Oživením tohto ročníka bol aj prezentačný kamión divízie Priemyselných systémov a pohonov. V rámci jednotlivých prednášok a následne pri stánkoch rozdelených podľa produktových oblastí boli predstavené viaceré novinky.

V oblasti spínacej a istiacej techniky to bol nový rad kompaktných ističov 3VA s inovatívnymi funkciami, ako aj tlačidlá a signálky Sirius ACT s atraktívnym dizajnom. Ďalšej inovácie sa dočkal aj populárny rad Sirius vo veľkosti S2 s výkonom ističov a stýkačov až do 37kW v šírke len 55 mm.

Veľmi zaujímavými boli aj novinky z oblasti pohonov. Účastníci sa mohli zoznámiť so systémami s reluktančnými motormi a štandarnými frekvenčnými meničmi SINAMICS G120, ktoré vysoko prekračujú požiadavky energetickej účinnosti systémov IES podľa novej normy EN50598.

Oddelenie riadiacich systémov prezentovalo na svojom stánku bezpečnostné PLC v rade Simatic S7-1200, čím posúva možnosť zjednodušenej realizácie bezpečnostných riešení už aj do oblasti malej automatizácie. Rad Simatic S7-1500 bol rozšírený o kompaktné modely CPU, kde samotné CPU mimo integrovaných binárnych a analógových vystupov/výstupov obsahujú aj technologické funkcie. K obom radom riadiacich systémom je možné zrealizovať základnú vizualizáciou pomocou nových SIMATIC Basic panelov, ktoré okrem zvýšeného rozlíšenia displeja umožňujú aj jednoduchú archiváciu údajov na USB pamäťový klúč. Do DCS systému SIMATIC PCS7 pribudla možnosť používania procesných knižníc a predstavený bol aj najnovší systém decentrálnych perfiférií ET 200 SP.

Zaujímavým oživením bola aj prezentácia jedného z významných zákazníkov spoločnosti Siemens – CEIT, a.s. Tá prezentovala bezobslužný logistický ťahač CEITruck ako súčasť komplexného automatického logistického systému, ktorý využíva napr. bratislavský výrobný závod Volkswagen. Tento je vybavený riadiacimi systémami práve od spoločnosti Siemens.

„V rámci rozhovorov s účastníkmi sme zaznamenali veľký nárast prípravy nových projektov. Slovenské firmy sú už v niektorých prípadoch preťažené a musia aj odmietať menej lukratívne zákazky. A už tradične sme zaznamenali aj dopyt po profesii špecialistov automatizácie, ktorých je na trhu trvale nedostatočný počet,“ uviedol pre ATP Journal Ing. Marián Hrica, riaditeľ divízie Digital Factory/Process Industries and Drives v spoločnosti Siemens, s.r.o.

Na margo toho, či je spokojný s tohtoročným podujatím skonštatoval, že nielen on, ale podľa vyjadrení aj účastníci odchádzali z podujatia veľmi spokojní.