Po tom, ako do našich obývačiek prišli robotické vysávače a Google informoval o svojom masívnom investovaní do robotiky, prišiel čas privítať aj vlastný, celosvetovo obchodovaný akciový index s označením ROBO-STOX™ Global Robotics and Automation Index ETF. Tento bol vyhlásený za jeden z najzaujímavejších fondov obchodovaných na burze v roku 2013. Za prvých dva a pol mesiaca cena tohto fondu vystúpila z nula na 54 miliónov USD investovaných na 77 burzách po celom svete. História ROBO-STOX sa však začala takmer pred desiatimi rokmi, keď jeho zakladateľ a vydavateľ The Robot Report Frank Tobe chcel investovať do oblasti robotiky. Vzhľadom na to, že nedokázal nájsť komplexný zoznam akciových trhov, rozhodol sa, že si vytvorí vlastný.

Tento v súčasnosti obsahuje hodnotenie viac ako štyroch desiatok spoločností rozdelených do piatich technologických oblastí a rovnakého počtu spoločností rozdelených do ôsmych aplikačných oblastí. Index je vytváraný s cieľom zmerať výkonnosť na robotiku alebo automatizáciu zameraných spoločností, ktoré majú svoje prevádzky v pätnástich rôznych krajinách celého sveta a sú vedené na rôznych domácich a zahraničných burzách. Mnohé z nich pôsobia aj na našom trhu, určite stojí za to pozrieť si ich výsledky v ROBO-STOX.

Dôveryhodnosť akciového indexu podčiarkujú odborníci z oblasti finančníctva a robotiky, ktorí sa na zostavovaní tohto indexu každý štvrťrok podieľajú. Frank Tobe predpovedá robotike veľkú budúcnosť. Ako sám hovorí, „väčšina majiteľov, ktorí investujú na trhoch, má svojho partnera z oblasti robotiky. Všetci spozorneli, čo pre mňa znamená, že spozornela aj Wall Street. To bola v roku 2013 úžasná správa. Príbehy spoločností Amazon, Apple a Google, to nie sú len technologické, ale aj finančné správy!“. O tom, že robotika pokračuje vo svojom rozmachu, svedčí aj skutočnosť, že elektronický priemysel prvý krát v roku 2013 prekonal automobilový priemysel z hľadiska počtu nasadených robotov. A oblastí, kde si napríklad spolupracujúce roboty prerazia cestu v krátkom čase, bude len a len pribúdať.