 69 a IP 69K. Odolnosť proti nárazom má hodnotu IK06. Spoľahlivo pracujú pri teplote –40 až +70 °C.

Keď k tomu pripočítame povestnú flexibilitu, nemožno sa čudovať, že na tlačidlá z radu Harmony narazíme naprieč celým priemyslom – od výrobcov strojov a rozvádzačov, v potravinárstve a pri výrobe nápojov, vo vodnom hospodárstve, ako aj v ťažobnom alebo petrochemickom priemysle.

Šikovnosť cti netratí

O tom, že inovácie od Schneider Electric „proste vedia“, svedčí aj úspech, ktorý stačili za necelých dvanásť mesiacov na trhu dosiahnuť „šikovné“ novinky roku 2017. Spomenúť môžeme napríklad kompletné potenciometre s integrovaným odporom, efektívne pripojenie zabezpečené konektormi USB a RJ45, presné časovače alebo trojfázové signálne prvky na ľahké sledovanie fáz.

Líder je len jeden

Schneider Electric je svetovým lídrom vo výrobe ovládacích a signalizačných prístrojov. Po celom svete ich ponúka prostredníctvom viac ako 17 000 predajných miest. Prináša tak bezkonkurenčnú ponuku z pohľadu spoľahlivosti, rozsahu a invencie – navyše skvele zasadenú do IoT kompatibilnej infraštruktúry EcoStruxure (o nej viac niekedy nabudúce).