Takéto situácie, samozrejme, môžu vzniknúť, ale len v prípade zle navrhnutého inteligentného domu. Správne navrhnutá inštalácia má domácich odbremeniť od množstva úkonov, ktoré by museli robiť v dome s klasickou elektroinštaláciou. Mnohé akcie sa majú diať automaticky (napr. naklápanie žalúzií za súmraku, na svitaní, pri silnom slnku v lete, zavlažovanie v závislosti od zrážok, vykurovanie v závislosti od prítomnosti osôb, rozsvietenie záhradných svetiel či nočného osvetlenia na chodbách a schodisku a pod.). Tieto a mnoho ďalších automatizovaných funkcií sa má udiať bez toho, aby k tomu ktokoľvek musel vydať príkaz či stláčal niektoré z tlačidiel a ovládačov. Voľbu a rozmiestnenie ovládačov – tlačidiel možno prispôsobiť technickým zručnostiam užívateľov, a tak inteligentný dom môže vnútri vyzerať aj ako „obyčajný“ dom. Ovládanie je intuitívne ako v „klasickom“ dome a nekladie tak žiadne zvýšené nároky na užívateľov.

Faktom je, že polovičatým riešením investor neušetrí nič. K väčšine inštalovaných zariadení si bude musieť zakúpiť (a teda zaplatiť) prislúchajúce ovládanie, napr. k žalúziám, vykurovaniu, zavlažovaniu, bazénovej technike. Jednotlivé ovládania a ani nimi riadené technológie tak navzájom nespolupracujú (napr. žalúzie s vykurovaním, vykurovanie s alarmom), a preto ponúkajú len obmedzené možnosti ovládania zariadení.

Ku každému zariadeniu je potrebné samostatné rozhranie na ovládanie (napr. aplikácia v mobile či PC), v dome sa hromadia ovládače (diaľkové, rôzne displeje) a ovládanie domu sa stáva rozbitým a zložitým. Servis inteligentnej inštalácie sa ničím nelíši od servisu iných zariadení – potrebuje ho občas každá technológia, či bude dom inteligentný, alebo nie. Prevádzková poruchovosť modulov inteligentných domov je zveličovaná a neopodstatnená.

V každej oblasti nášho života si denne vyberáme, aká moderná technológia je pre nás potrebná a vhodná – niekomu napríklad postačí Trabant, iný si zvolí Volvo. Obe majú štyri kolesá, ktoré majiteľov kamsi dovezú. Nikto však nepochybuje o tom, že Volvo dá používateľovi vyššiu bezpečnosť, rýchlosť prepravy, pohodlie či komfort rôznych doplnkových zariadení, takže ho nemožno nazvať len „predraženým Trabantom“.

Rovnako aj „dom s klasikou“ poskytne strechu nad hlavou, ale inteligentný dom je o vyššej bezpečnosti, úspore energií, komforte bývania i ovládania celého domu. Existuje celá škála inteligentných riešení od jednoduchých efektívnych až po tie luxusné, ale určite by nemali byť polovičaté, pretože potom hodnota prínosu inteligentného domu výrazne klesá.