Nechytajte ma prosím „za číslo“, lebo vzhľadom na celkovú ekonomickú náladu je možné, že v čase vydania tohto textu to číslo bude úplne iné. Táto ekonomická kríza nám ukazuje, ako veľmi závisí makroekonomická stabilita každej krajiny od globálnych procesov a presunov kapitálu. Podľa niektorých ekonómov sú dnes tieto globálne procesy také rozsiahle a veľké, že sa zo strany národných ekonomík stávajú takmer neovplyvniteľné a neovládateľné.

Názorným príkladom toho je terajší finančný kolaps v USA. Americký kapitál je stále viac globálny a stále menej v službách už spomenutého a tak často glorifikovaného „amerického sna“. Nemôžem si v súvislosti s touto situáciou nespomenúť na film Wall Street z roku 1987 režiséra Olivera Stona. A to hlavne na scénu, v ktorej Gordon Gekko (bravúrny Michael Douglas) povedal preslávenú a dnes možno veľavravnú vetu: „Greed is good.“ (Chamtivosť je dobrá.). Hypotekárna a realitná kríza, ktorá zasiahla Spojené štáty, sa koncom leta prehĺbila do celosvetovej finančnej krízy a jej dôsledky viac alebo menej pocítime všetci. Prognózy vývoja našej ekonomiky sú dnes možno menej optimistické, ako boli, ale trend je pozitívny a to je dobré. Vieme, že niektoré investície budú pozastavené, časť projektov preložená, plány prehodnotené, ale verme, že podobne, ako to bolo v minulosti, prídu riešenia a situácia sa stabilizuje. Hovorí sa, že v takýchto časoch by sme nemali míňať veľa peňazí.

Dokonca zo západu, kde je dosah krízy citeľnejší ako na Slovensku, prichádzajú informácie, ktoré hovoria, že rozhadzovanie peňazí už dávno nie je „in“. Tieto Vianoce teda bude trendom striedmosť a minimalistický štýl. A možno si práve v časoch, keď sa nakupuje menej darčekov, niektorí spomenú, čo sú to Vianoce. Aj keď to možno znie paradoxne, myslím si, že táto globálna ekonomická kríza prinesie predsa aj niečo pozitívne. Aj to, že umožní ľuďom, aby sa trochu zastavili, zamysleli a pouvažovali nad otázkou spoločenských a skutočných hodnôt života. Prajem vám vydarený koniec roka a príjemné prežitie blížiacich sa sviatkov.