Sústruh Haas ST-10Y bol navrhnutý zdola nahor tak, aby bol mimoriadne pevný, veľmi presný a tepelne veľmi stabilný. Všetky odliatky sa optimalizovali pomocou analýzy konečných prvkov (FEA) s cieľom vytvoriť najpevnejšie návrhy pri súčasnom zlepšení pohybu triesok a chladiva a zjednodušení údržby a servisu. Hlava vretena má kompaktný a symetrický dizajn, ktorý jej dodáva tepelnú stabilitu a pevnosť, pričom 45-stupňový dizajn klinu významne zväčšuje pracovný priestor na montáž nástrojov a zlepšuje pohyb triesok. ST-10Y je vybavený revolverovou hlavou VDI s 12 polohami, ktorá s cieľom znížiť časy cyklov indexuje nástroje za 0,5 sekundy.

Stroj poskytuje maximálnu kapacitu rezania 228 mm x 355 mm, pýši sa posuvom 101 mm po osi Y (± 50,8 mm od osi otáčania) na excentrické frézovanie, vŕtanie a rezanie závitov a štandardne sa dodáva s poháňanými nástrojmi s vysokým krútiacim momentom a servom poháňaným osou C na univerzálnu 4-osovú schopnosť. Hlava vretena zariadenia ST-10Y má otvor s veľkosťou 58 mm a kapacitou tyčí 44 mm. Je vybavená hydraulickým trojčeľusťovým skľučovadlom s veľkosťou 165 mm. Vektorové vreteno stroja s dvojitým pohonom s výkonom 11,2 kW dosahuje rýchlosť až 6 000 ot./min. a poskytuje krútiaci moment 101 Nm pri 1 300 ot./min.

Okamžité spínanie typu hviezda – trojuholník umožňuje široké pásmo konštantného výkonu konských síl na konštantné povrchové rezania a rýchlosti sú až 30,5 m/min. Štandardné vybavenie ST-10Y zahŕňa tuhé rezanie závitov, farebný LCD monitor s uhlopriečkou 15" a USB konektor. Dostupné voliteľné možnosti hromadnej výroby zahŕňajú pásový dopravník triesok, koník s hydraulickou pinolou, automatický snímač nástrojov, automatický zachytávač obrobkov, vysokotlakový systém chladenia atď. Sústruh ST-10Y, vyrobený spoločnosťou Haas v USA, sa opiera o celosvetovú sieť Haas Factory Outlets – najširší systém podpory a servisu v tomto priemyselnom odvetví.

www.haasCNC.com