Ľudské schopnosti a náklady spojené s ľudskou pracovnou silou jednoznačne zaostávajú za schopnosťami mobilných alebo tradičných priemyselných robotov, ktoré dokážu tieto činnosti vykonávať 24/7. Navyše, ako sa dočítate v jednom z inšpiratívnych článkov tohto vydania, robotika pomáha chrániť zdravie ľudí, ktorých odbremení od opakujúcich sa pohybov sumárne s niekoľkotonovými záťažami, ktoré sú nezriedka príčinou zdravotných komplikácií. Keďže návratnosť investícií sa pri mnohých takýchto projektoch počíta na mesiace, niet divu, že v najbližšom období zažijeme boom robotiky v uvedených sektoroch.

Bezpilotné dopravné systémy sú ďalšou témou, o ktorej sa píšu celé publikácie či organizujú veľkolepé konferencie. Vďaka nášmu redakčnému partnerstvu s mnohými odborníkmi na Slovensku sa nám podarilo dať dokopy aj túto tému, a inšpirácií či námetov na zamyslenie prinášame viac než dosť – od legislatívy týkajúcej sa lietania s dronmi na Slovensku až po kybernetickú bezpečnosť prevádzky dronov.

Prelomové technológie boli vždy v centre našej pozornosti. K nim sa už čoskoro zaradí aj priemyselné metaverzum. A čo si treba pod týmto pojmom predstaviť?