Svet IT

Nakoľko dnes musí byť automatizér špecialistom v IT oblasti? Môže si dovoliť nebyť zdatným itečkárom? IT technológie nám poskytujú funkčné prvky, bez ktorých by sme riešenie neprijali. Táto situácia nám prináša výzvy, s ktorými musíme vedieť efektívne narábať. Keď postavíme výrobnú linku, ako dlho ju plánujeme prevádzkovať? Určite dlhšie, ako je životný cyklus aktuálnej generácie výpočtovej techniky.

Dnešný IT svet nám prináša možnosti, ktoré by sa nám ešte pred pár rokmi zdali nereálne. Máme možnosť nasadzovať webové technológie do sveta riadiacej techniky. Dnes ešte nie sme v situácii, že uprednostníme webovú technológiu pred poctivým HMI riešením, ale predsa len sme v pozícii, že už sa nám to nezdá nemožné. Riešenia, ktorých životnosť bude musieť presiahnuť pätnásť až dvadsať rokov, už dnes staviame s tým, že webové technológie tvoria súčasť takéhoto systému.

S prenosnými zariadeniami sa stretávame pomerne dlho. Na rozdiel od zariadení, ktoré sme mali k dispozícii pred niekoľkými rokmi, dnes máme v rukách aj smartfóny a tablety. Spolu s rozšírením bezdrôtových technológií máme k dispozícii nástroj, ktorý nie je viazaný takmer na žiadne miesto a poskytuje perfektný používateľský komfort. Takto má náš používateľ v rukách nástroj, s ktorým môže robiť rozhodnutia, povedzme, kdekoľvek. Povedzme aj, že dnešný svet si takéto nástroje a možnosti priam vyžaduje.

Pomaly sa dostávame k oblasti cloud riešení. Musím priznať, že používanie cloud technológií je pre mňa osobne ešte hudba budúcnosti. Máme globálne IT prostredie, ktoré má stále určité nevyjasnené aspekty z pohľadu zabezpečenia súkromia a som presvedčený, že sa musíme zaoberať aj týmito aspektmi našich riešení. Pretože bezpečnosť riadiacich a informačných systémov a dát uložených v spomenutých systémoch je naša starosť a naši používatelia nám v tomto smere dôverujú.

Za zmienku určite stojí aj virtualizácia hardvéru. Postaviť vysoko dostupné riešenie pred niekoľkými rokmi nebolo jednoduché. Riešiť problémy v takýchto systémoch nie je jednoduchou záležitosťou, navyše keď máte k tomu ešte aj na linke neplánovaný prestoj. Virtualizáciou môžeme tieto vlastnosti dosiahnuť pomerne jednoducho a k tomu máme možnosť oddeliť závislosť aplikačného prostredia od aktuálnej generácie hardvéru.

Zručné využívanie moderných IT technológií nám už teraz dáva možnosti, ktoré stoja za zváženie a je len na nás, ako umne ich budeme využívať. Zároveň pozorne sledujme, čo sa deje u našich kolegov z IT, aby sme sa vedeli vždy rozhodnúť, čo je pre nás už vhodné a čo ešte nie.