Šou sa spravidla obracia na globálne publikum „malých chlapcov všetkých vekových kategórií“, z ktorých mnohí tiež pracujú v oblasti presného strojárstva alebo vo výrobe. Spoločnosť Dirk Rothweiler watches so sídlom v Stuttgarte je miestom, kde po prvý raz videl obrábacie stroje CNC spoločnosti Haas, než si kúpil jednu z prvých fréz a jeden zo sústruhov spoločnosti a obsadil ich do hviezdnej úlohy vo svojej strojárskej subdodávateľskej firme. Dirk Rothweiler sa bavil vylomeninami na obrazovke, inšpiroval sa výtvormi OCC a založil sesterskú spoločnosť Bullwy-Cycles a na zariadeniach Haas vytvoril svoje vlastné motocykle podobných, teatrálnych proporcií a ceny. Počas svojej nedávnej návštevy, Obrábanie CNC, išiel do zákulisia, aby sa stretol s talentom a potešil sa skrytou ukážkou začiatku výroby Bullwy.

CNC: Ako a prečo ste založili vašu spoločnosť?

DR: Pôvodne som sa vyučil za automechanika, potom za sústružníka a svoju kvalifikáciu som dovŕšil magisterským študijným programom v presnej mechanike. Urobil som to pri odbornej práci pre zamestnávateľa, ale v roku 2004 som sa chcel zariadiť pre seba s výzvou, že vytvorím svoju vlastnú spoločnosť presného obrábania Rothweiler Feinwerkmechanik so sídlom v Pfintzale pri Karlsruhe. Moje očakávanie bolo také, že mi to umožní, aby som realizoval svoje predstavy pomocou svojej vlastnej výrobnej stratégie a prístupov. V roku 2009 mi napadlo vytvoriť sesterskú spoločnosť Bullwy-Cycles. Motocykle ma vždy fascinovali a v minulosti som prestaval a upravil mnoho motoriek. Je to uskutočnený sen, že môžem vyvíjať a vyrábať svoje vlastné motocykle a živiť sa tým. Moja odborná inžinierska skúsenosť i moje osobné zanietenie mi pomáhajú vytvárať motocykle, ktoré sú jedinečné z hľadiska návrhu a remeselného vyhotovenia.

CNC: Mali ste nejaké veľké problémy, ktoré ste museli prekonať, aby bolo vaše podnikanie úspešné?

DR: Najväčší problém pri zriaďovaní akejkoľvek novej spoločnosti spočíva v tom, že musíte ovládať všetky výrobné procesy. V prípade Bullwy-Cycles vytváram každý krok – od návrhu až po hotový dielec pripravený na inštaláciu. Pravdou je, že nie všetky dielce sa vyrábajú v Bullwy, ale ponechávam si kontrolu nad všetkým.

CNC: Je v Nemecku veľa nadšencov pre čopery? Je to dobrý trh na takéto motocykle?

DR: V Nemecku sa trh vysokokvalitných, zákazkových motocyklov a dielcov neustále rozširuje. Toto priemyselné odvetvie je veľkým biznisom, najmä ak máte jedinečnú ponuku; niečo, čo vás na danom trhu odlišuje od iných.

CNC: Čo teda robí váš výrobok jedinečným? Ako navrhujete a staviate motocykle?

DR: Navrhujem celú konštrukciu až do najmenšej podrobnosti. Každý jeden dielec je urobený na mieru, čo pokladám za osobnú výzvu. Môj návrh motocyklových rámov sa dopracovával v spolupráci so známymi výrobcami rámov. Okrem toho sa všetky nakupované súčasti rámu dajú upravovať podľa želania zákazníka v plnom súlade s požiadavkami predpisov a skúšok. Špeciálne motory dodáva špičkový americký výrobca motocyklov. Ako príklad zákazkového charakteru našej práce boli prevody vyvinuté a prispôsobené veľmi vysokým silám, pričom špeciálna pohonná jednotka umožňuje využiť široký remeň. Pokiaľ ide o kolesá, ráfiky sa vyrábajú na zákazku u známeho výrobcu, ktorý sa špecializuje na túto oblasť. Vo výbave je dvojitá šesťpiestová brzdová jednotka vyvinutá na motocykle s vysokým výkonom. Staviam zákazkový motocykel, ktorý je jedinečný tvarom a funkciou.

CNC: Exportujete vaše motocykle do zahraničia?

