Okrem výroby motorov sa Audi Hungaria špecializuje na montáž modelov Audi TT Coupé, Roadster a A3 Cabriolet. V roku 2013 sa plánuje ďalšie rozširovanie výroby o lisovňu, lakovňu a iné prevádzky, čím sa z továrne stane sebestačný automobilový závod. Večer pokračoval kultúrnym programom vo Vyšehrade. Nasledujúci deň pokračovala 9. novinárska konferencia v závode FESTO v Budapešti a niesla sa v znamení efektivity. Už názov konferencie „Prevádzky. Produkty. Procesy 2.0“ predpovedal, na čo kladie spoločnosť FESTO dôraz.

Viac ako 70 novinárov z 19 krajín z celého sveta si vypočulo päť prednášok od vedúcich osobností spoločnosti. Prednášky plynulo prechádzali od globálnej stratégie spoločnosti cez energetickú efektivitu, efektivitu v pneumatických systémoch až po mechatronické riešenia pohybu. Záver programu patril Dr. Ansgarovi Kriwetovi, členovi výkonného výboru FESTO, ktorý sa venoval víziám globálnej automatizácii z ­pohľadu efektivity. Čo čaká automatizáciu v 21. storočí?

Populačná explózia na južnej pologuli, silný rast čínskej a indickej ekonomiky a očakávaný dopyt po hybridných automobiloch bude fungovať ako katalyzátor automatizácie. „Dojacie roboty zrýchlia poľnohospodárstvo, vodík sa bude vyrábať z biomasy a z rias, 3D tlačiarne budú vyrábať karosérie ultraľahkých elektrických a hybridných vozidiel a na produktoch sa objaví lacná „vytlačená“ elektronika,“ predpovedá Kriwet. Okrem Nemecka je pre FESTO najväčším a najdôležitejším trhom Čína.

„Na tom nie je nič prekvapujúce, keďže veľkosť trhu v Číne a Indii bude predstavovať skoro 40 % celkovej produkcie domácich výrobkov v nasledujúcich 15 rokoch,“ dodáva Kriwet. Veľký úspech zažila praktická ukážka energetickej účinnosti, vysokej mechanickej úrovne a ľahkej konštrukcie – bionický vták SmartBird. Vták lieta a plachtí vzduchom elegantne a s gráciou. So spotrebou iba 23 W, váhou 450 gramov a rozpätím krídel cez 2 metre je toto bionické zariadenie energeticky efektívnou adaptáciou prírodného modelu. Spoločnosť FESTO ťaží zo svojich vysokých investícii v oblasti výskumu a vývoja.