Spomínate si, kam siahajú vaše začiatky prvého vážnejšieho kontaktu s osvetlením?
Myslím, že všetko to začalo pred 6 rokmi, keď som prerábal jednu zo svojich prevádzok. Mal to byť luxusný podnik, pre ktorý sme v spolupráci s jednou firmou navrhovali osvetlenie. Napokon sme nainštalovali 180 svietidiel s celkovým príkonom 465 W. Išlo o LED svietidlá s RGB spektrom s možnosťou nastavenia farieb rôznych scén a intenzity osvetlenia . Svetlá sa po naprogramovaní ovládali jedným ovládačom podobnému tým od televízorov tak, aby to vedel obsluhovať aj personál. Prednastavených sme mali 25 programov s rôznymi intenzitami osvetlenia a svetelnými scénami.
Celá svetelná sústava stála vtedy vyše 500 tisíc korún. Vybral som totiž značkové LED svietidlá, LED pásy a LED svietidlá vyrobené na mieru .Pri spätnom pohľade môžem povedať, že kvalita niektorých hlavne bodových svietidiel nezodpovedala cene vyše 1200Sk za kus, pretože po dvoch rokoch prevádzky svietivosť svietidiel viditeľne poklesla, degradovala na polovicu. Nachádzali sa pritom v klimatizovanom priestore, takže sa neprehrievali. A ako je známe, LED technológií škodia najmä vyššie teploty. Z hľadiska životnosti som bol z tých LED svetiel sklamaný, hoci úspora bola jasná. A svietivosť 50 000 hodín len na papieri.
Ako ste sa dostali k indukčným svietidlám a prečo ste sa rozhodli ponúkať riešenia práve tejto technológie?
Momentálne už ponúkame nielen indukčnú ale aj LED technológiu. Vrátim sa však k našim začiatkom. Ešte keď som bol hotelierom a prevádzkoval som hotel, pravidelne každý rok sme mávali cez leto problém s teplou vodou, pretože hotel bol napojený na mestské vodovodné rozvody a tamojšia tepláreň pre potreby údržby odstavovala na dva týždne teplú vodu v top letnej sezóne. Ako najjednoduchšie sa mi zdalo vyriešiť tento problém solárnym ohrevom a začal som hľadať optimálne riešenie. Z tohto dôvodu som sa začal zaujímať o solárne technológie, ktoré by vyriešili tento problém. Okrem reštauračných zariadení a hotela som prevádzkoval aj predajňu s pracovným náradím a železiarskym tovarom. Mal som nápad, že zmeníme sortiment a budeme predávať solárne ohrievače vody a k tomu doplnkový tovar solárne lampy a výrobky spojené so solárnou energiou . Tieto produkty v našom okolí nikto neponúkal. Solárne lampy sa mi postupne natoľko zapáčili, že po preskúmaní trhu a ponuke na internete sme rozbehli predaj záhradných a pouličných solárnych lámp.
Samozrejme aj tu nastali problémy. Náš prvý potenciálny dodávateľ nás po roku práce dostal do úzkych. Mali sme už vtedy pomerne drahú internetovú stránku, vytlačené katalógy, pripravenú sieť odberateľov a pred prvou väčšou objednávkou sme mali dohodnúť posledné podmienky s dodávateľom osobne na výstave v Hong Kongu. Pri našej prvej návšteve vyzerala tá fabrika skvele, vlastné dizajnérske a vývojové centrum, spolupráca s univerzitou, kvalitne vybavená výroba a kvalitné a pekné výrobky. Na večeri v Hong Kongu pri osobnom stretnutí s vrcholovým manažérom firmy, s ktorým sme komunikovali, nás upozornil, že vo firme sa za rok toho veľa zmenilo. Zrušil sa vývoj, kvalita klesá, majiteľ len vyberá zisky, on a viacerí vrcholoví pracovníci firmu opúšťajú... Čo vám viac treba? Pustili by ste sa do takého obchodu? Ja nie. Neviem predávať niečo, čomu sám neverím, tak sme začali odznova a našli si iných dodávateľov, prerobili stránky, vytlačili nové katalógy. Z toho aj názov firmy, ktorý nám doteraz ostal, Solarprojekt s.r.o..
