Nazdávam sa, že aktuálne najviac diskutovaná je inovácia osobnej, ale aj hromadnej či nákladnej dopravy prostredníctvom elektromobilov. Inovujeme nie len preto, že by sme chceli, ale aj preto, že musíme. Dokonca o tom začiatkom júna tohto roku rozhodli európski ministri životného prostredia, takže rok 2035 bude znamenať koniec predaja nových osobných automobilov so spaľovacím motorom. Zatiaľ sa však ukazuje, že elektromobily budú oveľa drahšie ako autá so spaľovacím motorom. Niektoré automobilky zrejme s prechodom na výrobu elektromobilov už nebudú vyrábať malé lacné autá, ale budú ponúkať autá nabité technológiami a luxusom, aby mali vyššie marže. Tento problém bude možno riešiť import malých elektromobilov z Ázie.

Neviem, ako si Európa poradí s vlastným plánom. Aktuálna energetická kríza bude zrejme ešte dlho hľadať svoje maximum a pravdepodobne sa skončí tak, že ceny energií už nikdy nedosiahnu úroveň spred roka 2021. Keď sa pozriem na potenciál Európy, čo sa týka surovín, technológií a know-how na výrobu komponentov pre elektromobily, najmä polovodičov, displejov či katód a elektrolytov do batérií, nevidím inú možnosť, ako uspokojiť potreby, len importom z Ázie alebo tak, že popredný výrobcovia z Ázie postavia v Európe výrobné závody.

Problematika inovácií a ekológie má dnes silný geopolitický rozmer. Žijeme v dobe obrovskej neistoty. Termín VUCA world, ktorým sa opisuje dnešný svet, je až hrozivo výstižný. Hovorí o dnešnom svete, kde je veľká dynamika zmien, ktoré sú častejšie a rýchlejšie a to nám prináša veľkú mieru neistoty. Zároveň je všetko veľmi zložité, komplexné, bez zjavných súvislostí a nakoniec sú udalosti dvojznačné, neexistuje jediná pravda, jediné správne riešenie.

Ako v takomto svete zvládnuť transformáciu a inovácie? Aké sú skutočné priority Európy? Myslím, že to bude dané tým, do akej miery budú štáty v Európe súdržné a solidárne. Ostať zaviazaný dlhodobým plánom nebude ľahké, to vidíme už dnes podľa postojov niektorých štátov.

Pre projekt Európskej únie to môže byť ťažká skúška, ale verím, že to dopadne dobre.