Stalo sa už tradíciou, že to najlepšie z nemeckého Hannover Messe sa krátko nato objaví aj vo Vysokých Tatrách. Platí to, samozrejme, pre produkty a riešenia spoločnosti Siemens, ktorá si aj tento rok pozvala do Grand hotela Permon svojich obchodných a technologických partnerov. Podujatie, ktoré sa uskutočnilo v ­polovici mája, bolo počas štyroch dní trvania rozdelené do niekoľkých tematických blokov. V úvodnom ­bloku boli predstavené novinky z oblasti prevádzkových meracích prístrojov a analytickej techniky. Tie si mohli účastníci prezrieť aj naživo v prezentačnom autobuse. V oblasti pohonov boli predstavené najmä nové typy prevodoviek Simogear, motory SIMOTICS, frekvenčné meniče SINAMICS G120 – nová generácia riadiacich jednotiek.

Okrem základných technických parametrov boli prezentované aj možnosti ich aplikácií a konfigurácií. Inovácie a nové trendy boli súčasťou prezentácie pohonov s veľkým ­výkonom. V oblasti automatizačnej techniky predstavili odborníci zo Siemensu novú verziu TIA Portalu v11 SP2, riadiaceho systému SIMATIC PCS7 v8.0, novú decentrálnu perifériu ET200SP, ako aj SIMATIC S7-1200. Prednáška o systéme na monitorovanie prevádzkových stavov SIPLUS CMS a riadenie teploty otvorila blok z oblasti noviniek spínacej a istiacej techniky. Nasledovala prezentácia systému SIPLUS HCS určeného na riadenie teploty. Účastníkov zaujala aj výsostne aktuálna téma riadenia spotreby energií, v rámci ktorej bol prezentovaný systém Powermanager V3.0.

Okrem toho sa účastníci mohli zoznámiť aj s novinkami z oblasti PLM a CNC techniky. Špeciálnou témou na tohtoročnom stretnutí boli riešenia a technológie Siemens pre gumárenský priemysel. Účastníci si aj tento rok mohli okrem prednášok pozrieť mnohé z produktov v prezentačných stánkoch. O tom, že na podujatí v Podbanskom stále vládne neformálna a priateľská atmosféra, svedčí aj fakt, že vo štvrtok 17. 5. sa namiesto prezentácií produktov objavil na plátnach televízny signál s priamym prenosom z hokejových majstrovstiev sveta. Účastníci podujatia aspoň takto na diaľku podporili slovenskú hokejovú reprezentáciu v súboji proti výberu Kanady, ktorý sme (možno aj vďaka fandeniu z Podbanského) nakoniec dotiahli do víťazného konca.

Ďalšie fotografie a jednotlivé prednášky