Možno to bolo spôsobené aj tým, že sme si našu návštevu naplánovali na štvrtok, kedy slovenskí hokejisti hrali svoj prvý zápas na olympiáde v Soči s USA a očakávania boli veľké. Napokon všetci vieme, ako to dopadlo. Každopádne, pätnásť až dvadsať minútová debata takmer na každom stánku nebola ničím výnimočným. Väčšina rozhovorov mala jedno spoločné – zástupcovia každej firmy sa snažili poukazovať na silné stránky svojich riešení a na to, čo ich odlišuje od konkurencie.

Od predstaviteľa spoločnosti EKIM MORAVIA, úplného nováčika na výstave, sme sa tak napríklad dozvedeli, že ich technológia teplovodného podlahového vykurovania sa vyznačuje tým, že rúrky je možné ohýbať až do 180° uhla. Okrem obytných objektov sa s ich technológiou stretnete aj pri vyhrievaní príjazdových ciest k domom alebo odletových dráh na letiskách. Zaujímavý rozhovor sme mali aj na stánku firmy ERPA Plus, ktorá distribuuje v ČR aj na Slovensku infrapanely. Tie ohrievajú podlahu, steny a predmety v miestnosti, o čom sme sa vďaka vystavenému demonštračnému panelu mohli presvedčiť na vlastnej koži. Povrch panela tvorí mliečne bezpečnostné sklo a dizajnovo pôsobí veľmi príjemne. Jednoducho ho je možné integrovať do boxu s osvetlením, takže nezainteresovaného človeka v podstate ani nenapadne, že sa pozerá na vykurovací prvok. Jeho výhodou je aj pomerne nízka hmotnosť. Najväčší dodávaný panel váži 16 kg a zástupcovia firmy svorne tvrdili, že sa dá bez problémov zavesiť i na sadrokartónový podhľad.

Zastavili sme sa aj na stánku dánskej spoločnosti Danfoss. Okrem elektrického podlahového vykurovania DEVI nás upútala programovateľná termostatická hlavica na radiátory living eco s vlastným zobrazovacím displejom. Dozvedeli sme sa, že nedávno mali možnosť vyhodnotiť pilotný projekt hromadného nasadenia týchto hlavíc v jednom novopostavenom obytnom dome v bratislavských Podunajských Biskupiciach. V ňom sa developer rozhodol vymeniť štandardné termostatické hlavice za living eco a po roku prevádzky konštatoval úsporu na dodávke tepla okolo 20%.

Podobne aj my sme konštatovali, že na ďalšom ročníku Aquathermu bolo opäť čo vidieť. Na záver by som rád upozornil na našu novú súťaž „Odporuč kolegu“, ktorá prebieha od marca do konca júna. Každý z aktuálne registrovaných čitateľov, ktorý odporučí svojho kolegu, priateľa, či známeho profesijne pôsobiaceho v oblasti technológií budov a ten sa zaregistruje na odber časopisu, je spolu s ním zaradený do súťaže o dve sympatické hodnotné ceny. Viac o súťaži sa dočítate v aktuálnom vydaní.