Ako si vyberáte značku, ktorú zastupujete? Aké kritériá zvažujete pri jej výbere?

Neustále sa snažíme náš výber rozširovať, a preto sa nesústreďujeme len na jeden segment produktov. Do ponuky pridávame množstvo testovacích a meracích prístrojov, polovodiče aj elektromechanické produkty. Povedal by som, že sme ako supermarket, kde nájdete všetko v rámci našej ponuky. Okrem ponuky rozširujeme aj zastúpenie značiek. Zastupujeme nielen zvučných dodávateľov, ale aj tých menej známych alebo nových dodávateľov na trhu s elektronikou. Napríklad pred pár rokmi sme predstavili jedného dodávateľa elektronických súčiastok, ktorý je veľmi známy v Amerike, ale v Európe nie. Aj to je spôsob, akým si vyberáme dodávateľov. S tým samozrejme súvisia kritériá, ktoré nový dodávateľ musí spĺňať. Hovoríme najmä o kvalitatívnej úrovni, musí ísť o kvalitnú značku a produkt, ktorý má dobré zastúpenie a dobrú spätnú väzbu od našich zákazníkov.

Ako podporujete svojich zákazníkov a partnerských dodávateľov v ich raste?

Svojich zákazníkov podporujeme tým, že rozširujeme náš sortiment. Snažíme sa im tak pomôcť nájsť všetko, čo potrebujú, na jednom mieste. Preto investujeme veľa úsilia do zlepšovania nášho e-commerce. Elektronické obchodovanie je pre nás veľmi dôležitým faktorom, pretože môžeme vidieť, ako v ňom naše čísla rastú. V súčasnosti sa asi 70 % našej práce týka elektronického obchodovania. Je to veľká pomoc zákazníkom. Nemusia nám telefonovať ani písať e-mail. Jednoducho si objednajú všetko, čo potrebujú, online. Poskytujeme im kompletný servis.

Aké sú niektoré z najväčších problémov, ktorým ste čelili počas pandémie? Zrýchlila pandémia IoT?

Najväčšou výzvou bolo, že sme nemohli navštevovať našich zákazníkov. To bola pre nás ako viackanálovú spoločnosť veľká výzva. Naše produkty nielen predávame, ale radi vidíme a navštevujeme našich zákazníkov. Je to unikátne a myslím si, že to je jeden z dôvodov, prečo zákazníci radi spolupracujú so spoločnosťou Farnell. Dokážeme poskytnúť našim zákazníkom interakciu tvárou v tvár. Takže pre nás to bola veľká výzva. Sme preto radi, že sme mohli vystavovať na veľtrhu AMPER a navštíviť našich zákazníkov, ktorých sme nevideli posledné dva roky. Je pravda, že pandémia zrýchlila IoT. Táto oblasť sa rozširuje. Vidíme, že je tu obrovský dopyt najmä po hardvéri. Automatizácia, smart technológie a ostatná priemyselná automatizácia idú do popredia, preto sa zameriavame aj na pridávanie nových dodávateľov, ktorí túto oblasť zastupujú.

Okrem vašich vlastných produktov, z akého súčasného technologického vývoja a inovácií ste nadšení?

Sme naozaj nadšení z robotiky. Vidíme to aj na našom sortimente, ktorý máme v portfóliu. Zákazníci čoraz viac hľadajú a vyhľadávajú produkty z oblasti robotiky. Okrem robotiky sú to aj kompletné IoT riešenia, čím sa opäť vraciam k predchádzajúcej odpovedi, že automatizácia a všetky smart technológie, ktoré poskytujeme, sú čoraz vyhľadávanejšie a v našom portfóliu majú svoje zastúpenie. To je oblasť, ktorej sa budeme viac venovať.

Ako sa vám darí na slovenskom trhu? Ako vidíte situáciu na Slovensku?

Najväčšou výzvou sú, samozrejme, oneskorenia dodávok a nedostatok komponentov na trhu. V súčasnosti preto riešime rovnaké problémy ako ostatné európske či svetové krajiny. Na Slovensku sú naším najväčším odberateľom zmluvní výrobcovia elektroniky, ktorí sa venujú veľkosériovej výrobe. Pre týchto zákazníkov je to najväčšia výzva. Naši zákazníci nás kontaktovali a hľadali vo Farnell ďalšie možnosti, ktoré v minulosti nebolo možné realizovať. Povedal by som, že táto situácia má tiež pozitívnu stránku pre náš predaj alebo podnikanie.

Aké sú plány spoločnosti Farnell do budúcnosti?

Plán je, samozrejme, neustále rozširovať našu ponuku. Len minulý rok sme postavili a otvorili nový sklad v Spojenom kráľovstve. Plánujeme ponúknuť celosvetovo asi milión rôznych produktov, pred pár rokmi to bolo okolo stotisíc produktov. S novým skladom, ktorý je takmer plne v prevádzke, to bude jednoduchšie. To je momentálne naša najväčšia investícia. Okrem toho do nášho sortimentu pridávame aj nových dodávateľov s cieľom neustále náš sortiment rozširovať. V neposlednom rade je to spomínaný e-commerce, v ktorom vidíme budúcnosť. Myslím si, že sa snažíme našim zákazníkom čo najviac zjednodušiť život, a to tak, že im robíme na našej webovej stránke čo najväčšie pohodlie.

Ďakujeme za rozhovor.