Rozšírenie komerčných dronov prinieslo do priemyslu éru neprekonateľných inovácií. Napríklad v poľnohospodárstve drony vybavené pokročilými snímačmi a obrazovými technológiami zásadne zmenili metódy presného poľnohospodárstva. Farmárom umožňujú sledovať stav plodín, optimalizovať zavlažovanie a identifikovať oblasti, ktoré potrebujú špeciálnu pozornosť. V logistickom sektore drony sľubujú rýchlejšie a efektívnejšie postupy doručovania. Okrem toho sa drony využívajú aj na monitorovanie životného prostredia, zabezpečujú pátracie a záchranné operácie a inšpekcie infraštruktúry, meniac zaužívané postupy, ktoré boli doteraz nedotknuté letectvom.

Hoci rozšírenie dronov prinieslo mnohé príležitosti, neodmysliteľne sa s ním spájajú aj výzvy. Rýchly vývoj aplikácií dronov často prekračuje vývoj príslušnej legislatívy a opatrení v oblasti kybernetickej bezpečnosti. To odhaľuje zraniteľné miesta, ktoré môžu zneužiť zlomyseľní aktéri s cieľom ohroziť potenciál technológie dronov.

Druh kybernetických hrozieb

Drony sú atraktívne vďaka ich relatívne nízkej cene a vysokej mobilite. Používateľom však chýbajú znalosti alebo povedomie o potenciálnych bezpečnostných hrozbách, ktoré drony predstavujú, ako aj informácie, ako túto technológiu chrániť.

Okrem problémov s navigáciou a bezpečnosťou letu, ktoré môže útočník spôsobiť dronu, útočníci narúšajú a ovplyvňujú kybernetickú doménu a bezpečnosť údajov. Keďže drony sú ovládané na diaľku, možno ich napadnúť alebo použiť na preniknutie do iných nadradených systémov. Útočník ani nemusí mať vlastný dron, keďže ten váš môže „uniesť“ rôznymi spôsobmi a využiť ho vo svoj prospech. Napríklad GPS spoofing (maskovanie GPS signálu) dodáva dronu falošné GPS súradnice. Dron si myslí, že nasleduje svoj pôvodný letový vzor, ale v skutočnosti je vedený na iné miesto. Útočník môže jednoducho spôsobiť pád dronu alebo inak narušiť bezpečnosť okolia. Dron môže tiež dostať pokyn, aby pristál v blízkosti útočníka s cieľom ukradnúť ho spolu s príslušenstvom, ktoré môže zahŕňať kameru s pamäťovou kartou.

Drony môžu byť napadnuté až na míle ďaleko. Narušenie príkazového a riadiaceho signálu medzi operátorom a dronom môže útočníkovi poskytnúť plnú kontrolu nad dronom a jeho systémami. Rádiový signál je často nešifrovaný, čo uľahčuje dekódovanie pomocou analyzátora paketov (alebo sniffer). Signál môže byť tiež jednoducho zaseknutý, takže dron nemá žiadny spôsob, ako sám seba navigovať.

Nedostatočné zabezpečenie dronu umožňuje útočníkovi prístup k všetkým údajom prenášaným medzi dronom a riadiacim systémom. Keďže väčšina komerčných systémov dronov interaguje so svojou základňou pomocou nešifrovaných komunikačných kanálov, môžu sa stať zraniteľné, a tak ich môžu zneužiť kyberzločinci, ktorí zachytia a získajú prístup k citlivým údajom, ktoré si drony vymieňajú so základňou, ako sú obrázky, videá a trasy letov.

Kritická infraštruktúra je chránená z hľadiska digitálnej a fyzickej bezpečnosti. Používanie dronov môže prekonať obmedzenia fyzickej bezpečnosti a ochrany kybernetickej bezpečnosti, pretože malý počítač namontovaný na malom drone sa môže nepozorovane priblížiť k citlivým oblastiam a vykonávať škodlivú činnosť, napodobňovať wi-fi sieť s cieľom odcudzenia údajov, citlivých hesiel a pod.

Slabé miesta dronov

Oblasť kybernetickej bezpečnosti pre komerčné drony je taká rozmanitá, ako je komplexná. Útočníci môžu zneužiť slabé miesta na viacerých úrovniach, od hardvérových komponentov po softvérové rozhrania. Pri hľadaní komplexných riešení je kritické porozumieť týmto slabým miestam a aktívne pracovať na ich identifikácii a eliminácii.

Hardvér a samotné komponenty, ktoré dron obsahuje, môžu predstavovať kybernetickú hrozbu. Súčasné moderné technológie obsahujú inteligentné snímače, ktoré môžu útočníci napadnúť a ovplyvniť ich schopnosť vnímať svoje okolie. Kamerové systémy inštalované v dronoch môžu byť tiež napadnuté a zneužité v prospech útočníka. Aj samotný softvér inštalovaný v dronoch môže obsahovať chyby a nedostatky, ktoré útočníci môžu zneužiť na získanie prístupu alebo narušenie prevádzky. Hrozby ako malvér, ransomvér a iné útoky na údaje môžu ohroziť integritu, dostupnosť a dôvernosť dát dronov.

Nakoniec, pripojenie dronu k podnikovej siete prináša tiež isté hrozby a riziká. Zneužité môžu byť slabé komunikačné protokoly na odpočúvanie, manipuláciu alebo rušenie komunikácie medzi dronom a riadiacim strediskom. Denial-of-servise (DoS) je typ útoku, ktorý narúša dostupnosť dronov alebo ich sieťového pripojenia, ktorého cieľom je znefunkčniť alebo zamedziť prístup ostatným používateľom.

