IT projektom roka 2018 je FIOT Inteligentná údržba ŠKODA AUTO

21. marca 2019 prebehlo slávnostné vyhlásenie súťaže IT projekt roka 2018, ktorú vyhlasuje organizácia CACIO (Česká asociácia informačných riaditeľov). Víťazom sa stal projekt FIOT Inteligentná údržba od firmy FOXON, ktorý beží v niekoľkých prevádzkach mladoboleslavskej ŠKODA AUTO, a. s.
IT projektom roka 2018 je FIOT Inteligentná údržba ŠKODA AUTO

Projekt FIOT vychádza z konceptu Priemyslu 4.0 a zahŕňa automatizovaný zber údajov z riadiacich systémov a ich vizualizáciu. Okrem klasických zobrazení využíva systém FIOT aj rozšírenú realitu, 3D modely, digitálne dvojčatá, digitálnu dokumentáciu aj intuitívne obrazovky. Vzhľadom na to, že toto všetko je dostupné aj v mobilnej aplikácii, majú do nej prístup zo svojich počítačov a tabletov aj pracovníci elektro údržby, programátori, ale aj manažment spoločnosti.

Dodávateľom projektu je liberecká firma FOXON, ktorá do systémov monitorovania stavu zariadení a inteligentnej údržby investuje čoraz viac síl. A využíva v nich viac než len hardvérové a softvérové produkty zahraničných dodávateľov. Vývojári z FOXON-u vytvárajú spôsob zberu a zobrazovania dát priamo na mieru danej prevádzky, prispôsobujú ho požiadavkám tých, ktorí s týmto riešením majú pracovať, a vytvárajú 3D modely a mobilné aplikácie s rozšírenou realitou.

„Pred tromi rokmi bol FIOT (FOXON Internet of Things) veľkou víziou a túžbou dostať IoT do bežnej praxe vo výrobe a údržbe. Dnes je to aj vďaka takému silnému partnerovi, ako je ŠKODA AUTO, fungujúci systém, ktorý zvyšuje efektivitu aj pohodlie priamo v prevádzke,“ hovorí majiteľ firmy FOXON Jaromír Peterka a dodáva: „Ocenenie IT projekt roka 2018 si veľmi vážime. Je to signál, že ideme správnym smerom a že to, čo robíme v ŠKODA AUTO i ďalších firmách, má naozaj zmysel. Najväčším ocenením je pre nás však to, že ľudia z údržby prijali systém FIOT za svoj a denne ho používajú pri svojej práci.“

www.foxon.cz