DR: V súčasnosti je postavený len jeden prototyp. Pritom rozsah vyvolaného záujmu je viac než prekvapujúci. Dokonca sme boli uvedení v hudobnej hip-hopovej videonahrávke. Keďže ide o zákazkové motocykle, správa sa rýchlo šíri. Už teraz máme dopyty z celého sveta.

CNC: Ako ste sa po prvý raz dozvedeli o obrábacích strojoch CNC spoločnosti Haas?

DR: Videl som ich v relácii OCC vysielanej na kanáli DMAX, televíznom lifestylovom kanáli, ktorý prevádzkuje nemecká spoločnosť Discovery Networks. V relácii som videl, že s touto technológiou možno doma vyrábať všetky druhy špeciálnych dielcov. Zdalo sa, že nezáleží na mimoriadnosti dizajnu, zariadenia Haas by to zvládli. Tiež som videl zariadenia Haas v roku 2006 na výstave výrobnej technológie AMB v Stuttgarte.

CNC: Aké zariadenia Haas máte?

DR: V súčasnosti mám revolverové sústružiace centrum Haas SL-20 CNC a vertikálne obrábacie centrum Super Mini Mill CNC so štvrtou osou. Do budúcnosti už plánujem rozšíriť moju výrobnú kapacitu o päťosový Haas VMC na efektívnejšiu výrobu rôznych dielcov. S novými zamestnancami a novou dielňou mi to pomôže ďalej zlepšovať účinnosť a výrobu.

CNC: Ako konkrétne sa zariadenia využívajú? Aké dielce vyrábate?

DR: Všetky moje zariadenia pracujú s plným nasadením, obrábajú širokú škálu motocyklových dielcov vrátane vidlicových riadidiel, kompletného pásového pohonu, súboru kladky, brzdového adaptéra a vybavenia opierky nohy. Veľkým prínosom zariadení Haas je skutočnosť, že dokážem rýchlo dosiahnuť svoje ciele, zrealizovať dielec požadovaný zákazníkom len v niekoľkých krokoch. Kúpil som si sústruh SL-20 na výrobu sústružených dielcov s priemerom medzi 10 a 200 mm a frézu Mini Mill predovšetkým na výrobu dištančných vložiek a rôznych dielcov, ktoré si vyžadujú štvorosové obrábanie.

CNC: Ako programujete zariadenia Haas?

DR: Programujeme priamo na ovládacom paneli zariadenia, na ťažké a zložité geometrické tvary a procesy používame systém CAM.

CNC: Môžete stručne zhrnúť vaše skúsenosti so zariadeniami Haas?

DR: Sme veľmi spokojní s našimi zariadeniami Haas. Pomer ceny a výkonu je v poriadku, rozmerová presnosť je vynikajúca a žiadne pochybnosti o ich spoľahlivosti. Nemali sme žiadne výpadky alebo poruchy, aplikačná podpora zo strany miestnej spoločnosti Haas Factory Outlet, Katzenmeier, je vynikajúca. Zariadenia Haas by som odporučil každej spoločnosti, či už vyrába prototypy, alebo je zaangažovaná do sériovej výroby.

Zariadenia sú dobre naprojektované, vyrobené a voliteľné vybavenie a charakteristiky sa dajú kedykoľvek jednoducho pridať. Pokiaľ ide o presnosť, opakovateľnosť a odolnosť, zariadenia Haas sa vyrovnajú akémukoľvek modelu konkurencie. Ovládanie je tiež veľmi jednoduché na naučenie a používanie. K dispozícii sú spoločné viackrokové funkcie ako napríklad odstupy pracovných nástrojov, pracovné odstupy, „návrat do východiskovej polohy“ zariadenia a voľba ďalšieho nástroja pri nastavovaní, ktoré sa môže vykonávať jednoduchým stlačením tlačidla.

CNC: Ako sa pozeráte na budúcnosť?

DR: Naše podnikanie sa opiera o remeselnú zručnosť, pružnosť, tvorivosť a najlepšiu technológiu. K tomu poslednému bodu treba povedať, že zariadenia Haas znamenali veľký rozdiel pri nastavovaní a vytváraní úspešnej strojárskej dielne. Budú tiež oporou nášho ďalšieho rastu, takže som si istý, že to nebude dlho trvať a budeme viac investovať do obrábacích zariadení CNC spoločnosti Haas.

www.haasCNC.com