Riadiacich systémov na domácu a rezidenčnú automatizáciu nie je na našom trhu veľa. Firiem, ktoré sú tzv. systémoví integrátori a absolvovali „až“ jednodňové školenie na niektorý „inteligentný“ riadiaci systém, je neúrekom. Odborníci na silnoprúdové rozvádzače alebo audio techniku zrazu dokážu sľúbiť a zrealizovať kybernetický zázrak v hocijakej stavbe za pár eur. Všetko by bolo v poriadku, len keby nesľubovali inteligentný dom, ale pomenovali veci pravým menom – domáca automatizácia. Firmy, ktoré vedia dať pojmu inteligentný dom aj technický význam, sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky.

Pritom riadiace systémy používané pri ich realizáciách sú len polovicou úspechu. Projekty musia riešiť a programovať technici, ktorí si nemyslia, že Modbus je skratka pre moderný autobus. Nemôžu prezentovať svoj prevratný a úžasný systém s tým, že majú práve horúcu novinku – komunikačný port RS232. A už vôbec nesmú tvrdiť, že práve ovládanie domu cez iPhone ho robí inteligentným. Integrátor alebo technik inteligentných domov je odborník na všetko. Vie odborne komunikovať s každým subdodávateľom technológie. Integrátor vie každej subtechnológii zadať podmienky integrácie a vie vyhodnotiť každé zariadenie, či je schopné stať sa súčasťou inteligentného riadenia.

Integrátor pracujúci s odolným riadiacim systémom vie splniť 90 % požiadaviek aj toho najnáročnejšieho investora, nepozná slovo „nedá sa“ a nehľadá dôvody, prečo sa niečo nedá urobiť. Je rovnaký odborník na prípravu teplého alebo studeného média na primárnej technologickej úrovni, ako aj na distribúciu obrazu, zvuku alebo streamovanie multimediálneho obsahu. Inteligentný dom neznamená vypnutie svetla alebo zatiahnutie žalúzií v celom dome jedným tlačidlom. To je zjednodušená pointa tohto článku a zároveň odkaz firmám s nízkonákladovou domácou automatizáciou, ktoré sa stavajú do pozície odborných integrátorov inteligentných domov.