Cena za robotiku 2019 – víťazom je uchopovač Gecko

Uchopovač Gecko vyvinutý spoločnosťou OnRobot A/S je inovatívny systém navrhnutý tak, aby udržal objekty bez dodatočnej energie. Systém vzbudil záujem nielen odbornej poroty, ale aj širokej verejnosti na veľtrhu Hannover Messe 2019.
Cena za robotiku 2019 – víťazom je uchopovač Gecko

Uchopovač Gecko je vytvorený podľa štruktúr nachádzajúcich sa na nohách niektorých plazov. Milióny mikroskopicky jemných chĺpkov vytvárajú pri kontakte s hladkým povrchom takzvané Van der Waalsove sily. Výsledkom je silná priľnavosť a sila proti strihu bez potreby použitia akéhokoľvek výkonu. Objekt sa uvoľní jednoducho naklopením povrchu uchopovača.

Do súťaže Cena za robotiku 2019 predložili mnohé podniky a inštitúcie z Nemecka a zo zahraničia inovatívne riešenia v oblasti priemyselnej automatizácie, mobilných robotov a/alebo autonómnych systémov. Tri sa dostali do finálového kola na Hannover Messe. Druhá cena bola udelená spoločnému projektu FORWARDttc GmbH a KUKA AG. Tento projekt zahŕňa nízkonákladový asistent nabíjania elektrických vozidiel (súkromných aj komerčných). Proces automatického nabíjania sa spúšťa pomocou diaľkového ovládača alebo aplikácie. Čo sa týka možných nabíjacích kapacít, nabíjačka je kompatibilná so všetkými elektrickými osobnými vozidlami a proces môže byť dokonca prispôsobený iným inovatívnym palivám, ako je vodík. Tretia cena bola udelená Inštitútu mobilných autonómnych systémov a kognitívnej robotiky na Aachenskej univerzite aplikovaných vied za autonómny terénny robot (ETAROB). Úlohou tohto robota je zefektívniť kontrolu buriny v rastlinnej výrobe. Na rozdiel od bežných systémov sa ETAROB môže voľne pohybovať v neštruktúrovanom prostredí, vyhýbať sa prekážkam a odstraňovať burinu aj s koreňmi.

www.hannovermesse.com