Vaša spoločnosť vznikla v roku 1993. Aké boli začiatky?

Na vznik spoločnosti mám pekné spomienky. Vtedy sa nám stala táto zaujímavá príhoda. Jedna španielska firma ponúkajúca osvetlenie dlhší čas hľadala možnosť uchytiť sa na československom trhu. V spoločnosti, kde som predtým pracoval, sa rozhodlo, že to nie je vhodný partner na spoluprácu. Keď sme neskôr založili firmu AMI, hneď sme sa s nimi spojili. Prebehlo neuveriteľne rýchle a konštruktívne rokovanie. Prvých 350 svietidiel sme rozpredali ešte predtým, než prišli na Slovensko. Následne sme objednali plný kamión, celkovo 2 200 súprav komponentov, ktoré sme montovali už u nás. Hneď nato prišiel komentár od majiteľa, že za 350 svietidiel nemusíme zaplatiť a takto zarobené peniaze máme použiť na certifikáciu a reklamu. Veľmi nám to vtedy pomohlo. Na také gesto sa nedá zabudnúť.

Vy ste teda len montovali komponenty do svietidiel?

Musíte pochopiť vtedajšiu dobu. Vtedy bola na Slovensku zavedená 10 % dovozná prirážka. Netýkala sa však výrobkov dovezených v rozobratom stave, ktoré boli skompletizované na Slovensku. Už vtedy boli medzi jednotlivými typmi rozdiely. Jeden zákazník chcel kompenzované, druhý nekompenzované svietidlo. Iný chcel prizmatický kryt alebo druhú triedu ochrany. Pomocou kombinácie komponentov sme vedeli pružne reagovať na konkrétne požiadavky zákazníkov. Kompletizovaním svietidiel sme sa živili prvé dva roky. V súčasnosti ponúkame 227 typových radov najrôznejších svietidiel, z ktorých 110 je našej výroby a predstavujú vyše 80 % z celkového predaja.

Odkedy máte vlastné vývojové oddelenie?

Od vzniku spoločnosti až po rok 2005 sme boli skôr montážna firma. Jeden človek sa staral o dokumentáciu, schémy zapojenia a popisy. Ambíciu vyvinúť a vyrobiť niečo vlastné sme pretavili do skutočnosti až koncom roka 2005. Mali sme vlastné nápady, ale nevedeli sme, čo s nimi. Trochu zveličene by sa dalo povedať, že kedysi nemohol byť vývoj výrobku kratší ako dva – tri roky, pretože by to bolo podozrivé. Inovačný zámer, návrh zadania, oponentúra, tvorba podkladov na výrobu funkčnej vzorky, skúšanie, oponentúra výsledkov I. etapy, druhá etapa sa týkala prípravy overovacej série, končila sa tiež oponentúrou a napokon sa pripravovala sériová výroba. Bez počítačov to bolo naozaj časovo zdĺhavé, ale na druhú stanu, malo to svoje čaro... a veľká kopa ľudí mala kopu času na leňošenie. Teraz príde zákazník, opíše svoju predstavu a prvý výrobok chce mať vyrobený a otestovaný do týždňa, v lepšom prípade do mesiaca. V mnohých prípadoch sa to naozaj dá v pohode stihnúť. To bol jeden z dôvodov vzniku vývojového oddelenia. Firma, ktorá neponúka okrem sériovej výroby aj zákazkovú výrobu, to má ťažšie. K dnešnému dňu je vo firme zamestnaných 45 pracovníkov. Do roku 2008 nás bolo vyše šesťdesiat a denne sme vyrábali 900 – 1 000 svietidiel. Teraz je denná produkcia okolo 600 svietidiel. Medzi našich najväčších zákazníkov patria veľkoobchody elektro.

Kto stál pri zrode prvých prototypov?

Spočiatku sme boli vo firme dvaja spoločníci – Ing. Slamenka a ja. Jeho otec, pán Slamenka starší, bol veľmi dobrý konštruktér z tzv. starej školy – veľký elegán, vždy upravený, precízny a rozvážny. On pre nás vyvíjal prvé originálne riešenia, ktoré nám dláždili cestu ďalej. Teraz máme vývojárske CAD pracovisko v zložení technológ, operatívny konštruktér a vývojový konštruktér a chystáme sa prijať ďalších.
Súčasný trh je zahltený rôznymi svietidlami a osvetľovacími systémami. Ako a kde hľadáte inšpiráciu a nové riešenia?
Buď príde zákazník, ktorý presne vie, čo chce, alebo zákazník, ktorý síce nevie, čo chce, ale nedá pokoj, kým to nedostane. Nové riešenia neprichádzajú bez aktívnych rozhovorov s architektmi, projektantmi a inštalačnými firmami. Pravidelne tiež chodievame na významné výstavy vo svete, odborné konferencie a podobné­ ­inšpiratívne stretnutia odborníkov. Nezriedka tam človeka kopne tá správna „svetlárska“ múza.