Bol som si vedomý toho, že solárnu lampu predám na jar, v lete, možno na jeseň, ale cez zimu sotva a tak som hľadal možnosti realizácie počas zimy. Napadlo mi priemyselné osvetlenie, pretože v priemyselných halách treba svietiť hlavne v zime. Hľadal som teda niečo, čo nepredáva každý a mohol by som sa odlíšiť a presadiť sa. Pri študovaní svetelných technológií som sa pred štyrmi rokmi postupne prepracoval na nejakých českých stránkach k indukčným svetlám. Nikdy som o tom nepočul. Zaujala ma životnosť 100 000 hodín a 5-ročná záruka, ktorá naznačovala, že ide o spoľahlivú technológiu a predurčenú do priemyslu. U nás je táto technológia málo známa. Zistil som, že v najväčšej miere sa s touto technológiou pracuje v USA, populárna je aj v Austrálii, Rusku a Číne. Pred časom sa indukčným svetlám venovali aj poprední renomovaní výrobcovia ako Philips a Osram. Zo svojho výrobného programu ju však už vylúčili, pretože vo všeobecnosti majú indukčné svietidlá povesť technológie, ktorá sa nemá kam vyvíjať.
Majú indukčné svietidlá problémy s teplotou okolia, ako LED svietidlá? Ako veľmi sa zahrievajú indukčné svietidlá, produkujú teplo ako napr. MHL či sodík?
Indukčné svietidlá majú väčšiu odolnosť voči teplu a preto je vhodné inštalovať ich v prevádzkach s teplotami nad 40°C do 70°C okolitej teploty, kde LED svietidlá už môžu mať problém. Pod stropom vo výrobných halách, kde sa svietidlá inštalujú, sú väčšinou vyššie teploty nad 40°C a to hlavne v letných mesiacoch. Na otázku zahrievania, pri výkone od 40 W do 250 W je teplota krytu a ochranného skla cca 60°C a je možné sa ho ešte dotknúť. Svietidla s výkonom 300W a 400W sa ohrejú na kryte cca 70°C až 80°C, ale 3 cm od krytu už bez problémov udržíte ruku. V porovnaní s metalhalogenidovými zdrojmi svetla sú výrazne chladnejšie. Indukčné svietidlá teda nevykurujú priestor resp. len minimálne, čím sa šetrí na klimatizovaní haly. Ďalšia výhodou indukčných svietidiel je, že na odrazové plochy sa nenapaľuje prach ako na sodíkové a metalhalogenidové svietidlá. Začernenie odrazových plôch, zažltnuté sklá = nižšia svietivosť a väčšie nároky a náklady na údržbu.
Aký je rozdiel v návratnosti investície do LED technológie a indukčných svetiel?
Tým, že ponúkame obidve technológie, máme o tom prehľad. LED priemyselné svietidlá v našej ponuke nepatria k najlacnejším. Sú vyrobené v ČR, a na Slovensku ich predávame pod našou značkou INLES s 5 ročnou zárukou. Samozrejme kvalita použitých čipov a prevedenie sú základom. A tiež možnosť riadenia DALI. Naše skúsenosti sú také, že návratnosť je približne rovnaká, rozdiel je cca 1 až 2 mesiace. Pri indukčných svietidlách je menšia úspora ako pri LED, ale nižšia obstarávacia cena. Výraznejší rozdiel vzniká pri použití DALI, tu vychádzajú indukčné ešte o niečo lepšie. Viac podrobnejších informácií o návratnostiach ponúkneme klientom individuálne. Návratnosť investície si môžu aj sami informatívne vyrátať na našej stránke v sekcií výpočet úspor a keď to bude výhodné alebo chcú presnejší výpočet, tak nás môžu kontaktovať . Naši pracovníci im radi poskytnú všetky informácie a ponúknu vhodné riešenia.
