Prezident slovenského Zväzu automobilového priemyslu prof. Ing. Juraj Sinay na tohtoročnej prestížnej konferencii Newmatec s istou dávkou zveličenia žoviálne poznamenal, že Priemysel 4.0 je ako Columbova žena – všetci o ňom hovoria, ale nikto ho nikdy nevidel. Na to, že Priemysel 4.0 zatiaľ nikto nikdy nevidel, saa z neho stala celkom slušná davová psychóza, ktorá zachvátila celý priemyselný svet. Určite však nie bezúčelne. Ciele, ktoré sa touto koncepciou sledujú, sú predsa jasné – vyrábať efektívnejšie, lacnejšie a s pestrou paletou produktového portfólia pre čoraz rozmaznanejšieho koncového spotrebiteľa. V konečnom dôsledku sa chce koncepcia dopracovať k nasadeniu rekonfigurovateľných liniek, ktoré budú vedieť vyrábať jeden produkt s jedinečnou konfiguráciou s rovnakými nákladmi ako veľké série totožného produktu. A prestavenie liniek na iný typ výrobku nebude trvať dni, ale prebehne prakticky okamžite. Výhody takejto flexibilnej výroby som si sám nedávno uvedomil, keď som u predajcov hľadal na internete skladací stolík. Nanešťastie, ani jeden, a to podotýkam z naozaj bohatej ponuky, úplne nevyhovoval mojej predstave.

Buď bol príliš veľký, alebo zase malý, ďalší príliš hrubý, iný ťažký, prípadne nemotorne skladateľný. Iba som si nostalgicky povzdychol, aké by bolo krásne nechať si vyrobiť takýto stolík presne podľa vlastnej špecifikácie a nemusieť za neho zaplatiť celý majetok. Práve k tomu chce dospieť koncepcia Priemysel 4.0, kde bude komunikácia medzi dopytom a ponukou vyzerať asi takto: Pripojím sa na internete na špecifický výrobný portál, zadám presné parametre svojho stolíka, najbližšia fabrika s voľnými výrobnými kapacitami si preberie objednávku a najneskôr na druhý deň ráno mi bude volať kuriérska služba na mobil s otázkou, kam mi môj vysnívaný stolík má dopraviť.

Niektorí považujú Priemysel 4.0 za revolúciu, iní len za evolúciu, ale jedno je isté, ide o nový koncept v priemysle, ktorý je ako prvý v dejinách ľudstva označovaný za nastupujúcu priemyselnú revolúciu. Tie tri doterajšie sa totiž za revolúcie označili desiatky rokov potom, ako sa začali. Nech je tak, či onak, niečo zásadné visí vo vzduchu. Tie citeľné vibrácie šíriace sa naprieč priemyslom predznamenávajú veľké očakávania.

Vývoj Priemyslu 4.0 samozrejme pozorne sleduje aj ATP Journal. Rapídne osvojovanie si tohto konceptu v ostatnom čase medzi výrobcami a dodávateľmi technológií nám dáva nádej, že je pred nami vzrušujúca budúcnosť, ktorá prinesie množstvo zaujímavého čítania z našej autorskej dielne.

Pevne verím, že viac svetla do problematiky Priemyslu 4.0 vnesie analýza trhu s dôrazom kladeným na slovenský priemysel, ktorá pod hlavičkou nášho vydavateľstva vychádza teraz na jeseň. Nájdete v nej napríklad nielen históriu vzniku, ale aj popis, vývoj a aktuálny stav zatiaľ krátkej existencie tejto koncepcie.