Môžete si ako firma dovoliť vystavovať na veľtrhoch v zahraničí?

V minulosti sme sa zúčastnili na zopár zahraničných výstavách, ale pre menšie (nielen slovenské) spoločnosti je to pomerne drahá záležitosť. Na porovnanie: v Čechách vláda prepláca exportujúcim výrobcom polovicu oprávnených nákladov. Ísť na medzinárodnú výstavu s malým rozpočtom je skôr mínus ako plus. So stánkom s rozlohou pod 100 m2 sa „stratíte“, nikto si vás nevšimne. Keby však prevzal polovicu nákladov štát, počet slovenských firiem ­vystavujúcich v zahraničí by sa zmenil. Výsledok je taký, že z ­našej brandže zo Slovenska chodia vystavovať maximálne dve firmy, ­pričom z Čiech ich je minimálne tucet. Je mi to ľúto. Už som sa angažoval cez obchodnú komoru, keďže každá vláda deklaruje podporu exportu. Žiaľ neúspešne. Jediné, čo ako-tak fungovalo, bol fond na podporu zahraničného obchodu, ktorý koncom deväťdesiatych rokov zrušili. Vďaka FPZO sme vystavovali v Rusku a v Nemecku. Oba veľtrhy dopadli nadmieru úspešne.

Ak sa chce dostať slovenská firma do sveta, musí vystavovať v Nemecku?

Tradícia svetlotechnických výstav v Nemecku je už niekoľko desaťročí. Hannover Messe mával dva pavilóny venované osvetleniu. Po termínovej kolízii s výstavou EXPO sa „svetlo“ presunulo do Frankfurtu, už s dvojročnou periodicitou. Oproti Hannoveru, kde boli všetci natlačení vo dvoch pavilónoch, mali zrazu vystavovatelia veľkorysejšie priestory na prezentáciu. A v medziobdobí sa koná v Taliansku výstava dekoratívnych svietidiel.
Spomínali ste svoje pôsobenie v Rusku a v Nemecku. Môže si tam „svetlárska“ firma získať zákazníkov?
Po prijatí eura v Slovenskej republike sme na istý čas stratili všetkých českých, poľských a maďarských klientov. Vďaka nastavenému kurzu sme boli „zo dňa na deň“ asi tak o 30 % drahší. Značka „Made in Czechoslovakia“ bola historicky silná aj v pobaltských krajinách, kde sme pred krízou mali vyše 10 solídnych odberateľov. Potom sa však Pobaltie dostalo do väčšej krízy ako my. Aktuálne môžem potvrdiť, že naše kontakty sa postupne obnovujú.

Počas prestávky som opäť počul konfrontáciu dvoch projektantov: LED verzus klasické osvetlenie. Váš názor?

Použitie LED závisí od aplikácie. S osvetlením pracujem už od roku 1975, teda niektoré súvislosti by som mal chápať. Vo firme sme sa donedávna do LED osvetlenia nehrnuli – hlavne pre nižšiu energetickú efektivitu, vysokú cenu a náročný teplotný režim. O LED osvetlení sme sa museli veľa učiť. A teraz? Prakticky všetky nové výrobky sú vyvíjané na použitie LED svetelných zdrojov.

Neľutujete, že ste na rozbiehajúci vlak s LED osvetlením naskočili neskôr?

Videl som firmy, ktoré začali s LED osvetlením pred tromi, štyrmi rokmi a dnes ich už neuvidíte. Niektoré zase boli komerčne nadpriemerne úspešné, ale o osvetľovaní toho vedeli žalostne málo. Viem si predstaviť, že to bol základ ich úspechu. S čistým svedomím sľubovali veci, ktoré sa nikomu nepodarí splniť. Minulý rok (2012) sa udiala zásadná zmena: merný svetelný výkon LED prekročil ­magickú hranicu 100 lm/W, ba priam vyskočil až na hodnotu 130 lm/W. Pre pochopenie súvislostí, všetky doterajšie klasické svetelné zdroje (žiarivky, výbojky) skončili na hodnotách 100 – 110 Lumen/Watt. Ak dokážeme dostať z jedného wattu príkonu viac svetla ako z­ ­hociktorého iného zdroja, získavame tak zdroj úspory, ktorý dokáže zabezpečiť návratnosť novej osvetľovacej sústavy. Už nie je na čo čakať. Práve naopak, pridali sme sa a vyvíjame len LED osvetlenie. Okrem stmievateľného osvetlenia vysokých hál pomocou žiariviek T5, sú všetky naše inovačné projekty zamerané na LED.