Ako rozmýšľajú investori, keď uvažujú nad výmenou osvetlenia v priemyselnej hale? Stanovujú si nejaký časový horizont, po ktorom jednoducho práve inovované svietidlá znova vymenia alebo by boli najradšej, aby im svietili takpovediac navždy?
Pre rekonštrukcie osvetlenia majú investori jasné kritéria. Na prvom mieste je obstarávacia cena diela, na druhom mieste doba návratnosti. Potom normy a kvalita. My deklarujeme, že pri 24 hodinovom svietení v hale, a takých je na Slovensku dosť, je návratnosť pri indukčných svietidlách s DALI automatickou reguláciou v priemere 1,7 roka. Mali sme už prípad aj pod 1 rok. V závodoch zahraničných majiteľov bežne požadujú návratnosť do 2 rokov, inak sa s nami v podstate ani nebavia. Na papieri vyzerá indukčná technológia lepšie, pretože prvotná investícia je skoro o polovicu nižšia ako LED technológie.
Bežne sa nám stávajú aj prípady, že firmám na osvetlení prakticky vôbec nezáleží, no očakávajú od zamestnancov kvalitnú prácu, boja sa pracovného úrazu, no nespĺňajú normy a inšpekcie večer na kontrolu osvetlenia nechodia. Všetko to je o peniazoch, ale nerád by som hádzal všetkých do jedného vreca. Druhý prípad je, že peniaze sú, ale spotrebu za osvetlenie podceňujú, pretože stroje, ktoré majú v hale, spotrebujú desaťkrát toľko elektrickej energie ako osvetlenie. Okamžite však spozornejú v momente, keď im poviem, nech tých 30 000 a niekedy aj stotisíce eur , ktoré vyhadzujú v dôsledku neefektívneho osvetlenia von oknom, dajú hneď teraz mne. Na potenciálnych klientov číselné vyjadrenie vo financiách takmer vždy spoľahlivo zaberá.
Pre riadenie svojich svietidiel využívate štandard DALI. Čo vás presvedčilo, že ste zvolili práve túto alternatívu?
V začiatkoch sme predávali svietidlá bez riadenia. Potom nás oslovila jedna prešovská firma pôsobiaca v oblasti riadenia a vysvetlila nám výhody riadenia svietidiel a nám sa táto myšlienka zapáčila, lebo málo firiem ponúka riešenia pre riadenie osvetlenia. Bavili sme sa o regulácií 1-10 V, kde nám ponúkal takýto predradník aj náš dodávateľ, ale povedali sme si, že v dnešnom digitálnom svete riadiť analógovo? A samozrejme, 1-10 V má obmedzený počet funkcií a má svoje úskalia pri väčších inštaláciách. To je ale téma na dlhší rozhovor . Jeden z našich dodávateľov sa chválil, že už má zvládnutý DALI elektronicky predradník pre indukčné svietidlá, tak sme si ho na skúšku objednali . Zistili sme, že chabo využíva potenciál DALI technológie. Zadefinovaných bolo len 7 príkazov namiesto 256 a ovládanie výkonu svietidiel bolo stanovené pevne iba na štyroch rôznych hladinách, pevné adresy a ťažkopádne nastavenie len so softvérom dodávateľa.
Urobili sme si teda prieskum a zistili, že konkurencia v riadení osvetlenia v našom segmente je naozaj slabá a solídne DALI riadenie nemá vlastne nikto na svete. Rozhodli sme sa preto nadviazať spoluprácu so spomínanou prešovskou firmou. Ich vývojár nás ubezpečil, že to nebude problém a o mesiac bude DALI predradník na svete. Vývoj premiérového prototypu externého DALI modulu na ovládanie indukčných svietidiel napokon trval sedem mesiacov. Samozrejme bolo treba vychytať chybičky a to sa dá až v praxi. Neskôr už modul fungoval spoľahlivo, ale len pre modely do 250 W. Tento externý modul mal byť len dočasným riešením a overením si funkčnosti ovládania v praxi. Od začiatku bol plán mať vlastný DALI elektronicky predradník pre indukčné svietidlá, ktorý bude schopný plnohodnotne a spoľahlivo riadiť svietidla od výkonu 150 W po 400 W.
