Slnečné žiarenie

Strecha budovy je posiata fotovoltickými panelmi v takom počte, aby boli schopné produkovať ročnú spotrebu elektrickej energie objektu. Na tento účel slúži 575 panelov s celkovou plochou 1300 m2, každý s maximálnym výkonom 425 wattov, takže počas letného slnečného poludnia dokáže strecha generovať 242 kW elektrickej energie. Počas celého roka vyrobí strecha približne 230 000 kWh elektrickej energie. V letných mesiacoch sa tvoria prebytky výroby, ktoré sa dodávajú do verejnej elektrizačnej sústavy a v zime naopak budova čerpá zo sústavy viac energie ako sama vyrobí. Celková bilancia je však nulová. Výroba je v réžii vysoko efektívnych panelov od spoločnosti SunPower, ktorá na ne dáva záruku 25 rokov. V snahe maximalizovať množstvo elektrickej energie a dosiahnuť celkovú nulovú bilanciu budovy, má strecha tvar akademickej čiapky promujúceho študenta. Pevná oceľová a hliníková konštrukcia umožnila inštalovať pole fotovoltických panelov výrazne presahujúceho strechu budovy.

Voda

Dažďová voda je medzerami medzi fotovoltickými panelmi zvádzaná do suterénu do objemného 212 000 litrového betónového bazéna. Zásobujú sa ňou všetky miesta, kde je potrebná úžitková nepitná voda, ako sú toalety a zavlažovací systém. Systém zberu dažďovej vody je však sofistikovanejší a umožňuje ju využiť aj ako pitnú vodu. K tomu slúži niekoľko keramických filtrov, ošetrenie ultrafialovým žiarením, aktívnym uhlíkom a pridanie malého množstva chlóru. V súčasnosti je táto časť využitia dažďovej vody v testovacej prevádzke (osobitný zásobník na takto upravenú vodu má 1900 litrov) až do schválenia miestnymi príslušnými úradmi. Pitná voda sa tak zatiaľ v budove čerpá z mestskej vodovodnej siete.

Odpadová voda z umývadiel a spŕch sa filtruje a vracia späť do pôdy a prirodzeného kolobehu vody. Voda spolu s rozložiteľným mydlom používaným v budove stekajú do suterénu do 1900 litrového zásobníka. Odtiaľ sa pumpuje na špeciálne navrhnutú zelenú plochu nachádzajúcu sa na 3. poschodí budovy. Plochu tvorí niekoľko vrstiev zmesi štrku a zeminy. Ako primárna rastlina tu je vysadená praslička pre svoju odolnosť a schopnosť dobre znášať vlhkú klímu Seattlu. Odpadová voda sa pumpuje na zelenú plochu postupne v niekoľkých cykloch, aby sa živiny dostatočne vstrebali. To, čo zostane, sa zvádza na pozemok na západnej strane budovy. Tam ju ešte prefiltruje šesť metrov hlboká vrstva štrku, pokiaľ sa vráti späť do prirodzeného kolobehu. Takýmto spôsobom dokáže Bullitt Center vrátiť ekosystému 61% vody (vsakovaním alebo vyparovaním) a zmierniť dôsledky prívalových dažďov.

Kompost

Bullitt Center je najvyššou postavenou budovou na svete, v ktorej je nasadený kompostovací systém. Ten sa zvykne používať zásadne len v jednoposchodových budovách alebo na miestach, kde nie je prístup ku kanalizácii. Výzvou tu bolo bezpečne dopraviť odpad z najvyššieho poschodia do kompostérov v suteréne a zároveň ich nepreplniť tekutinou. V budove sú nasadené penové záchody, v ktorých sa splachuje nie vodou ale penou. Každé spláchnutie obsahuje penu tvorenú z rozložiteľného mydla a z troch polievkových lyžíc vody. Táto substancia sa šmýka po stenách záchodovej misy a strháva so sebou exkrementy do odpadovej rúry. Tá nemá klasické koleno v tvare S ako pri štandardných záchodoch, ale vedie priamo nadol smerom ku kompostovačom. V suteréne je umiestnených 10 kompostovacích zariadení, každý s veľkosťou auta Fiat 500. Tekutina a konzistentnejšie častice sa tam zmiešavajú s drevenými pilinami.

