Rozhovory


Nepodceňujte útoky

10.7.2019
Nepodceňujte útoky

Čoraz viac prepojení medzi zariadeniami a technológiami navzájom, čoraz viac prepojení na vonkajší svet. To je realita dnešného moderného priemyselného podniku. S ňou však prichádzajú aj rôzne výzvy. Tie sa týkajú aj bezpečnosti údajov a ich ochrany pred zneužitím neoprávnenými osobami či zasahovaním do činnosti výrobných prevádzok. Ako sa proti tomu brániť a ako sa dá riešiť problematika toľko medializovanej kybernetickej bezpečnosti? Aj o týchto témach sme sa porozprávali s Tomášom Zaťkom, výkonným riaditeľom spoločnosti Citadelo, ktorej mottom je „Hackeri na vašej strane“.

Nasleduj Alberta – Adam Trizuljak

09.7.2019
Nasleduj Alberta – Adam Trizuljak

Adam Trizuljak je v súčasnosti študentom druhého ročníka inžinierskeho štúdia v študijnom odbore robotika a kybernetika na FEI STI v Bratislave. V rokoch 2015 – 2016 absolvoval stáž v Nemeckej agentúre pre vesmír a letectvo (DLR) v Centre robotiky a mechatroniky, kde sa venoval vývoju roja miniatúrnych quadrokoptér. Už počas štúdia pracoval v spoločnosti Photoneo, ktorá vyvíja inovatívne priemyselné 3D laserové skenery a robotické bin-picking aplikácie. Bol ocenený ako Študent roka 2018 v kategórii najlepší študent druhého stupňa štúdia na FEI STU. V súčasnosti je na stáži v americkej firme Skydio v San Franciscu, ktorá vyvíja plne autonómne drony na filmovanie športových aktivít.

Ide to vo svete, pôjde to aj u nás

10.6.2019
Ide to vo svete, pôjde to aj u nás

Určite ste sa stretli so situáciou, keď niečo dobre zabehnuté a fungujúce vo svete nenašlo pochopenie medzi našincami. Je zrejmé, že každá minca má dve strany, ale prehnaná opatrnosť a neochota zmeniť zabehané chodníčky nás často brzdia v pozitívnom rozvoji. S Ing. Štefanom Bugárom, dlhoročným odborníkom v oblasti energetiky a aktuálne aj predsedom dozornej rady spoločnosti VPP Energy, a. s., sme sa porozprávali aj o tom, prečo sú virtuálne elektrárne riešením pre budúcnosť zelenej energie a prečo ešte na Slovensku nie je takáto elektráreň v prevádzke.

Nasleduj Alberta – Juraj Tvarožek

10.6.2019
Nasleduj Alberta – Juraj Tvarožek

Juraj Tvarožek je v súčasnosti študentom štvrtého ročníka Strednej priemyselnej školy v Dubnici nad Váhom v odbore elektrotechnika. Z jeho doterajších úspechov možno spomenúť dvakrát 1. miesto v kat. A a 2. miesto v kat. B v celoštátnej súťaži ZENIT v elektronike, Cenu slovenskej obchodnej a priemyselnej komory na výstave Stredoškolák 2018 či 1. miesto v krajskom kole SOČ v sekcii elektrotechnika.

Nasleduj Alberta – Patrik Hausner

10.6.2019
Nasleduj Alberta – Patrik Hausner

Patrik Hausner je v súčasnosti študentom 4. ročníka na Súkromnej strednej odbornej škole technickej v Žiari nad Hronom v študijnom odbore elektrotechnika – elektrické stroje a prístroje. Od roku 2016 sa pravidelne zúčastňuje na rôznych vedeckých a odborných súťažiach – ZENIT v elektronike (4. miesto v krajskom kole) a SOČ (s prácou Napájací zdroj získal v školskom kole 3. miesto a mimoriadne ocenenie firmou NEMAK; s prácou Inteligentné inštalácie získal 2. miesto v krajskom kole a 6. miesto v celoslovenskom finále a s tou istou prácou uspel aj v rámci ŠVOČ v sekcii Stredné školy, kde získal 3. miesto).

Potenciál vzdušného priestoru je mimoriadne veľký, ale

15.5.2019
Potenciál vzdušného priestoru je mimoriadne veľký, ale

Je uznávaným odborníkom v oblasti robotiky na medzinárodnej úrovni. Stretli sme sa s ním na veľtrhu Maker Fair v Ríme, kde prezentoval výsledky svojho najnovšieho výskumu. Profesor Kostas J. Kyriakopoulos nám v exkluzívnom rozhovore prezradil, čo možno v najbližšom čase očakávať od bezpilotných dopravných prostriedkov a ktoré otázky s tým spojené bude potrebné vyriešiť ako prvé.

