Dnešný IT svet nám prináša možnosti, ktoré by sa nám ešte pred pár rokmi zdali nereálne. Máme možnosť nasadzovať webové technológie do sveta riadiacej techniky. Dnes ešte nie sme v situácii, že uprednostníme webovú technológiu pred poctivým HMI riešením, ale predsa len sme v pozícii, že už sa nám to nezdá nemožné. Riešenia, ktorých životnosť bude musieť presiahnuť pätnásť až dvadsať rokov, už dnes staviame s tým, že webové technológie tvoria súčasť takéhoto systému.

S prenosnými zariadeniami sa stretávame pomerne dlho. Na rozdiel od zariadení, ktoré sme mali k dispozícii pred niekoľkými rokmi, dnes máme v rukách aj smartfóny a tablety. Spolu s rozšírením bezdrôtových technológií máme k dispozícii nástroj, ktorý nie je viazaný takmer na žiadne miesto a poskytuje perfektný používateľský komfort. Takto má náš používateľ v rukách nástroj, s ktorým môže robiť rozhodnutia, povedzme, kdekoľvek. Povedzme aj, že dnešný svet si takéto nástroje a možnosti priam vyžaduje.

Pomaly sa dostávame k oblasti cloud riešení. Musím priznať, že používanie cloud technológií je pre mňa osobne ešte hudba budúcnosti. Máme globálne IT prostredie, ktoré má stále určité nevyjasnené aspekty z pohľadu zabezpečenia súkromia a som presvedčený, že sa musíme zaoberať aj týmito aspektmi našich riešení. Pretože bezpečnosť riadiacich a informačných systémov a dát uložených v spomenutých systémoch je naša starosť a naši používatelia nám v tomto smere dôverujú.

Za zmienku určite stojí aj virtualizácia hardvéru. Postaviť vysoko dostupné riešenie pred niekoľkými rokmi nebolo jednoduché. Riešiť problémy v takýchto systémoch nie je jednoduchou záležitosťou, navyše keď máte k tomu ešte aj na linke neplánovaný prestoj. Virtualizáciou môžeme tieto vlastnosti dosiahnuť pomerne jednoducho a k tomu máme možnosť oddeliť závislosť aplikačného prostredia od aktuálnej generácie hardvéru.

Zručné využívanie moderných IT technológií nám už teraz dáva možnosti, ktoré stoja za zváženie a je len na nás, ako umne ich budeme využívať. Zároveň pozorne sledujme, čo sa deje u našich kolegov z IT, aby sme sa vedeli vždy rozhodnúť, čo je pre nás už vhodné a čo ešte nie.