Na čo sa treba zamerať pri LED osvetlení?

LED dióda je polovodič s PN prechodom. Hlavná podmienka dlhodobej životnosti je, aby teplota na PN prechode neprekročila 102 °C. Pokiaľ je teplota nižšia ako 90 °C, životnosť LED bude 50 000 hodín. Osvetlenie bude fungovať aj ďalej, ale svetelný tok poklesne asi o 30 %. Čím bude vzťažná teplota nižšia, tým vyššia bude životnosť LED. Pri teplote okolo 75 – 80 °C môže byť životnosť až 100 000 hodín. Ľudia o týchto súvislostiach nie sú zatiaľ dostatočne informovaní. Životnosť 50 000 hodín, to je asi najznámejšia hodnota spätá s LED. Pravda je však taká, že ak chcel ­výrobca ušetriť, použil na výrobu telesa plast a nie hliník – a životnosť ­nedokázal dodržať. Ďalší parameter, ktorý ľudia príliš nepoznali, bola závislosť svetelných parametrov od prúdového zaťaženia. LED modul s ­variabilným prúdovým zaťažením 350, 400, 530 alebo až 700 mA, má úplne rozdielne hodnoty svetelných výstupov a najmä produkcie tepla! Preto sa používajú meniteľné predradníky. Najlepší výrobcovia nechávajú modul nastavený napríklad na 70 % maximálneho výkonu a prúdový zdroj automaticky reguluje výkon tak, aby bol nastavený pretekajúci prúd konštantný. Takže po 50 000 hodinách dáva svietidlo to isté množstvo svetla, akurát sa postupne zvýši príkon z pôvodne nastavených 70 % na 100 %.

Chodia za vami projektanti?

Ak mám byť úprimný, odkedy je v stavebnom priemysle kríza, už nechodia. Predtým si podávali kľučky. Stále mali nejaký problém – s istením, prepäťovými ochranami, nefunkčnými elektronickými predradníkmi a podobne. Teraz asi majú projektanti menej práce a viac času naštudovať problematiku poriadne.

Majú sa projektanti a investori radi?

Ako ktorí. Posledné slovo má mať investor, veď ten to platí. Lenže aj investor musí byť vyspelý. V Európe všeobecne platí, že autorita noriem je blízka autorite zákonov. Slovensko a Českú republiku ešte čaká dlhá cesta k západnému prístupu k normám. Viete, kde vznikol problém? Pred pár rokmi bolo na Slovensku asi 10 relevantných subjektov, ktorí vyrábali alebo montovali svetelnú techniku. Ďalej sme tu mali zopár veľkoobchodných reťazcov a možno 100 maloobchodníkov. Fenomén LED osvetlenia prilákal na trh s osvetlením obchodníkov, ktorí ho začali nakupovať na východe. LED osvetlenie predávali ako náhrady žiaroviek, žiariviek a výbojok so sloganom: Ušetrite! Vtedy zaplavili Slovensko najlacnejšími, ale zároveň aj najhoršími čínskymi produktmi. Takýchto obchodných subjektov vzniklo možno sto, mnohé už síce skrachovali, ale väčšina z nich za sebou zanechala spúšť vo forme nespokojných klientov. Klientov, ktorých musíme teraz presviedčať o kvalite a skutočných výhodách LED osvetlenia.

Čínsky trh beriete ako konkurenciu alebo ako obchodného partnera?

Do Číny chodievam raz alebo dvakrát ročne na výstavy. Máme tam aj jedného obchodného partnera, ktorý pre nás zabezpečuje hliníkové odliatky a iné komponenty. Patríme medzí tých, ktorí nenabrali odvahu používať ich elektroniku. No za posledné roky je badať neuveriteľný rast. Donedávna bola Čína iba lacná pracovná sila pre investorov z USA alebo z Európy. Teraz majú čínske firmy sofistikované vývojové tímy, ktoré prichádzajú s novými odvážnymi riešeniami. My sa môžeme spoľahnúť buď na vzdialenosť – tovar z Číny sem cestuje niekedy aj dva mesiace a slovenský výrobca vie reagovať prakticky automaticky, alebo na to, že budeme vyvíjať nové produkty, ktoré kvalitou zaujmú zákazníkov. Myslím si, že sme schopní vyvíjať nové inovatívne produkty.

