Vzhľadom na potreby, ktoré vyplynuli aj z konzultácií s firmami ­nitrianskeho regiónu sa škola s finančnou pomocou samosprávneho kraja rozhodla investovať do nákupu moderných CNC strojov od spoločnosti Haas Automation, Inc., ktorá je v severnej Amerike najväčším výrobcom obrábacích strojov. Takmer päťročná spolupráca s touto spoločnosťou a jej výhradným zastúpením pre SR, firmou Teximp, s. r. o., vyústila v polovici mája do otvorenia zatiaľ jediného HTEC centra zameraného na vzdelávanie v oblasti CNC techniky na Slovensku. „Prioritou sú študenti našej školy, ktorí budú na nových CNC strojoch v tomto školskom roku prvýkrát aj maturovať. Naši študenti sú v nitrianskom regióne dlhodobo žiadanými odborníkmi a ­verím, že pozícia školy sa po otvorení vzdelávacieho centra ešte viac ­posilní. Osobne si však myslím, že otvorenie centra bude veľkým prínosom pre celý strojársky priemysel na Slovensku, pretože HTEC ­centrum bude pôsobiť aj ako rekvalifikačné centrum pre zamestnancov firiem,“ uviedla Oľga Hodálová.

HTEC centrum na SOŠ polytechnická v Nitre je vybavené modernými CNC strojmi aj úplne funkčnými softvérovými aplikáciami:

 • CNC sústruh HAAS SL-10,
 • CNC fréza Mini Mill HAAS,
 • 3 ks simulátorov riadenia HAAS CNC control simulator,
 • CADCAM KELLER CNC plus Milling 4.0,
 • CADCAM KELLER CNC plus Turning 4.0,
 • CADCAM KELLER CNC plus TRAINING Milling 4.0,
 • CADCAM KELLER CNC plus TRAINING Turning 4.0,
 • CAD Autodesk Inventor Professional 2012,
 • AutoCAD Mechanical 2012,
 • meracie prístroje – pasametre, posuvné meradlá, mikrometre, číselníkové odchýlkomery, kalibre, výškomery.

V rámci vzdelávacieho centra sú umiestnené aj ďalšie softvérové aplikácie, ktoré sa využívajú počas štúdia:

 • CNC S 2000, F 2000 (demoverzia),
 • simulátory Heidenhain iTNC 530 (demoverzia).

Za spoločnosť Haas Automation sa na otvorení HTEC centra zúčastnil Bert Maes, marketingový vedúci a zástupca spoločnosti pre partnerstvá so školami, ktorý pricestoval do Nitry priamo z európskej centrály spoločnosti Haas Automation v Belgicku. V interview pre ATP Journal uviedol, že jedným z cieľov pri otváraní takéhoto centra je spojiť odborníkov z praxe a prezentovať im stroje spoločnosti Haas. „Zároveň sa im snažíme ukázať, že vďaka nášmu školiacemu centru získajú vysokokvalifikovaných odborníkov v ­oblasti CNC techniky,“ dodáva Bert Maes. Výrobcovia strojov, akým je aj ­s­poločnosť Haas Automation, sa často stretávajú u svojich zákazníkov s problémom nedostatku špecialistov na obsluhu CNC techniky.

„Naša odpoveď je, že na SOŠ polytechnická v Nitre už takých odborníkov môžu nájsť.“ Školenie učiteľov na prácu so strojmi Haas zabezpečila v prvom kroku spoločnosť Teximp, s. r. o. V budúcnosti by mali pripraviť pre učiteľov ďalšie vzdelávacie semináre aj technologickí partneri spoločnosti Haas, ako sú Keller, Schunk, Sandvik Coromant, Esprit či Cincool. „Je to dlhodobý proces, počas ktorého budeme svedkami presunu vyškolených mladých ľudí zo školy do praxe. Sme, pravdepodobne, jedinou spoločnosťou na svete v oblasti CNC techniky, ktorá prichádza s takouto dlhodobou víziou vzdelávania a rozvoja mladých ľudí.“ Spoločnosť Haas Automation má záujem o to, aby si vďaka takýmto aktivitám posilnili aj trhové postavenie v oblasti CNC strojov na Slovensku. „Samozrejme, to je súčasť hry. Vyškolení študenti a odborníci, ktorí budú podrobne poznať naše stroje, nám môžu pomôcť zvýšiť predaj CNC strojov Haas práve svojimi dobrými skúsenosťami s nimi,“ uviedol Bert Maes.

Aj keď je v Európe silná enkláva výrobcov špičkových CNC strojov, Haas Automation si trúfa presadiť sa aj na starom kontinente. Podľa B. Maesa to bude najmä kvalita strojov, stabilita firmy a veľmi atraktívna cena pre koncových zákazníkov, ktorá by mala byť viditeľne nižšia ako pri porovnateľných modeloch európskych výrobcov. O založenie HTEC vzdelávacieho centra sa môžu pousilovať aj ďalšie odborné školy na Slovensku. „Treba splniť niekoľko podmienok, ktoré požadujeme pri založení HTEC centra. Ide o nasadenie, ­entuziazmus, ale aj o veľkosť investície, ktorú do toho vloží škola. Ide o výber tých najlepších, nie každý sa môže do projektu HTEC centier zapojiť. No stále máme plán, aby na Slovensku vznikli ďalšie dve alebo tri takéto centrá,“ uviedol na záver rozhovoru pre ATP Journal Bert Maes.