Istrobot 2018

Na Fakulte elektrotechniky a informatiky v Bratislave sa uskutočnil už devätnásty ročník medzinárodnej súťaže robotov Istrobot. Tak ako po minulé roky, aj teraz pritiahol desiatky nadšencov z celého Slovenska, ktorí sa prišli predviesť so svojimi konštrukciami. Diváci mali možnosť vidieť v akcii viac ako 80 rozličných typov robotov.
Istrobot 2018

Najpočetnejšia kategória Stopár, ktorá je na súťaži už od jej prvého ročníka, priniesla nejedno prekvapenie. Aj podľa rozhodcu tejto disciplíny, RNDr. Andreja Lúčneho, PhD., z FMFI UK, bola „dráha zrejme jedna z najťažších v histórii, pretože dopoludnia ju dokázali celú prejsť len dva z celkového počtu 38 prihlásených robotov“. Konštruktéri však ešte na poslednú chvíľu odladili posledné chybičky, a tak sa do cieľa tejto kategórie napokon dostali ešte ďalší dvaja, jeden z nich splnil časový limit doslova v poslednej sekunde. Zvíťazil napokon iný robot konštruktéra Žaby, Jozefa Ondrejoviča – Cvrček 2 s časom 33,9 sekundy a vysokým náskokom oproti ostatným súperom.

Ďalšia tradičná kategória Myš v bludisku tak trocha stagnuje, pretože sa do nej nehlási veľa nových účastníkov. Zvíťazil robot MissileBot 3 Jána Hudeca, ktorý s týmto robotom zvíťazil už aj v minulosti. O to viac nás teší rastúci záujem o unikátnu kategóriu V sklade kečupov, kde roboty súperia o plechovky s paradajkovým pretlakom. V bohato obsadenej kategórii sa postupne zvyšuje úroveň konštrukcií, pričom tento rok kládli rozhodcovia obzvlášť veľký dôraz na to, aby sa roboty pohybovali bezpečne a neničili svojím bezhlavým pohybom súperovho robota alebo zariadenie v sklade. V náročných vzájomných zápasoch napokon zvíťazil MART Friday Bot, ktorého konštruktér David Obdržálek pôsobí na MFF UK v Prahe. Len o dve plechovky menej sa podarilo nazbierať Bulbotovi, ktorého postavili Roman Bujna a Peter Benko, študenti FEI STU. Svoj robot prepracovali a s vylepšenou konštrukciou sa potom zúčastnili na súťaži Robotický deň v Prahe, kde v napínavom finále napokon zvíťazili.

Trvalý záujem návštevníkov púta aj súťaž lietajúcich robotov – dronov. Tento rok boli súťaže spestrené ukážkami lietania profesionálnych súťažiacich na diaľkové ovládanie z pohľadu pilota (tzv. FPV – first person view súťaže). O náročnosti tejto kategórie svedčí aj to, že autonómny let, teda bez akéhokoľvek ľudského zásahu, zvládol len jediný dron – KačycaXXL Petra Ťapáka z Ústavu automobilovej mechatroniky FEI STU v Bratislave.

Len druhý raz sme videli na Istrobote roboty aj behať. V kategórii Šprint robotov určenej špeciálne pre kráčajúce roboty sme mohli sledovať zápolenie 11 pretekárov. Je to technicky náročná úloha a celú 200 cm dlhú dráhu dokázalo prejsť len päť z nich. Zvyšných šesť nemalo celkom vyladený orientačný a rovnovážny systém, takže prešli len časť dráhy. Časom 8,6 s zvíťazil robot Ivonka13 (Roman Holičár a Šimon Iwaniec) z Veľkého Rovného.

Celé podujatie podporovali aj v tomto ročníku sponzori AVIR, Aerobtec, Elso, Matador Group, ME-Inspection, Microrisc, Photoneo, RLX Components, Sova Digital a Uavonic, ktorí venovali do súťaže ceny pre účastníkov. Hlavným sponzorom bola aj tento rok spoločnosť MathWorks. Na príprave podujatia sa podieľalo aj Národné centrum robotiky pôsobiace na FEI STU v Bratislave.

Ing. Richard Balogh, PhD.
organizátor súťaže

Fakulta elektrotechniky a informatiky
Slovenská technická univerzita
Ilkovičova 3, Bratislava
Tel.: +421 2 602 91 411
richard.balogh@stuba.sk
www.robotika.sk