Nasleduj Alberta – Jozef Mocnej

15.5.2019
Nasleduj Alberta – Jozef Mocnej

Jozef Mocnej je doktorandom 4.ročníka na Katedre kybernetiky a umelej inteligencie FEI TU v Košiciach. Absolvoval 10-mesačný študijný pobyt na Victoria University of Wellington, Nový Zéland. Je členom startupu CHECkuP založeného na zlepšovanie zdravotnej starostlivosti, s ktorým vyhral niekoľko súťaží. Získal ocenenie za najlepšiu doktorandskú prácu v rámci Týždňa vedy a výskumu 2018 na TUKE. Dostal pochvalné uznanie dekana FEI TUKE za vynikajúce študijne výsledky. V neposlednom rade sa zúčastnil na niekoľkých stážach doma i v zahraničí a pracoval na viacerých projektoch ako softvérový vývojár.

Bezpečnosť robotizovaných pracovísk a jej dôležité aspekty

15.5.2019
Bezpečnosť robotizovaných pracovísk a jej dôležité aspekty

Robotika prechádza obdobím konjunktúry. Už dávno prestala byť výsadou veľkých firiem z oblasti automobilového priemyslu. Výhody, ktoré robotika ponúka, sú čoraz príťažlivejšie pre rôzne segmenty trhu a pre firmy s rôznou veľkosťou. Keď sa k tomu pridá rastúci nedostatok pracovnej sily a neustály tlak na optimalizáciu nákladov, je robotika jednoznačne jedným z prvých riešení týchto výziev. No aj táto minca má dve strany. S Ing. Petrom Pagáčom, vedúcim inšpekčného orgánu v Technickom skúšobnom ústave Piešťany, š. p., sme sa porozprávali najmä o dodržiavaní predpisov a správnych postupov, ktoré súvisia s nasadzovaním, prevádzkou a údržbou robotizovaných pracovísk vybavených priemyselnými aj kolaboratívnymi robotmi.

IoT riešenia sú už dnes technicky aj ekonomicky dostupné

18.4.2019
IoT riešenia sú už dnes technicky aj ekonomicky dostupné

Ak si zadáte do vyhľadávača slovné spojenie internet of things (internet vecí), dostanete viac ako tri miliardy relevantných odkazov. Podstatnejšia ako tisícky definícií či teoretických článkov je praktická skúsenosť. Aplikácií využívajúcich princípy internetu vecí v doprave, logistike či výrobných podnikoch je zatiaľ ako šafranu. Juraj Boledovič, konzultant spoločnosti DXC Technology, sa v nasledujúcom rozhovore podelil o možnosti, prínosy a skúsenosti z využívania IoT v reálnej praxi nielen v doprave a logistike, ale aj iných odvetviach.

Nasleduj Alberta – Tomáš Drak

18.4.2019
Nasleduj Alberta – Tomáš Drak

Tomáš Drak je v súčasnosti študentom 3. ročníka bakalárskeho štúdia v Ústave elektrotechniky FEI STU v Bratislave. Svoje prvé úspechy dosiahol už v rámci stredoškolskej odbornej činnosti, kde získal 2. miesto v krajskom kole SOČ. Ako študent FEI STU bol na stáži v CERN-e, kde sa podieľal na tvorbe vektorového modulátora potrebného na činnosť nových zosilňovačov.

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>

Bez cieľa

O ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako tých, ktorí nevedia riadiť svoj život. Manažéri podnikov neustále vytyčujú ciele, rozdeľujú ich na...
Ján Košturiak

Kybernetická bezpečnosť naberá na dôležitosti

Človek zostáva pre priemyselné riadiace systémy a súvisiace siete najväčšou hrozbou z hľadiska ich bezpečnosti. Vyplynulo to z prieskumu...
Anton Gérer

Možnosti zmiernenia dosahu nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily

V posledných rokoch sa stretávame s problémom nedostatku pracovnej sily a ešte horšie je to s kvalifikovanou pracovnou silou. Nechcem byť...
Gabriel Zsilinszki
AKYTEC
Reklama

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2019 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15
Podujatia na deň 15.7.2019
Školenie vo Vibrodiagnostike, Nitra

15.7.2019 - 18.7.2019

16
Podujatia na deň 16.7.2019
Školenie vo Vibrodiagnostike, Nitra

15.7.2019 - 18.7.2019

17
Podujatia na deň 17.7.2019
Školenie vo Vibrodiagnostike, Nitra

15.7.2019 - 18.7.2019

18
Podujatia na deň 18.7.2019
Školenie vo Vibrodiagnostike, Nitra

15.7.2019 - 18.7.2019

19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  
RSS | iCal