Roboty a drony zachraňovali Notre Dame

Ikona nielen francúzskej histórie, parížska katedrála Notre Dame, je jedným zo symbolov gotickej architektúry. Teda bola. V polovici apríla po zničujúcom požiari z nej zostalo torzo. Prečo to spomínam? Májové číslo ATP Journal je už tradične venované robotike a aj tá prispela k záchrane toho, čo z tejto monumentálnej stavby zostalo.

400 príslušníkov hasičského zboru malo za pomocníka diaľkovo ovládaného mobilného robota s príznačným menom Colossus. Nie je síce ktovieako rýchly, ale zato dokáže uniesť záťaž až do päťsto kilogramov a prejsť takmer kdekoľvek. Dokáže fungovať v nepriaznivých podmienkach s vysokou teplotou, obsluhovať požiarnu hadicu či vynášať zranených ľudí. Colossus okrem vykonania zásahu hasenia poskytlo aj pohľad do vnútra horiacej katedrály. Zasahujúci hasiči použili na mapovanie situácie zo vzduchu aj dva drony.

Tie poskytovali informácie v reálnom čase, ktoré zefektívnili celý zásah. Bez ich pomoci by sa pravdepodobne požiar rozšíril aj na dve vežové zvonice, čo by spôsobilo podstatne väčšie škody. Aj vďaka využitiu moderných technológií sa podarilo veľkú časť katedrály zachrániť a minimalizovať zranenia civilných osôb a zasahujúcich hasičov. Tým sa podiel moderných technológií na záchrane a obnove tohto historického skvostu nekončí. Drony by mali nastúpiť na scénu aj v nasledujúcich dňoch a zmapovať hlavne vnútro katedrály, kde nie je možný prístup technikov. Drony vybavené malými kamerami a laserovými skenermi poskytnú 3D obraz rôznych častí kostola.

Vďaka rádioaktívnym snímačom bude možné zistiť stupeň poškodenia materiálu stien katedrály. Práve do tejto úlohy budú pravdepodobne obsadené aj špeciálne roboty, schopné šplhania sa po stenách. Až na základe takto získaných informácií sa bude môcť začať s obnovou strechy katedrály, ktorá bola požiarom takmer kompletne zničená. Ďalšie inšpiratívne informácie nielen z oblasti robotiky prináša toto májové vydanie. A nezabudnite si na našom webe alebo YT kanáli pozrieť aj video z konferencie Robotika vo výrobnej praxi malých a stredných podnikov, ktorá zaznamenala veľmi pozitívny ohlas medzi účastníkmi aj partnermi. Pozývam vás všetkých aj na návštevu nášho stánku na MSV v Nitre, radi si vypočujeme vaše názory nielen na tému robotiky.