Zmiernenie kybernetických hrozieb

Zmiernenie kybernetických hrozieb voči komerčným dronom je neustálym úsilím, ktoré vyžaduje kombináciu technologických a organizačných opatrení. Týmto spôsobom možno minimalizovať riziká a zvýšiť odolnosť dronov voči súčasným a budúcim hrozbám.

Začiatkom zmiernenia kybernetických hrozieb je zavedenie silnej autentifikácie a kontroly prístupu. Podniky by mali obmedziť prístup k svojim dronom a zabezpečiť, aby mali všetci používatelia zodpovedajúce oprávnenie na používanie a ovládanie dronu. To zahŕňa udržiavanie komplexného zoznamu oprávneného personálu a jeho pravidelnú kontrolu so zoznamom používateľov, ktorí skutočne pristupujú k dronu. Podniky by navyše mali zvážiť nastavenie dvojstupňovej autentifikácie pre ďalšie zabezpečenie prístupu k svojim dronom.

Zabezpečiť šifrovanie dát a komunikácie je nevyhnutné pre ochranu citlivých informácií pred zneužitím. End-to-end je forma šifrovania, ktorá kóduje dáta tak, aby ich mohol čítať iba ich pôvodca a zamýšľaný príjemca. Tento proces zabraňuje akejkoľvek tretej strane v prístupe k dátam a zaisťuje, že dáta dronu sú zabezpečené.

Používatelia by mali tiež zabezpečiť, aby bol softvér pravidelne aktualizovaný, aby bol chránený pred novo objavenými bezpečnostnými chybami. Pozornosť treba venovať aj dostupným bezpečnostným softvérom vrátane antivírusových programov. To pomôže chrániť drony pred škodlivými útokmi a vírusmi.

Podniky by mali pravidelne sledovať a auditovať používanie dronov, aby odhalili akúkoľvek podozrivú aktivitu. Audit by mal zahŕňať sledovanie všetkých pokusov o neoprávnený prístup a tiež akýchkoľvek zmien v programovaní alebo konfigurácii dronu. Okrem toho by sa mali pravidelne kontrolovať protokoly z komunikačných sietí dronu, aby odhalili akúkoľvek podozrivú aktivitu.

V neposlednom rade by mali podniky zabezpečiť, aby boli všetky komunikačné siete používané na ovládanie dronu bezpečné. To zahŕňa použitie šifrovania pre všetky dáta prenášané sieťou a zaistenie toho, aby sieť nebola zraniteľná voči externým útokom. Podniky by mali rovnako zvážiť použitie virtuálnej privátnej siete (VPN) na ďalšie zvýšenie zabezpečenia.

Regulačný rámec a normy

Regulácia a normy sú kľúčovými prvými krokmi pri zabezpečovaní kybernetickej bezpečnosti komerčných dronov. Ich včasné a efektívne zavedenie môže prispieť k vytvoreniu štandardov a postupov, ktoré pomôžu minimalizovať riziká a zaistia bezpečnosť dronových systémov.

Priemyselné technológie, akými sa bez pochyby stávajú aj drony, sú často podrobené rôznym reguláciám a legislatívnym opatreniam. Zavedenie špecifických bezpečnostných noriem, ktoré sa zaoberajú kybernetickou bezpečnosťou dronových systémov, preto bude viac ako potrebné. Regulačné orgány už teraz upozorňujú výrobcov komerčne využívaných dronov na implementáciu prvkov kybernetickej bezpečnosti pred uvedením na trh.

Regulácia a normy môžu zaostávať za rýchlym technologickým pokrokom, čo znamená, že nové hrozby môžu zostať nepokryté, a preto je pre používateľov potrebné neustále zdokonaľovanie a vzdelávanie sa v tejto oblasti.

Budúce trendy a ich vplyv na bezpečnosť

Vzostup komerčných dronov predstavuje zmenu spôsobu, akým fungujú a inovujú sa rôzne priemyselné odvetvia. Budúce trendy a nové technológie budú mať významný vplyv na kybernetickú bezpečnosť komerčných dronov. Vývoj automatizácie, rozšírenie 5G siete a rastúca autonómia systémov sú iba niektoré z aspektov, ktoré ovplyvnia spôsob, akým sa drony budú chrániť pred kybernetickými hrozbami. Bez ohľadu na nové výzvy bude potrebné vyvíjať neustále úsilie na zaistenie bezpečnosti s cieľom udržať krok s technologickým vývojom a zabezpečiť integritu a spoľahlivosť komerčných dronov.

Zdroje

[1] Security and drones – what you need to know. Kaspersky. [online]. Citované 24. 8. 2023. 
[2] Los drones como objetivo de ataques: los proveedores deben mejorar sus esfuerzos de ciberseguridad. CSO Computerworld. [online]. Publikované 21. 4. 2022. Citované 24. 8. 2023. 
[3] Cybersecurity Threats Within UAV Systems. SkyGrid. [online]. Publikované 23. 1. 2023. Citované 24. 8. 2023. 
[4] Drony a kybernetická bezpečnosť: Ochrana vašeho UAV před digitálními hrozbami. TS2 Space. [online]. Publikované 15. 7. 2023. Citované 24. 8. 2023.

-pev-