A podarilo sa. V apríli 2014 sme prvý krát použili svetovú novinku elektronický DALI predradník vyvinutý a vyrobený na Slovensku. Za čo chcem týmto poďakovať Ing. Miroslavovi Čakanovi, bez ktorého odhodlania a trpezlivej práce, by tento výrobok nebol na svete. S DALI riadením vieme individuálne prispôsobiť svietivosť každého svietidla podľa potreby. DALI automatická regulácia má veľa výhod a všetky výhody nájdu čitatelia na našom webe, prípadne na všetky ich otázky radi odpovieme.
Aký je nárast ceny projektu osvetlenia s implementovanou DALI reguláciou v porovnaní s projektom bez nej?
Veľa závisí od zložitosti montáže. Cena projektu narastá už vtedy, keď je nutné v rámci rekonštrukcie meniť aj nevyhovujúce silové časti vedení osvetlenia, čiže napr. hliníkové káble za medené. DALI regulácia si vyžaduje inštaláciu ďalších dvoch signálových vodičov pre dátový tok .V projektoch pre nové haly sa kladie päťžilový kábel, kde sú tri vodiče ako napájanie a dva vodiče určené pre DALI ovládanie. Náklady za kabeláž navyše sú relatívne zanedbateľné + vyššia cena práce. Hlavný rozdiel je v cene klasického a DALI predradníka, keď ten druhý menovaný je v súčasnosti o 45 eur drahší.
Vynásobením počtom svietidiel sa príde k sume, o ktorú je osvetlenie s DALI reguláciou určite drahšie. Celkovú cenu potom ešte mierne navýšia vypínače a snímače. Ak by som to mal odhadnúť v priemere, tak ide o sumu 3 až 6 tisíc eur, v závislosti od haly. Pre ilustráciu môžem spomenúť aktuálny obchodný prípad, keď sme zákazníkovi navrhli nové indukčné osvetlenie za 46 tisíc eur s dobou návratnosti 1,9 roka. S DALI reguláciou mu stúpnu prvotné náklady o ďalších 11 tisíc, ale doba návratnosti sa mu vďaka väčšej úspore skráti na 1,8 roka. Takže DALI automatická regulácia osvetlenia sa vyplatí.
Aké parametre vás zaujímajú pri svetelnotechnickom výpočte?
Pre bezplatný svetlotechnický výpočet potrebujeme základne údaje - oblasť v ktorej firma pôsobí (pre určenie údržby a potrebnej intenzity osvetlenia podľa STN a EU), rozmery priestoru, v ktorom sa má riešiť osvetlenie (výška, dĺžka, šírka priestoru, výška zavesenia svietidiel) a aktuálny stav svetelnej sústavy (približný vek, aké osvetľovacie telesá používate). Svetelno-technický dokument obsahuje prehľad ukazovateľov svetelných výpočtov navrhovaného projektu. Takýto projekt dokážeme zákazníkovi pripraviť do 5 dní podľa zložitosti.
Ak by mal byť výpočet podrobný je potrebná podrobná obhliadka, zaznamenanie a rozloženie strojov, technológií a všetkých významných prvkov v priestore. Samozrejme takýto svetelnotechnicky projekt je presnejší, ale už nie je zadarmo. Klientom ho odporúčame až v druhej etape, kedy už získali predstavu o navrhovanej svetelnej sústave a chcú isť do rekonštrukcie. Podrobné informácie ako postupovať sú na našej stránke www.indukcnesvetla.sk v sekcii od návrhu po realizáciu.
Ďakujeme za rozhovor.