Priemyselne autonómne vozidlá (angl. Autonomous vehicle, AV) majú obrovský potenciál zmeniť paradigmu v logistike a vôbec v priemyselnom využití. Už teraz sa využívajú na prepravu materiálu či osôb alebo na manipuláciu s nákladom. Jednou z najväčších výhod autonómnych vozidiel v priemysle je zvýšenie efektivity výrobných procesov. AV dokážu pracovať nepretržite 24 hodín denne, 7 dní v týždni bez potreby prestávok na odpočinok či stravu. To znamená, že výrobné linky môžu bežať nepretržite, čo zvyšuje celkový výstup a využitie výrobných zdrojov. Navyše, ich schopnosť operovať s minimálnym dohľadom znižuje náklady na pracovnú silu a zároveň minimalizuje chyby spôsobené ľudským faktorom.

Okrem toho autonómne vozidlá prinášajú zvýšenú bezpečnosť a presnosť v priemyselnom prostredí. Ich snímače a algoritmy sú navrhnuté tak, aby efektívne detegovali prekážky a reagovali na ne s minimálnym oneskorením. To znamená nielen ochranu ľudských pracovníkov, ale aj minimalizáciu rizika poškodenia majetku a straty produktivity.

Autonómnosť očami startupov

Medzi startupmi s autonómnymi vozidlami je najväčšia aktivita podľa očakávaní v oblasti mobility a automobilového priemyslu. Dôvodom je pohodlie zákazníkov a zvýšenie bezpečnosti na cestách. Mestá tiež využívajú autonómnu technológiu na automatizáciu rôznych činností, od verejnej dopravy a doručovania zásielok po odvoz odpadu. Okrem toho logistické spoločnosti nahrádzajú manuálnu prácu systémami autonómneho riadenia, aby zvýšili efektívnosť dodávateľského reťazca, zatiaľ čo sektor zdravotníctva vníma potrebu širšieho využívania tzv. autonómnych ambulancií. Autonómne lietadlá zároveň naberajú na sile v odvetviach, ako je logistika a poľnohospodárstvo. Napokon, stavebný a ťažobný priemysel využíva autonómne stroje na zvýšenie bezpečnosti.
Ďalej nájdete niekoľko sľubných startupov, ako aj riešenia, ktoré vyvíjajú.

1. Inteligentné mestá

Inteligentné mestá využívajú autonómne vozidlá na automatizáciu rôznych činností pri správe mesta. Patria sem verejná doprava, doručovanie zásielok, zber odpadu a pod. Startupy preto ponúkajú autonómne vozidlá, ako sú autá alebo kamióny vhodné na tento účel. Ich využívaním možno znížiť dopravné zápchy a zlepšiť bezpečnosť na cestách. Zároveň vytvárajú obrovské množstvo prevádzkových údajov, ktoré umožňujú riadenie toku premávky v reálnom čase. To ďalej zlepšuje monitorovanie dopravy, plánovanie a bezpečnosť.

Ursa Robotics vyvíja vozidlá na autonómny zber odpadu

Startup Ursa Robotics so sídlom v Spojenom kráľovstve vyrába autonómne vozidlá na zber odpadu. Nahrádza komunálne koše a smetiarske autá svojimi automatizovanými kontajnermi. Keď sa kontajner naplní, nahradí ho iný automatizovaný kontajner. Okrem toho sa autonómne vozidlá pohybujú v čase mimo špičkovej premávky, čo umožňuje zariadeniam na nakladanie s komunálnym odpadom automatizovať, škálovať a optimalizovať logistiku odpadu.

2. Automobilový priemysel

Medzi zákazníkmi rastie záujem o autonómne vozidlá, najmä potom, čo boli autonómne autá Tesly úspešné zavedené do cestnej premávky. Aby sa pomohlo rozsiahlejšiemu využívaniu autonómnych vozidiel, začínajúce podniky ponúkajú riešenia typu plug-and-play, ktoré sa dajú relatívne ľahko integrovať do sériovo vyrábaných vozidiel. Pomáhajú tak výrobcom automobilov zmierniť vlastný vývoj systémov autonómneho riadenia.

Sensible 4 ponúka softvér autonómneho riadenia do každého počasia

Sensible 4 je fínsky startup, ktorý vyvíja DAWN, softvérové riešenie na autonómne riadenie pri všetkých poveternostných podmienkach. Využíva fúziu snímačov na kombinovanie údajov z rôznych snímačov, ako sú LiDAR a kamery. Softvér je modulárny a pozostáva zo štyroch balíkov na určovanie polohy, detekciu a sledovanie prekážok, plánovanie a riadenie, ako aj vzdialený prístup. Jeho využitie je vhodné najmä vo vozidlách, ktoré pracujú v priemyselnom prostredí, ako sú bane, rafinérie, závody na spracovanie dreva a logistické centrá.

3. Logistika

Nedostatok vodičov, vysoké náklady na prevádzku vozového parku a ceny palív sú hlavnými problémami medzi logistickými spoločnosťami. Autonómne vozidlá umožňujú logistickému priemyslu riešiť tieto problémy a automatizovať dodávateľské reťazce. Autonómne doručovacie vozidlá navyše umožňujú logistickým spoločnostiam znížiť prevádzkové náklady a náklady na údržbu, zvýšiť kapacitu prepravovaných tovarov, ako aj znížiť dopravné zápchy a emisie.

