Obr. Jedno z tepelných čerpadiel Cimaveneta použité v rezidencii Bosco Verticale
Na balkónoch 111-tich apartmánových bytov sa nachádza 800 stromov s výškou od troch do deviatich metrov, 5000 kríkov a 11000 trvaliek. Väčšina stromov je opadavá, takže počas ročného obdobia sa mení aj farebný vzhľad fasády. Zavlažovanie stromov prebieha automaticky prostredníctvom centralizovaného systému, ktorý recykluje vodu získavanú z kolektorov. Voľba opadavých stromov bola pre tento projekt ideálna. V zime dovoľujú konáre bez listov preniknúť slnečnému žiareniu cez veľké okná, ktoré majú sklenú výplň od podlahy až po strop, priamo do apartmánu, čím sa znižujú náklady na kúrenie. Naopak v lete, keď sú stromy zelené, poskytujú tieň, vďaka ktorému je možné znížiť náklady na chladenie. Stromy sú ale len jednou časťou inovatívnej enviromentálnej stratégie v tomto projekte.
Hilson Moran, hlavný stavbyvedúci, vyšpecifikoval pre tento projekt dve tepelné čerpadlá Climaveneta Integra, ktoré poskytujú 556 kW chladiaceho výkonu a 589 kW pre vykurovanie. Obidva majú schopnosť pracovať súčasne a dodávať aj chladenie aj ohrev – napr. teplú vodu pre podlahové kúrenie na sever orientovaných izieb, pričom južne orientované izby sú zase ochladzované pomocou klimatizačných jednotiek. Podlahy sú takisto chladené cez tepelný výmenník prepojený s rozvodom vody, čo pomáha znižovať celkovú náročnosť chladenia. Výmenníky vzduchu sú umiestnené na vrchole a spodku vyššej budovy, pričom zabezpečujú vyvážené prúdenie vzduchu.
Tepelné čerpadlá pracujú najúčinnejšie počas jari a jesene, kedy je potrebné pre rôzne miestnosti súčasne zabezpečiť chladenie aj vykurovanie. Keď tepelné čerpadlá zabezpečujú chladenie pre prehriate miestnosti, možno takto odvedené teplo z kondenzačného systému využiť pre dosiahnutie požadovanej teploty v iných izbách budovy, ktoré je potrebné vykúriť. Znovupoužívaním tepla a chladu súčasne dokážu jednotky vyvážiť zaťaženie chladenia a vykurovania a zlepšiť tak koeficient výkonu tepelných čerpadiel. Spoločnosť Climaveneta používa na meranie účinnosti svojich jednotiek ukazovateľ označovaný ako celkový pomer účinnosti, ktorý je pomerom súčtu energie použitej na chladenie a kúrenie a elektrického výkonu.
Namiesto tepelných čerpadiel sa pre výrobu teplej vody používajú dva plynové kotle umiestnené v technologickej miestnosti v suteréne. Toto riešenie sa už pri výstavbe budov zvolilo preto, lebo pri udržaní výkonu kotlov tak, aby zabezpečovali teplotu vody nad 60°C sa javilo ako najlepší spôsob pred šírením a rastom baktérie legionella. Avšak stavebný inžinier Giuseppe Medeghini uviedol, že ak by mali budovu stavať ešte raz, dnes by použili pre ohrev TÚV tepelné čerpadlá a to aj napriek tomu, že dokážu zohriať vodu len na 45°C.
„Dnes už existujú spôsoby, ako chemicky zabrániť šíreniu baktérie legionella a navyše sú lacnejšie a účinnejšie. Použitie tepelných čerpadiel sa totiž najmä v letných mesiacoch javí ako veľmi vhodné, pretože všetko prebytočné teplo pochádzajúce z procesu chladenia možno zachytiť a využiť pre ohrev TÚV,“ uviedol G. Medeghini. „V dnešnej dobe máme na výber oveľa viac systémov použiteľných pre ohrev TÚV. A tepelné čerpadlá sú stále v hre pre rezidenciu Bosco Verticale. Predhrejú vodu na 45°C, vďaka čomu už kotle nemusia podávať taký výkon, aby ju zohriali na požadovaných 65°C. Práce na nasadení tepelných čerpadiel sa už dostávajú do finálnej fázy,“ dodal G. Medeghini.
Zdroj: Smith, A.: CIBSE Case Study: Garden City, článok bol prvýkrát publikovaný v časopise CIBSE Journal, marec, 2015, dostupný 3. 6. 2015 online na http://www.cibse.org/Knowledge/Case-Studies/CIBSE-Case-Study-Garden-City