Inštalačné škatule série T

Neustále sa rozrastajúca „rodina“, ktorej aplikačné možnosti ešte znásobuje široká paleta dodávaného príslušenstva. Vo veľkosti od T25 do T350 v mnohých vyhotoveniach a s rôznym príslušenstvom sú tieto káblové inštalačné škatule vhodné na použitie takmer v akejkoľvek montážnej situácii, a to i v tých najťažších prevádzkových podmienkach.

Škatule série T (obr. 1) z vysoko kvalitných materiálov sa vyznačujú odolnou a stabilnou konštrukciou. Sú vyrobené z bezhalogénového polypropylénu neobsahujúceho fluór, chlór ani bróm. Montáž uľahčujú praktické detaily ako odvodňovacie otvory v každej bočnej stene, zarovnávacie montážne značky, rýchle upevnenie veka nekorodujúcou otočnou poistkou, možnosť vložiť profilovú prístrojovú lištu alebo rohové upevňovacie otvory mimo oblasti pod elektrickým krytím. Okrem toho je materiál všetkých škatúľ série T vysoko odolný proti UV žiareniu, čo umožňuje ich použitie vo vonkajšom prostredí a dokonca aj v extrémne nepriaznivých podmienkach poľnohospodárskej a priemyselnej výroby alebo cestných tunelov. Vďaka vysokej rázovej odolnosti IK 10 sú vďaka krytiu IP66 účinne chránené aj proti vniknutiu prachu a vody.

Zásadnou témou inovácie škatúľ série T bola vždy rýchlosť a efektivita montáže. Škatule série T preto poskytujú napr. možnosť inštalovať káble s integrovaným odľahčením ťahu. Náročnosť montáže znižuje aj použitie krytov s priamou inštaláciou prístrojov Modulu 45 alebo vyhotovenie škatúľ s pripojením vedenia prostredníctvom konektorov Wieland.

Súčasťou posledného bloku inovácií bolo tiež rozšírenie série o vyhotovenie s vysokým krytom zväčšujúcim priestor na vodiče a umožňujúcim inštalovať priestorovo náročnejšie prístroje. Zvýšený kryt môže byť navyše priehľadný (obr. 3), čo umožňuje optickú kontrolu vložených prístrojov pri aplikáciách v oblasti merania a regulácie alebo informačných technológií. Všetky takéto kryty sú vyrobené z vysoko odolného polykarbonátu a dosahujú rázovú odolnosť IK09 až IK10.

Malé odolné rozvodnice SDB

Odolnosť, všestrannosť, spoľahlivosť. Takto možno charakterizovať úplne nový typový rad malých rozvodníc OBO SDB. Použitý kvalitný plast zabezpečuje aj v náročných podmienkach priemyselnej výroby to, že elektrická energia bude kedykoľvek k dispozícii. V závislosti od náročnosti podmienok prostredia možno použiť rozmanité varianty vyrobené z dvoch rôznych základných materiálov. Pre obvyklé podmienky môže byť odolný spodný diel vyrobený z polystyrolu (PS). V náročnejších podmienkach zabezpečí viac stability a bezpečnosti kvalitný polykarbonát (PC), ktorý je vysoko odolný proti rázom a pádom. Malá rozvodnica z PC ochráni elektrické inštalácie aj pri extrémnom zaťažení bez ohľadu na to, či je spôsobené ostrým predmetom, pôsobením chladu, tepla alebo v podobe mechanických rázov – na rozvodnice SDB je vždy spoľahnutie. Vďaka krytiu IP66 je obsah rozvodnice spoľahlivo chránený aj pred pôsobením tryskajúcej vody a prachových častíc (obr. 4).

Rozvodnice SDB sú určené pre všetky možné aplikácie vo vnútorných i vonkajších chránených priestoroch. Na ich výrobu sa používajú výhradne vysoko kvalitné špeciálne plasty, ktoré spĺňajú všetky požiadavky na moderné zariadenia tohto druhu. Medzi praktické prednosti tohto systému patrí predovšetkým jednoduchosť a veľká flexibilita. Z mnohých praktických detailov treba uviesť skutočnosť, že rozvodnica môže byť vybavená vnútornými, vonkajšími alebo rohovými upevňovacími prvkami. Jednoduché otvorenie a uzavretie umožňuje odolný uchopovací obrys krytu. Dodávané samolepiace piktogramy poskytujú jasnú identifikáciu o rozložení inštalácie (obr. 5.)

Štyri veľkosti pre tri, päť, deväť alebo dvanásť čiastkových modulov zabezpečujú dostatok flexibilného priestoru na umiestnenie prístrojov na lištu DIN 35 mm. Vysoko kvalitné vyhotovenie z polykarbonátu môže byť dodávané vrátane zásuvných svorkovníc PE/N vybavených skrutkovými svorkami 25 mm² a 16 mm, s dvoma zásuvnými svorkami 4 mm² a dvanástimi zásuvnými svorkami 2,5 mm². Pre vyznávačov klasiky sú k dispozícii veľmi kvalitné rozvodnice SDB aj v kombinácii s osvedčenými skrutkovými svorkovnicami OBO.

Všetky tieto rozvodnice sú v praxi vyskúšané a boli úspešne otestované v súlade so všetkými príslušnými normami. Okrem veľkej flexibility poskytujú aj mimoriadne spoľahlivú ochranu.

Deliteľná káblová vývodka

Niekedy nemožno využívať v škatuliach a rozvodniciach membránové priechodky, ale treba zabezpečiť priechod kábla pomocou káblových vývodiek. Klasickú káblovú vývodku však nemožno použiť v káblovej konfekcii, teda pri kábloch s už nainštalovanými konektormi používanými čoraz častejšie v systémoch MaR a IT. Rovnako ju nemožno v prípade poškodenia vymeniť pri opravách už prevádzkovaných elektrických systémov bez odpojenia kábla.

Všetky tieto problémy môže odstrániť deliteľná vývodka OBO (obr. 6). Rad veľkostí M16, M20, M25, M32, M40, M50 a M63 umožní dodatočnú montáž bez odpojenia už funkčných káblov a vodičov, čo vedie k podstatnej úspore času i nákladov. Deliteľná vývodka OBO je vyrobená z bezhalogénových plastov odolných proti UV žiareniu a pri stupni krytia IP67 je k dispozícii vo svetlosivej alebo čiernej farbe.