Robotika a automatizácia sa stávajú z globálneho pohľadu čoraz dôležitejšími

Okolo 32 % všetkých návštevníkov prišlo na veľtrh zo zahraničia, čo predstavovalo nárast o 15 %. „Úloha uvedená v hlavnom motte veľtrhu – „Optimalizujte vašu výrobu“ – zažíva boom po celom svete,“ uviedol Hans-Dieter Baumtrog, CEO sekcie Robotika a automatizácia vo VDMA. „To sa týka kvality, bezpečnosti a trvalej udržateľnosti produktov. Integrované montážne riešenia, robotika a priemyselné systémy strojového videnia sú kľúčovými prvkami pri dosahovaní úspechu v tejto oblasti. Rastúca medzinárodnosť veľtrhu AUTOMATICA je jasným ukazovateľom tohto trendu.

SPARC: 2,8 mld. eur pre európsku robotiku

Úloha robotiky sa na európskej úrovni čoraz viac vyjasňuje. Neelie Kroes, viceprezident Európskej komisie, uviedol počas výstavy do života najväčší program občianskej robotiky pod názvom SPARC. Dominantná pozícia Európy sa vďaka tomuto projektu s dotáciou 2,8 mld. eur, ktorý má vytvoriť viac ako 240 000 pracovných miest, ešte viac zvýrazní. „AUTOMATICA je výborným miestom na prezentáciu najnovších európskych robotických technológií,“ dodal N. Kroes.

V budúcnosti budú človek s robotom pracovať bok po boku

Robotika a automatizácia dosiahli nový rozmer z hľadiska spolupráce človek – stroj. Roboty vykonávajú prácu, ktorá je pre ľudí monotónna, zdraviu nebezpečná a nevyžaduje žiadne mimoriadne znalosti a zručnosti. Vďaka tomu dosahujú pracoviská vyššiu produktivitu, flexibilitu a ergonómiu. AUTOMATICA takisto na mnohých konkrétnych aplikáciách a prípadoch ukázala enormný potenciál pre malé a stredne veľké spoločnosti.

Profesionálna servisná robotika – fantastický štart

Veľký záujem na výstave vzbudila aj na trhu uplatniteľná servisná robotika. Viac ako 60 spoločností špecializujúcich sa v oblasti servisnej robotiky s nadväznosťou na modely B2B predstavili neuveriteľné možnosti inteligentných servisných robotov a prvkov v takých oblastiach, ako sú medicína a ošetrovateľstvo, kontrola a údržba, ako aj logistika. Berlínska spoločnosť Argo Medical Technologies získala prvú cenu v súťaži Robotics Masters Start-up Award so svojím exoskeletonovým „oblekom“, ktorý dáva paraplegikom opäť možnosť chodiť.

Úsvit štvrtej priemyselnej revolúcie

Štvrtá priemyselná revolúcia už nie je len víziou. Návštevníci vďaka živým ukážkam priamo na veľtrhu a diskusiám s odborníkmi získali informácie o konkrétnom vplyve Industry 4.0 na výrobu. „Napredovanie Industry 4.0 bude určujúce pre našu budúcnosť, lebo len vytvorením vzájomne prepojených, energeticky a zdrojovo účinných a vysoko prispôsobiteľných foriem bude možné dosiahnuť úspech,“ skonštatoval Stefan Kapferer, štátny tajomník Ministerstva ekonomiky a energetiky Nemecka.
Ďalší ročník veľtrhu AUTOMATICA sa uskutoční v Mníchove v termíne 21. – 24. 6. 2015.

http://automatica-munich.com