Členmi klastra sú zástupcovia podnikateľskej sféry, výskumu, vývoja a vzdelávania a v neposlednom rade zástupcovia tretieho sektora. BEC podporuje spoluprácu medzi subjektmi zo všetkých odvetví biohospodárstva vrátane poľnohospodárstva, potravinárstva, lesného hospodárstva, ale aj odpadov, ekostavebníctva, biotechnológií, biopolymérov a pod. Podporuje aj prierezovú a medziodvetvovú spoluprácu (biohospodárstvo a IKT, digitalizácia, nové materiály, kľúčové podporné technológie a pod.).

Cieľom stratégie Bioeconomy Cluster pre rozvoj inteligentného biohospodárstva Priemysel 4.0 a biohospodárstvo je zadefinovať úlohu digitalizácie pri rozvoji jednotlivých odvetví biohospodárstva a ponúknuť konkrétne príklady a možnosti aplikácie princípov Priemyslu 4.0 alebo digitalizácie v biohospodárstve. Stratégia bola vypracovaná ako jeden z výstupov projektu BIOSMART, ktorého cieľom je podporiť rast konkurencieschopnosti členov klastra prostredníctvom rozvoja inovácií, inteligentných riešení a efektívnych výrobných procesov.

Biohospodárstvo predstavuje využívanie a premenu obnoviteľných biologických zdrojov (biomasy) na produkty s pridanou hodnotou, ako sú potraviny, krmivá, materiály, bioenergia a iné bioprodukty nepoľnohospodárskeho charakteru. Obnoviteľné prírodné zdroje sa však v súčasnosti, keď svet čelí prudkému nárastu populácie a s tým spojenou vysokou potrebou zdrojov, dostávajú pod veľký tlak. Na druhej strane závislosť od fosílnych palív a produktov z nich je tiež neudržateľná.

Cieľom biohospodárstva sa preto stalo udržateľné využívanie ­obnoviteľných prírodných zdrojov, ako aj rôznych druhov odpadov. Prostredníctvom svojho dôrazu na trvalú udržateľnosť, efektívne využívanie zdrojov, zachovanie biodiverzity, prechod od spoločnosti založenej na fosílnych zdrojoch na biologickú spoločnosť a získavanie hodnoty z odpadu predstavuje biohospodárstvo dôležitý posun smerom k hospodárskej a priemyselnej revolúcii.

Digitálna revolúcia, ako aj prechod z fosílneho hospodárstva na biohospodárstvo zásadne menia ekonomické prostredie. Prepojenie biohospodárstva a digitalizácie prináša využitie rôznorodých technológií s cieľom zvýšiť efektívnosť výrobného procesu a znížiť nároky na manuálnu prácu, náklady, spotrebu energie a pod. Prechod k inte­ligentnému využívaniu biomasy musí však zároveň rešpektovať princípy udržateľnosti a vytvárať potenciál pre nové formy produkcie a spracovania. S cieľom rozvoja inteligentného biohospodárstva na Slovensku BEC v rámci svojej stratégie zadefinoval päť priorít:

1. Biohospodárstvo založené na zhromažďovaní, spracúvaní a využívaní veľkého množstva údajov

V digitálnom/inteligentnom biohospodárstve sú dôležité zber a analýza údajov o prírodných zdrojoch a ich využití. Kľúčovú úlohu zohrávajú metódy a aplikácie, ktoré dokážu triediť, kombinovať a analyzovať údaje zozbierané z rôznych zdrojov a podporovať tak rozhodovanie spotrebiteľov, podnikov, verejných orgánov a obyvateľstva vo všeobecnosti.

2. Biohospodárstvo založené na využívaní pokročilých technológií

Jednotlivé odvetvia biohospodárstva už v súčasnosti ťažia z využívania senzorov, dronov, satelitnej navigácie a polohových systémov, robotizácie a automatizácie výrobných procesov, 3D tlače, najmodernejších informačných technológií a iných inteligentných riešení. V tejto oblasti však stále v mnohých podnikoch existujú značné rezervy, ktoré spomaľujú rozvoj inteligentného biohospodárstva a často tiež vedú k nie práve optimálnym spôsobom využívania biomasy.

3. Biohospodárstvo založené na inováciách

Jednotlivé odvetvia biohospodárstva majú silný inovačný potenciál vďaka tomu, že využívajú širokú škálu vedných odborov, od agronómie cez ekológiu až po rôzne spoločenské vedy. Okrem toho využívajú podporné a priemyselné technológie (biotechnológie, nanotechnológie, informačné a komunikačné technológie) a širokú bázu znalostí. Biohospodárstvo navyše prináša zmenu spotrebiteľského správania, zaužívaných postupov, procesov a produktov. Keď sa k tomu pridá Priemysel 4.0, môže to viesť k oveľa otvorenejším inováciám, a to vďaka jednoduchšiemu zdieľaniu informácií a dát a uľahčovaniu prepojení a spolupráce medzi rôznymi aktérmi a nositeľmi inovácií.

4. Využívanie nových (digitálnych) obchodných modelov v biohospodárstve

Priemysel 4.0 mení logiku mnohých ekonomických aktivít. V prípade biohospodárstva sa zasa snažíme o nájdenie alternatív k fosílnej ekonomike. V ich vzájomnom prepojení, teda v inteligentnom biohospodárstve tak vznikajú popri tradičných obchodných modeloch aj nové modely. Obchodné modely pritom nemusia vznikať ako úplne nové, ale často môžu vzísť z kombinácie existujúcich obchodných modelov, napr. aj z iných odvetví.

5. Spolupráca, networking a prepojenie biohospodárstva s inými odvetviami

MSP na Slovensku tvoria 99,9 % podiel z celkového počtu podnikateľských subjektov. Práve pre tento typ podnikov je spolupráca a networking veľmi dôležitým faktorom, ktorý im otvára dvere k novým poznatkom a informáciám. Navyše v súčasnosti, keď sa postupne stierajú hranice medzi odvetviami, nestačí vyznať sa len vo vlastnom odvetví, v ktorom pôsobí podnik. Dôležité je mať vedomosti aj o iných, prierezových odvetviach a tieto odvetvia navzájom kombinovať.

Zdroj: Stratégia Bioeconomy Clustra pre rozvoj inteligentné biohospodárstva. 2018, PDF.

www.bioeconomy.sk