Ako si sa dostal k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?

Dostal som sa k tomu, keď som bol prvýkrát na pohovore na duálne vzdelávanie, vtedy som sa dozvedel o technickom lýceu. Bol to nový odbor na škole, ktorý sa mi celkom pozdával. Neskôr som si to všetko premyslel a rozhodol som sa preň.

Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začal zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?

Jednoducho ma to zaujalo, už od mala rád experimentujem, mám niekedy chuť niečo vytvárať alebo montovať. Doma som dostal nejaké stavebnice buď mechanické, napr. Merkur, Seva, alebo elektrické ako Voltík a Arduino. Preto som sa prihlásil na túto školu, lebo ma zaujíma technika a chcel som sa o tom dozvedieť viac. Najviac ma zaujal Solidworks, napadlo mi, že v tom nakreslím pár predmetov, ktoré mi prídu pod ruku. A tak som skúšal modelovať čoraz zložitejšie veci a potom som v tom pokračoval, niekedy aj z nudy.

Máš nejaký vzor (človek, firma…), ktorý ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ? Prečo práve on, resp. táto firma?

Nemám žiadny vzor, snažím sa žiť podľa seba. Motivuje ma túžba v tom, čo robím, niečo dosiahnuť. Alebo aj to, aby som sa mal v budúcnosti čo najlepšie.

Keby si mal spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobil ty?

1. Podľa mňa by sa mali vymeniť obyčajné autá za elektromobily alebo za vozidlá, ktoré neznečisťujú ovzdušie a neprispievajú ku globálnemu otepľovaniu. Mali by sa aj rýchlejšie inovovať technológie na výrobu a vývoj takýchto vozidiel. Myslím si, že dočasne postačí, aby ľudia viac využívali hromadnú dopravu, aby 40 ľudí nešlo v 40 autách, ale autobusom alebo vlakom.
2. Na niektorých miestach sveta je technika rozvinutejšia ako niekde inde a niektorí ľudia majú malý alebo skoro žiadny prístup k technickým vymoženostiam. Moderné technológie by sa mali šíriť po celom svete, aby k nim mal skoro každý prístup, aj k výhodám, ktoré k tomu patria. Možno by sa mali postaviť fabriky v takýchto oblastiach, aby sa posilnila ich ekonomická stránka, čím by sa mohli rýchlejšie vyvíjať a mať tak lepší prístup k vymoženostiam modernej doby.

Máš nejaký cieľ/métu, kde by si sa chcel vo svojom živote dopracovať (osobne. kariérne...)? Čo by si potreboval na dosiahnutie tohto cieľa?

Mojím cieľom je vytvoriť alebo vyvinúť niečo, čo mne aj ostatným prinesie úžitok, pri čom využijem svoje skúsenosti týkajúce sa techniky a pod. Aby som tento cieľ dosiahol, musel by som sa hlavne pobiť s lenivosťou; potreboval by som tiež viac skúseností, vhodné podmienky a vytrvalosť skúšať to, kým to nevyjde.

Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre teba príťažlivé zostať tu pracovať?

Podľa mňa by sa mohol zmeniť spôsob vzdelávania, napríklad by sme sa mohli inšpirovať zahraničím a skúsiť taký, ktorý by vyhovoval. Ďalej by Slovensko nemalo veľmi zaostávať za vyspelejšími krajinami, aby tu bolo viac možností. Aj napriek tomu mám v pláne zostať tu žiť.