Projektant však pracuje so štatistickými údajmi, ktoré sa môžu značne líšiť od reality konkrétnych dní. Každý z nás by vedel spomínať na dovolenku pri mori v štatisticky najteplejšom a najsuchšom termíne, keď celý týždeň sledoval každým dňom rastúci úhrn zrážok, ktoré prekonávali rekordy za posledných 100 rokov.

Moderná tepelná technika si dokáže s týmito zmenami hravo poradiť. No za akú cenu! Rýchle zmeny teplôt alebo neobvyklé počasie v danom období (spomeňme si na takmer 14° teploty v prvých februárových dňoch tohto roka) môžu výrazne posunúť ukazovatele spotrieb energií. A to nehovorím o dohodnutých odberných maximách.

Výrobcovia regulačnej techniky si tieto faktory uvedomovali. Pravdu povediac nie je problém predpoveď počasia – ako parameter implementovať do regulácie zariadení, ale kto poskytne tieto údaje? S rozvojom internetových služieb odpadla aj táto prekážka. Dnes si riadiace podstanice predpoveď počasia (teplota, rýchlosť vetra) získavajú priamo od poskytovateľov meteorologických služieb. Úplne iná vec je kvalita týchto informácií. 9. 2. 2011 v tlači prebehla pomerne ostrá polemika o deklarovanej úspešnosti predpovedí Slovenského hydrometeorologického ústavu na úrovni 91 %.

Prevádzkovatelia systémov centrálneho zásobovania teplom skôr ako o vplyve zmien počasia hovoria aj o masovom správaní obyvateľstva. Nárast spotreby teplej vody po skončenom večernom hokejovom ­prenose je skutočne závažný.

Zahrnúť predpoveď počasia ako parameter regulácie je pomerne jednoduchá záležitosť. Je možné, že v budúcnosti budeme načítavať do podstaníc aj televízne programy a športové prenosy. Kto vie, ako sa na spotrebe prejavuje výhra alebo prehra nášho tímu. Aspoň vidíme, že je ešte čo v budúcnosti zlepšovať.