Relatívne pokojné akademické vody rozvíril v poslednom období návrh novely vysokoškolského zákona, s ktorého znením a akceptáciou majú viaceré akademické inštitúcie problém. Ako to dopadne, nie je zatiaľ isté. Ale isté je, že aj školstvo bude potrebovať zásadne inovovať svoje ciele a procesy v oblasti vedy, výskumu a vzdelávania. Technické vysoké školy by sa mali aj na Slovensku stať motorom inovácií v rámci prichádzajúcej štvrtej priemyselnej revolúcie. Sú na to univerzity pripravené? Ako sa premietne technologický vývoj do učebných osnov? Odpovede aj na tieto otázky budeme hľadať spolu s naším dnešným hosťom.
Je absolventom Strojníckej fakulty Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave v odbore Prístrojová, regulačná a automatizačná technika. Posledných šesť rokov viedol Ústav automatizácie, merania a aplikovanej informatiky na Strojníckej fakulte STU. Je garantom študijného programu Automatizácia a informatizácia strojov a procesov vo všetkých stupňoch štúdia na SjF STU, garantom habilitačného konania a konania na vymenúvanie profesorov v odbore automatizácia. Už dva roky je predsedom Odborovej komisie doktorandského študijného programu kybernetika na STU.
Podieľal sa na viacerých domácich a zahraničných projektoch, viedol celouniverzitný STU projekt s názvom Doktorandi pre modernú priemyselnú automatizáciu v SR a bol aj vedúcim projektu s názvom STU ako líder Digitálnej koalície. Absolvoval niekoľko krátkodobých študijných pobytov na technickej Univerzite v Oxforde. Intenzívne spolupracuje s praxou v oblasti digitalizácie a zavádzania konceptov Priemyslu 4.0 či modelovania a riadenia procesov.
Naším dnešným hosťom je prof. Ing. Cyril Belavý, CSc.
Rozhovor na diaľku s Cyrilom Belavým
Vám prináša Asociácia Automatizérov Slovenska
„Vidíme" sa pri ďalších Rozhovoroch na diaľku!
Anton Gérer,
šéfredaktor