Rozhovory


Dron zvyšuje bezpečnosť a efektivitu inšpekčných prác

17.9.2019
Dron zvyšuje bezpečnosť a efektivitu inšpekčných prác

Podobne ako to bolo v minulosti s internetom alebo so systémami GPS, aj v prípade dronov sa pôvodne vojenská technológia začala presadzovať aj v komerčnej sfére a stal sa z nej výkonný nástroj podnikania. O aktuálnom stave v oblasti legislatívy, výzvach, prínosoch a obmedzeniach v súvislosti s využívaním dronov najmä v priemysle sme sa porozprávali s Ing. Marekom Mrváňom, manažérom predaja, a Ľubomírom Sládekom, technikom a pilotom dronov zo spoločnosti UAVONIC, s. r. o.

Nasleduj Alberta - Erik Kajáti

16.9.2019
Nasleduj Alberta - Erik Kajáti

Erik Kajáti je v súčasnosti študentom 4. ročníka doktorandského štúdia v študijnom odbore inteligentné systémy na Katedre kybernetiky a umelej inteligencie FEI TU v Košiciach. Z množstva jeho úspechov možno spomenúť zaradenie jeho diplomovej práce štátnicovou komisiou do zoznamu najlepších záverečných prác v ročníku 2015/2016, publikácie vo viacerých zahraničných impaktovaných časopisoch a účasť na viacerých medzinárodných vedeckých konferenciách a kongresoch. Je lídrom startupu CHECkuP – Cognitive HEalthCare Platform (inovatívna platforma zameraná na zlepšovanie kvality zdravotnej starostlivosti v domácnostiach) a riešiteľom výskumno-inovačných projektov aj vo výzvach významných spoločností (U. S. Steel Košice, Microsoft Research Award, IBM Innovation Country Project, Kvalita vzdelávania Nadácie Tatra banky).

Údržba a diagnostika sú spojené nádoby, ktoré sa navzájom dopĺňajú

09.8.2019
Údržba a diagnostika sú spojené nádoby, ktoré sa navzájom dopĺňajú

V dobe digitalizácie, internetu, inteligentných zariadení a ešte inteligentnejších softvérových aplikácií sa stále nájdu podniky, ktoré hľadajú príčinu odstavenia stroja až po tom, keď stojí polovica výroby. Ešte stále sa hľadajú dôvody, prečo treba meniť určité časti strojov v pravidelných predpísaných intervaloch namiesto vyhodnocovania skutočného stavu ich opotrebovania. Aj s týmito témami sme prišli s naším redakčným mikrofónom za dlhoročným odborníkom v oblasti sledovania stavu strojných zariadení a diagnostiky Ing. Petrom Tirindom, CSc., zakladateľom a konateľom spoločnosti B a K, s. r. o., a súčasne gestorom pre oblasť vibrodiagnostiky v rámci Asociácie technických diagnostikov SR.

Nasleduj Alberta - Patrik Brindza

07.8.2019
Nasleduj Alberta - Patrik Brindza

Patrik Brindza je v súčasnosti študentom tretieho ročníka na Strednej priemyselnej škole ektrotechnickej v Prešove v študijnom odbore priemyselná informatika. Medzi jeho doterajšie úspechy možno zaradiť 1. miesto v 12. ročníku tímovej súťaže VSD pre študentov vyšších ročníkov partnerských stredných elektrotechnických škôl na tému Využitie elektrických vedení VN a NN pre aplikácie, 1. miesto (hlavná cena) v súťaži SYGA (Siemens Young Generation Award) 2019, 4. miesto na súťaži MISIA MARS 2 či účasť v domácich aj zahraničných projektoch zameraných na 3D tlač. Už počas štúdia absolvoval aj prax v dvoch slovenských firmách so zameraním na robotiku, automatizáciu, pohony či parkovacie systémy.

Nepodceňujte útoky

10.7.2019
Nepodceňujte útoky

Čoraz viac prepojení medzi zariadeniami a technológiami navzájom, čoraz viac prepojení na vonkajší svet. To je realita dnešného moderného priemyselného podniku. S ňou však prichádzajú aj rôzne výzvy. Tie sa týkajú aj bezpečnosti údajov a ich ochrany pred zneužitím neoprávnenými osobami či zasahovaním do činnosti výrobných prevádzok. Ako sa proti tomu brániť a ako sa dá riešiť problematika toľko medializovanej kybernetickej bezpečnosti? Aj o týchto témach sme sa porozprávali s Tomášom Zaťkom, výkonným riaditeľom spoločnosti Citadelo, ktorej mottom je „Hackeri na vašej strane“.

