1. Control Loop Foundation – Batch and Continuous Processes

Autori: Terrence Blevins, Mark Nixon, rok vydania: 2011, ISBN/ID: 978193600-7547, cena pre členov ISA: 95 USD, pre nečlenov: 119 USD, elektronická verzia pre iPAD, Kindle: 40 USD

V detailne spracovanej knihe prinášajú autori pohľad na koncepty a terminológiu, ktoré sú potrebné pre každého pracovníka v oblasti riadenia technologických procesov. Texty sú veľmi jednoznačné a nezávisia od žiadneho dodávateľa riadiacich systémov. Autori zohľadnili aj skutočnosť, že čitateľ možno doteraz nepracoval v prostredí ­výrobného závodu a nemusí mať prehľad o prevádzkových prístrojoch a riadiacich systémoch. Väčšina materiálov týkajúcich sa praktických aspektov návrhu riadenia a prevádzkových aplikácií vychádza z vlastných praktických skúseností autorov, ktoré získali pri práci s prevádzkovými riadiacimi systémami. Kniha je poňatá ako príručka pre inžinierov, manažérov, technikov a iných, ktorí sú v oblasti riadenia procesov nováčikmi, ako aj pre technikov riadenia, ktorí nemajú dostatočné skúsenosti a vedomosti z oblasti viacslučkového riadenia.

2. Automation Made Easy: Everything You Wanted to Know about Automation-and Need to Ask

Autori: Peter G. Martin, Gregory Hale, rok vydania: 2010, ISBN/ID: 978-1-936007-06-6, cena pre členov ISA: 70 USD, pre nečlenov: 89 USD.

Už po krátkom pohľade do prevádzky je zrejmé, že priemyselné automatizačné systémy spolupracujú s inými systémami v rámci celého podniku. Sledovať nové trendy a technológie nie je vždy jednoduché a priemyselná automatizácia nie je výnimkou. To je dôvod, prečo bola táto kniha napísaná – prináša vysvetlenia základných princípov a funkcií z oblasti priemyselnej automatizácie. Autori veľmi jasným a zrozumiteľným spôsobom opisujú distribuované riadiace systémy, programovateľné logické automaty, výrobné informačné systémy atď. Výborné pre všetkých, ktorí sa chcú rýchlo zorientovať v modernom ponímaní priemyselnej automatizácie.

3. Advanced PID Control

Autori: Karl J. Ǻström, Tore Hägglund, rok vydania: 2006, ISBN/ID: 978-1-55617-942-6, cena pre členov ISA: 95 USD, pre nečlenov: 119 USD.

Autori doteraz jedného z najväčších bestsellerov s názvom PID regulátory teória, návrh a ladenie opäť skombinovali svoje rozsiahle znalosti z oblasti PID a priniesli ďalšiu lahôdku. Táto nová publikácia stavia na základoch uvedených v prvej knihe, ale pridáva aj techniky pokročilého riadenia. Návrh PID regulátorov sa zameriava na požiadavky odstránenia takých efektov, ako je nerovnomernosť záťaže, šum merania, odolnosť proti zmenám procesov a udržiavanie požadovanej hodnoty. Z tohto pohľadu existuje niekoľko zrejmých spôsobov prechodu od PID riadenia k pokročilejším, na modeli postavených regulátoroch. Kniha je doplnená viacerými príkladmi riešenia reálnych úloh z praxe.

4. Techshock Caution: Future Under Repair

Autor: Dick Morley, rok vydania: 2010, ISBN/ID: 978-1-934394-97-7, cena pre členov ISA: 25 USD, pre nečlenov: 35 USD.

Štýl typický pre Dicka Morleyho, vynálezcu prvého PLC. Nedal si ujsť príležitosť okomentovať technologické zmeny, ktoré hýbu svetom. Od začiatku do konca je táto kniha čitateľskou lahôdkou, v ktorej autor prináša jasné stanoviská k analýze technológií, predpovedá úspech a prezentuje aj niektoré marketingové teórie v priemysle. Ako skonštatoval vo svojom komentári k tejto knihe Gary Vasilash, riaditeľ vydavateľstva Automotive Design & Production „Existuje množstvo ľudí, ktorí píšu o budúcnosti a technologických zmenách. Morley nielenže o budúcnosti píše, on ju pomáha vytvárať. On nielen analyzuje zmeny, ale ich poháňa. Je jeden z mála, nie z mnohých“.

5. MES Guide for Executives Why and How to Select, Implement, and Maintain a Manufacturing Execution System

Autor: Bianca Scholten, rok vydania: 2009, ISBN/ID: 978-1-936007-03-5, cena pre členov ISA: 70 USD, pre nečlenov: 89 USD, elektronická verzia pre iPad a Kindle: 40 USD.

Máte problém ukázať vášmu vedeniu, čo je to výrobný informačný systém (MES) a čo môže pre váš biznis urobiť Alebo si len potrebujete overiť, prečo by vaša spoločnosť potrebovala MES Autorka bestselleru The Road of Integration A Guide to Applying ISA-95 in Manufacturing sa podelila v tejto knihe o svoje skúsenosti. Aj vďaka bohatým skúsenostiam získaným na pozícii konzultantky MES riešení a informácií od ďalších kolegov z IT či výrobných riaditeľov sa autorka zaoberá výberom MES riešení, čo očakávať počas ich nasadzovania a počiatočného využívania, výhodami spojenými s používaním jedného MES pre viaceré prevádzky či problematikou návratnosti investícií.

www.isa.org/books