StreetDrone vyrába autonómny terminálový ťahač

StreetDrone je britský startup, ktorý vyrába StreetDrone Smart 1, autonómny terminálový ťahač pre logistické spoločnosti. Ťahač obsahuje elektrický pohon, softvér na automatizáciu navigácie, 5G pripojenie a režim teleoperácie. Startup ďalej vyvíja Pix-E, autonómne vozidlo na finálne doručenie zásielky adresátovi. Tieto vozidlá umožňujú logistickým spoločnostiam skrátiť oneskorenie dodávok a v neposlednom rade znížiť emisie.

4. Výroba

Výrobný sektor využíva autonómne vozidlá na automatizáciu manipulácie s materiálom a činnosti súvisiace s ich vyskladnením v posledných krokoch výroby. Tým sa znižuje závislosť od manuálnej práce a zároveň sa zvyšuje bezpečnosť pracovníkov v priemyselnom prostredí. Viaceré startupy ponúkajú autonómne vysokozdvižné vozíky a nakladače prispôsobené výrobným linkám a skladovacím centrám na optimalizáciu prevádzky.

Gideon Brothers ponúka autonómny vysokozdvižný vozík

Gideon Brothers je startup so sídlom v USA, ktorý ponúka autonómne riešenia manipulácie s materiálom. Startup integruje vlastný modul založený na umelej inteligencii a 3D videní do svojich autonómnych vysokozdvižných vozíkov Trey. Modul vizualizuje, lokalizuje a naviguje vysokozdvižné vozíky vo vnútornom alebo vonkajšom prostredí. Okrem toho kamery a zabudované snímače poskytujú údaje do lokalizačného systému, ktorý vytvára husté 3D modely prostredia a aktualizuje ich v reálnom čase. To umožňuje vysokozdvižným vozíkom bezpečne pracovať s pracovníkmi a inými zariadeniami a zároveň automatizovať prepravu materiálu, zdvíhanie, podávanie a iné pohyby.

5. Letectvo

Autopilot a iné automatizované riadiace systémy sú súčasťou komerčného letectva po dlhé roky. Startupy a veľké spoločnosti teraz integrujú plne autonómne navigačné systémy na vývoj lietadiel bez pilota s cieľom zlepšiť bezpečnosť diaľkovej leteckej dopravy. Mnoho výrobcov lietadiel zároveň používa autonómnu navigáciu na automatizáciu leteckej nákladnej dopravy. To umožňuje leteckým spoločnostiam znížiť riziká a náklady a zároveň zvýšiť bezpečnosť.

Pyka vyrába autonómne poľnohospodárske lietadlo

Pyka je americký startup, ktorý vyrába Pelican, špecializované autonómne elektrické lietadlo na náročné poľnohospodárske úlohy. Využíva technológiu LIDAR na vyhýbanie sa prekážkam, letecké 3D mapovanie terénu a dynamické plánovanie ciest na navigáciu. Pelican sa tiež vyznačuje vysokou nosnosťou, presnosťou a technológiami, ktoré poskytujú škálovateľnú a efektívnu ochranu plodín.

6. Stavebníctvo a ťažobný priemysel

Obsluha ťažkých strojov vyžaduje odborné znalosti pracovníkov a prináša značné bezpečnostné obavy. Autonómne vozidlá odstraňujú ľudskú prácu z nebezpečného prostredia, aby optimalizovali rôzne činnosti, ako sú výkopové práce a demolácie. Startupy navyše automatizujú buldozéry a nákladné autá, aby optimalizovali vozový park stavebných spoločností. V kombinácii s inými systémami, ako je umelá inteligencia alebo strojové učenie, poskytujú autonómne vozidlá prehľad o úlohách a umožňujú plánovanie založené na údajoch.

SafeAI uľahčuje automatizáciu výstavby

Startup SafeAI so sídlom v USA vytvoril autonómnu platformu, ktorý prináša to najnovšie v oblasti umelej inteligencie do ťažkého priemyslu. Platforma umožňuje ťažobným a stavebným spoločnostiam dodatočne vybaviť akékoľvek vozidlo od akéhokoľvek výrobcu autonómnou technológiou. Vďaka pokročilým multimodálnym snímačom a výkonnému procesoru na palube môžu zariadenia s podporou SafeAI nezávisle robiť efektívne a presné rozhodnutia, aby ich prevádzka bola bezproblémová a bezpečná.

Nové projekty využívajú najmä moderné technológie

Startupy využívajú umelú inteligenciu, strojové učenie, robotiku, pokročilé snímanie a počítačové videnie na vývoj plne autonómnych vozidiel. Pokroky v 5G a robotike ešte viac zlepšia efektivitu autonómnych systémov a ich prijatie na trhu. Okrem toho zohrávajú významnú úlohu pri zlepšovaní bezpečnosti pracovníkov v nebezpečnom pracovnom a priemyselnom prostredí.

Zdroj: Top 10 Applications of Autonomous Vehicles in 2023 & 2024. StartUs Insights. [online]. Citované 18. 3. 2024.   

-pev-