Nasleduj Alberta – Adam Trizuljak

09.7.2019
Nasleduj Alberta – Adam Trizuljak

Adam Trizuljak je v súčasnosti študentom druhého ročníka inžinierskeho štúdia v študijnom odbore robotika a kybernetika na FEI STI v Bratislave. V rokoch 2015 – 2016 absolvoval stáž v Nemeckej agentúre pre vesmír a letectvo (DLR) v Centre robotiky a mechatroniky, kde sa venoval vývoju roja miniatúrnych quadrokoptér. Už počas štúdia pracoval v spoločnosti Photoneo, ktorá vyvíja inovatívne priemyselné 3D laserové skenery a robotické bin-picking aplikácie. Bol ocenený ako Študent roka 2018 v kategórii najlepší študent druhého stupňa štúdia na FEI STU. V súčasnosti je na stáži v americkej firme Skydio v San Franciscu, ktorá vyvíja plne autonómne drony na filmovanie športových aktivít.

Ide to vo svete, pôjde to aj u nás

10.6.2019
Ide to vo svete, pôjde to aj u nás

Určite ste sa stretli so situáciou, keď niečo dobre zabehnuté a fungujúce vo svete nenašlo pochopenie medzi našincami. Je zrejmé, že každá minca má dve strany, ale prehnaná opatrnosť a neochota zmeniť zabehané chodníčky nás často brzdia v pozitívnom rozvoji. S Ing. Štefanom Bugárom, dlhoročným odborníkom v oblasti energetiky a aktuálne aj predsedom dozornej rady spoločnosti VPP Energy, a. s., sme sa porozprávali aj o tom, prečo sú virtuálne elektrárne riešením pre budúcnosť zelenej energie a prečo ešte na Slovensku nie je takáto elektráreň v prevádzke.

Nasleduj Alberta – Juraj Tvarožek

10.6.2019
Nasleduj Alberta – Juraj Tvarožek

Juraj Tvarožek je v súčasnosti študentom štvrtého ročníka Strednej priemyselnej školy v Dubnici nad Váhom v odbore elektrotechnika. Z jeho doterajších úspechov možno spomenúť dvakrát 1. miesto v kat. A a 2. miesto v kat. B v celoštátnej súťaži ZENIT v elektronike, Cenu slovenskej obchodnej a priemyselnej komory na výstave Stredoškolák 2018 či 1. miesto v krajskom kole SOČ v sekcii elektrotechnika.

Nasleduj Alberta – Patrik Hausner

10.6.2019
Nasleduj Alberta – Patrik Hausner

Patrik Hausner je v súčasnosti študentom 4. ročníka na Súkromnej strednej odbornej škole technickej v Žiari nad Hronom v študijnom odbore elektrotechnika – elektrické stroje a prístroje. Od roku 2016 sa pravidelne zúčastňuje na rôznych vedeckých a odborných súťažiach – ZENIT v elektronike (4. miesto v krajskom kole) a SOČ (s prácou Napájací zdroj získal v školskom kole 3. miesto a mimoriadne ocenenie firmou NEMAK; s prácou Inteligentné inštalácie získal 2. miesto v krajskom kole a 6. miesto v celoslovenskom finále a s tou istou prácou uspel aj v rámci ŠVOČ v sekcii Stredné školy, kde získal 3. miesto).

Potenciál vzdušného priestoru je mimoriadne veľký, ale

15.5.2019
Potenciál vzdušného priestoru je mimoriadne veľký, ale

Je uznávaným odborníkom v oblasti robotiky na medzinárodnej úrovni. Stretli sme sa s ním na veľtrhu Maker Fair v Ríme, kde prezentoval výsledky svojho najnovšieho výskumu. Profesor Kostas J. Kyriakopoulos nám v exkluzívnom rozhovore prezradil, čo možno v najbližšom čase očakávať od bezpilotných dopravných prostriedkov a ktoré otázky s tým spojené bude potrebné vyriešiť ako prvé.

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>

Čakajú nás významné inovácie

Uchopovače na konci robotického ramena sú zodpovedné za to, čo už vyplýva z ich názvu – za uchopenie predmetov. Sú nevyhnutnou súčasťou...
Anton Gérer

„Všetko zlé je na niečo dobré.“

Nikdy by som si nebol myslel, do akej miery dokáže vzniknutá situácia prinútiť človeka konať, a tak dosiahnuť aj nové výhodnejšie riešenia...
Gabriel Zsilinszki

Bez cieľa

O ľuďoch bez cieľa sa hovorí ako tých, ktorí nevedia riadiť svoj život. Manažéri podnikov neustále vytyčujú ciele, rozdeľujú ich na...
Ján Košturiak
ENERGOFÓRUM 2019, Tále
AKYTEC
Reklama

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2019 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15
Podujatia na deň 15.7.2019
Školenie vo Vibrodiagnostike, Nitra

15.7.2019 - 18.7.2019

16
Podujatia na deň 16.7.2019
Školenie vo Vibrodiagnostike, Nitra

15.7.2019 - 18.7.2019

17
Podujatia na deň 17.7.2019
Školenie vo Vibrodiagnostike, Nitra

15.7.2019 - 18.7.2019

18
Podujatia na deň 18.7.2019
Školenie vo Vibrodiagnostike, Nitra

15.7.2019 - 18.7.2019

19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  
RSS | iCal