Raz darmo, stále sme závislí od diania u našich západnejších ako západných susedov. Ak sa bude dariť im, tak snáď aj nám. Svetová banka predpovedá, že globálna ekonomika zrýchli z minuloročných 2,4 % na tohtoročných slušných 3,2 %. Eurozóna síce tak rýchlo neporastie, ale po rokoch uťahovania opaskov a nulových rastov má aj 1,1 % chuť opojného vína. A kde sa v tom všetkom nachádzame my? Nuž automobilky Kia, Volkswagen a PSA Peugeot Citroen vyrobili minulý rok spolu na Slovensku rekordný počet áut blížiaci sa k číslu milión. Horšou správou je, že výrobná kapacita týchto troch ťahúňov slovenského hospodárstva sa veľmi priblížila k svojmu maximu. Odborníci tvrdia, že ak by sa mal náš rast naďalej odvíjať od rastu výroby áut, musela by prísť na Slovensko aj štvrtá automobilka alebo by jeden  z doterajšej trojice musel výrazným spôsobom zainvestovať a rozšíriť svoje výrobné kapacity.

Našťastie, aj keď pomaly, začínajú sa objavovať nové investície aj v iných odvetviach nášho priemyslu. Jednou z nich je aj nedávna, viac ako dvadsaťmiliónová investícia vo Svite, ktorá spoločnému fínsko-slovenskému podniku priniesla celosvetové prvenstvo. Vyrobiť totiž fóliu s hrúbkou dvoch mikrónov, využívanú napr. pri výrobe kondenzátorov zatiaľ nikto iný na svete nedokáže. Podľa vedenia firmy sa tak spoločnému podniku otvoria nové trhy najmä  v zahraničí. No zaujať dokážu aj menšie firmy. Svedčia o tom mnohé slovenské startupy. Malé firmy vytvorené zanietenými mladými ľuďmi prišli v minulom roku s nápadmi, ktorými urobili dieru do sveta. Okrem iných to bol aj Sli.do – jednoduchý spôsob, ako moderovať konferencie a dostávať od účastníkov interaktívnu väzbu. Zaujal aj takých gigantov, ako sú Google, Oracle či SAP.

Charakteristickou črtou malého národa pod Tatrami je pracovitosť. Podľa najnovšieho prieskumu a štatistík HumanProgress sme už predbehli aj národ vychádzajúceho Slnka či workoholikov za veľkou mlákou. Otázka klasika znie: „A myslíte, že to bude stačiť?“ Ak si túto svoju vlastnosť zachováme aj naďalej, verím, že minimálne by sme sa mohli posunúť. Ako sa hovorí, na nový rok aspoň o slepačí krok. Prajem to hlavne celej našej automatizérskej komunite.