Celá hmota sa raz za mesiac poprevracia v kompostéroch integrovanými hrablami. Procesy rozkladania kompostu sú aeróbne. Potrebný kyslík sa do kompostérov dostáva práve cez záchodové odpadové rúry. Vďaka aeróbnemu rozkladaniu sa eliminuje uvoľňovanie metánu a nebezpečné zápachy. V komposteróch sa udržuje teplota medzi 57 a 74 °C, čím sa sterilizujú alebo úplne zničia všetky patogény a kontaminanty. V kompostéroch v zásade vznikajú tri hlavné zložky. Prvou je CO2, ktorý sa odsáva ventilátormi a jeho teplo sa využíva v rekuperačnom zariadení. Druhou zložkou je stabilizovaný filtrát, ktorý sa raz za mesiac vákuovo odčerpáva a prepravuje do neďalekej vtáčej rezervácie. Treťou zložkou je vyčistený kal. Z neho sa po pridaní pilín vyrába hnojivo tzv. GroCo v blízkom mestečku Kent. Každý z kompostérov vyprodukuje ročne okolo 340 litrov kompostu.

Teplo zo zeme

Bullitt Center si teplo vyrába sama prostredníctvom piatich tepelných čerpadiel zem-voda. Štyri slúžia na vykurovanie budovy a jedno na prípravu teplej úžitkovej vody a rekuperáciu. Teplo sa získava z 26 zemných vrtov hlbokých 122 metrov. Tepelné čerpadlá dokážu z 12 °C v zemi vytvoriť 32 °C v tepelných rozvodoch budovy. Tie tvoria rúrky z PEX polyetylénu nachádzajúcich sa v betónovej vrstve každej podlahy. Prúdi v nich špeciálna zmes vody a glykolu. V zime môžu tepelné čerpadlá pracovať v reverznom režime, pumpovať sieťou rúrok chladnú kvapalinu a zabezpečiť tak chladenie budovy.

Výťah s rekuperáciou

Jeden z najoceňovanejších dizajnových prvkov budovy sú presklené schody, ktoré sa láskavo prezývajú aj „neodolateľné schodisko“. Povzbudzuje užívateľov budovy, aby ho využívali čo najčastejšie. Za schodiskom sa nachádza aj moderný výťah, ktorý je tak trochu technologickým zázrakom navrhnutým odborníkmi z KONE. Pracuje na podobnom princípe ako Toyota Prius, keď vďaka rekuperatívnemu mechanizmu uchováva energiu počas spomaľovania výťahu. Motor navrchu výťahovej šachty uchováva energiu strácanú pri brzdení kabíny a transformuje ju na elektrickú energiu s možnosťou jej využitia kdekoľvek v budove. Tento výťah je o 60% efektívnejší ako štandardné výťahy.

Tienenie

Svetlo do budovy preniká cez kvalitné okná s trojsklom od nemeckého výrobcu Schüco. Špecialitou je, že celá sklenená tabuľa sa otvára smerom von rovnobežne s rámom okna. Približne 30 cm od okien sa nachádzajú automaticky ovládané exteriérové žalúzie z nehrdzavejúcej ocele, ktorými sa reguluje množstvo dopadaného slnečného žiarenia dovnútra budovy.

BMS systém

Mozgom budovy je centrálny riadiaci BMS (Building Management System) systém. Ten je zodpovedný za riadenie vykurovania, chladenia, pasívnej a aktívnej ventilácie, žalúzií, kompostérov a filtrácie odpadových vôd. Všetky systémy sa starostlivo monitorujú so snahou prevádzkovať ich s maximálnou možnou efektivitou.

www.bullittcenter.org