Treba použiť v celom dome LED osvetlenie?

Treba rozmýšľať racionálne. Priestory, kde treba regulovať osvetlenie (napríklad podľa prítomnosti osôb alebo podľa denného svetla), by som osvetľoval zásadne pomocou LED technológií, pretože LED ako polovodičový prvok sa (na rozdiel od výbojok alebo žiariviek) jednoducho reguluje. Čiže chodby, toalety, garážové osvetlenie, miestne svietenie v kuchyni by som osvetlil LED a zvyšok domácnosti? Aj tam je priestor na LED, ale pokiaľ má rozhodujúce slovo peňaženka, zatiaľ by asi vyhrávali žiarivky.

Kedy by ste vyslovene neodporúčali použiť LED?

Pri LED osvetlení sa dá vybrať teplota farby v širokom rozsahu. No predsa je to trocha iné svetlo, človek si rozdiel všimne. Podanie farieb je akési iné, než sme naučení. Je to dané tým, že typické spektrum farieb LED obsahuje silné maximum v oblasti modrej farby a zvyšok farieb je daný tým, aký luminofor sa použije. Ešte aj dnes je raritou tzv. plnospektrálne LED svetlo. No aj tu sa ľady lámu. Počas mojej poslednej návštevy v Miláne som sa bol pozrieť v národnej obrazovej galérii na vzácne obrazy talianskych majstrov. Všetko osvetlenie bolo realizované pomocou LED. Nevedel som si to dovtedy predstaviť, najmä pre podanie farieb. Je síce fajn, že LED dióda neemituje UV žiarenie a tým neznehodnocuje obraz, ale pri obrazoch treba dať vyniknúť všetkým farbám a k tomu je potrebné úplné svetelné spektrum. Hneď pri prvom obraze som zistil, ako som sa mýlil. Obrazy boli nasvietené s úžasným podaním farieb.

Vo svojom príhovore ste spomenuli riešenie jedného projektu v spolupráci s SAV. Môžete ho opísať bližšie?

Nechcem to rozoberať detailne, pretože zatiaľ sme iba v začiatočných fázach. Spoluprácu sme dohodli viac-menej náhodne. Raz som videl v televízii dokument o úspechoch SAV a vtedy mi napadlo, že aplikáciou jedného zo spomenutých vynálezov by sa možno mohol vyriešiť istý problém s aplikáciou LED.

Na akých projektoch iných projektoch pracujete?

Vyvíjame typ priemyselného svietidla s aplikáciou COB LED. Klasický výbojkový reflektor („svetlári“ to často označujú, neviem prečo, ako „high bay“) má výbojku s merným svetelným výkonom 100 lm/W, ale optická účinnosť býva menšia ako 70 %. My prichádzame s COB LED, ktorých merný svetelný výkon bude 120 – 130 lm/W a bez reflektora. Čiže dostaneme o 50 % viac svetla pri rovnakom príkone. Na prvý pokus sme použili optiku na osvetlenie ulíc. Toto svietidlo osvetlí zo šesťmetrovej výšky pás so šírkou šesť metrov a dĺžkou 12 – 15 metrov. Pomocou takýchto pásov „vyskladáte“ osvetlenie obdĺžnikovej miestnosť oveľa jednoduchšie ako pomocou kruhových svetelných stôp.

Musia sa výrobcovia svietidiel zapájať do tvorby noriem týkajúcich sa osvetlenia?

Nemusia, ale bez toho to jednoducho nejde. My normy nielen ­sledujeme, ale ich aj popularizujeme na seminároch a školeniach. Pomohlo mi iste aj to, že v minulosti som bol predsedom Národnej odbornej skupiny VTS pre svetelnú techniku (predchodca dnešnej Slovenskej svetelnotechnickej spoločnosti) a videl som, ako ­projektanti takéto informácie potrebujú pre svoj odborný rast. Roky som pôsobil tiež v NK CIE (Comission Internationale d´eclaraige), ktorá stojí na začiatku prakticky všetkých medzinárodných noriem a ­odporúčaní z oblasti denného a umelého osvetľovania. Podklady vypracované a prijaté v rámci CIE sa preberajú do noriem ISO a CEN. Som naozaj rád, že sa vyprofilovala skupina mladých ­odborníkov, ktorí nás v CIE úspešne reprezentujú, a vytvoril sa tak predpoklad, aby sa aj záujemcovia z ostatných spoločností mohli do týchto organizácií aktívne hlásiť, a tak sa navzájom obohacovať o najnovšie poznatky zo sveta svetelnej techniky.

Ďakujem za rozhovor.