Softvérové aplikácie na správu podnikových technických prostriedkov sú známe už viac ako 20 rokov. Za ten čas sa vyvinuli z jednoduchých nástrojov na podporu údržby technických prostriedkov až po súčasné sofistikované riešenia, ktoré organizáciám pomáhajú sledovať technické prostriedky – od systémov vetrania, kúrenia a klimatizácie cez kľúčové výrobné zariadenia až po sledovanie pri distribúcii – a pritom dokážu zaznamenávať ich stav, posielať upozornenia o potrebe preventívnej údržby, predĺžiť ich životnosť a samozrejme riadiť s nimi súvisiace pracovné postupy.

Vylepšenia systémov EAM boli až doteraz evolučné, nie revolučné. No prichádza zmena. Už teraz vidíme technológie, ktoré z EAM urobia jasný rozlišovací faktor medzi jednotlivými spoločnosťami. Tri technológie, ktoré už teraz začínajú meniť tvár EAM a ktoré, dúfame, v tom budú pokračovať aj v budúcnosti sú:

  • internet vecí,
  • umelá inteligencia,
  • drony.

Budúcnosť EAM bude v každom prípade o výmene informácií medzi zariadeniami/prvkami a ľuďmi. Do systémov bude prichádzať podstatne viac informácií z viacerých miest, pričom budú dostupné pre ešte väčší počet ľudí a viacerými spôsobmi.

Internet vecí

O internete vecí počúvame už niekoľko rokov a teraz je to skutočne tu. A podstatné je, že čiastočne vďaka zníženiu ceny rôznych zariadení, ako sú napr. GPS sledovače, digitálne fotoaparáty a kamery a inteligentné snímače, sa internet vecí stáva čoraz dostupnejšou realitou.

CERN ako celosvetovo najväčšia organizácia zaoberajúca sa fyzikou častíc spolu s 22 členmi EÚ a ďalšími 70 krajinami spolupracuje na vedeckých programoch, v rámci ktorých využíva softvérovú aplikáciu EAM od spoločnosti Infor na správu takmer dvoch miliónov technických prostriedkov; medzi nimi aj tých, ktoré sú súčasťou urýchľovačov častíc aj infraštruktúrnych zariadení, ktoré má CERN vo svojej prevádzke. Systém má 1 100 používateľov a za rok spracuje 150 000 pracovných úloh.

Pre CERN nie sú dôležité len údaje o ich technických zariadeniach: rovnako dôležité sú aj údaje z týchto zariadení. David Widegren, vedúci útvaru Riadenia a údržby technických prostriedkov v CERN-e, ktorý spravuje životný cyklus každého z milióna prvkov a zariadení patriacich pod CERN vysvetľuje, že prehľad o prevádzke a údaje z každého komponentu sú mimoriadne dôležité: „Táto kombinácia podnikových technických prostriedkov s prepojenými zariadeniami a údaje, ktoré zo zariadení zbierame, je skutočne krok vpred. Nazvali sme to spolupráca priemyselného internetu vecí a EAM. To je vynikajúci základ do budúcnosti,“ konštatuje.

Ak sa pozrieme za hranice vedeckého výskumu, tak IoT spolu s EAM budú zohrávať dôležitú úlohu aj pri rozvoji inteligentných miest. Inteligentné mestá budú monitorovať stav dôležitej infraštruktúry vrátane mostov, ulíc, vody, elektrických systémov a pod. Konzultantská spoločnosť Frost & Sullivan odhaduje, že do roku 2025 bude na celom svete viac ako 26 kompletne inteligentných miest.

San Francisco už teraz pracuje na tom, aby sa stalo jedným z nich. Začalo nasadzovaním internetu vecí. Aby bolo možné nejaké mesto označiť za inteligentné, musí uviesť do života päť z ôsmich inteligentných princípov – inteligentná energia, inteligentné budovy, inteligentná doprava, inteligentná zdravotnícka starostlivosť, inteligentná infraštruktúra, inteligentné technológie, inteligentná štátna správa a inteligentné vzdelávanie/inteligentní obyvatelia. Tak napríklad San Francisco má v správe 44 000 pouličných svetiel, ktoré budú vďaka spoločnosti 21Tech, ktorá spolupracuje s mestom, inteligentnejšie. A to aj vďaka nasadenému systému EAM. Pouličné svietidlá zasielajú do mestského systému EAM údaje o intenzite svietenia, pripájajú k tomu aj svoje GIS koordináty a opravný kód. Mesto tak vyšle na miesto elektrikára len jedenkrát, aby opravil poruchu namiesto toho, aby tam elektrikár musel chodiť viackrát s cieľom najprv pouličné osvetlenie skontrolovať, zistiť problém a následne s potrebným vybavením ho aj vyriešiť. EAM tak okrem iných prínosov pomáha San Franciscu šetriť už aj tak obmedzené zdroje a využívať ich podstatne účinnejšie a efektívnejšie.

Umelá inteligencia

Iniciatívy ako inteligentné mestá vytvárajú obrovské množstvo zložitých údajov, ktoré treba štandardizovať, spracovať a dostať do systému takým spôsobom, aby bolo možné využiť informácie inteligentne. Rozsiahle údaje (Big Data) a analytické nástroje to už umožňujú, avšak umelá inteligencia pomôže tieto údaje spracovať.

Umelá inteligencia, ktorú zatiaľ môžeme vidieť v hlasovo ovládaných asistenčných systémoch, akým je napr. Amazon Echo, bude čoraz viac prenikať aj do podnikových systémov, ako je aj EAM, s cieľom zlepšiť využiteľnosť zozbieraných údajov. Zamestnanci aj zákazníci budú vďaka umelej inteligencii schopní komunikovať s ich systémami EAM pomocou prirodzenej reči. Budú schopní opýtať sa „Koľko rozpracovaných zákaziek máme na linke 17?“ a systém im dá odpoveď. Tieto systémy budú schopné vydolovať podstatné údaje a umožnia tak manažérom venovať viac času zásadným rozhodnutiam namiesto generovania nejakých reportov. „To všetko je o využiteľnosti technológií. Budúcnosť EAM je o tom, ako dokážeme technológie používať v reálnom svete a ako to celé zjednodušiť. Vďaka tomu budeme schopní optimalizovať hodnotu našich podnikových technických prostriedkov a nielen ich udržiavať,“ konštatuje na margo ďalšieho vývoja v oblasti EAM Luanne Winchiu staršia manažérka v spoločnosti Accenture.

Drony

Aj keď internet vecí a umelá inteligencia predstavujú dôležitú súčasť budúcnosti EAM, na scénu prichádza aj tretia, rovnako fascinujúca a mnohé veci meniaca technológia – drony. Riadenie a správa podnikových technických prostriedkov s využitím dronov je pre mnohé odvetvia jednoznačne ďalším medzníkom rozvoja – medzi inými pre železnice, ropný a plynárenský priemysel či letectvo. „Drony sú zariadenia na zber a získavanie informácií. Možno ich využiť na miestach, ktoré sú pre ľudí ťažko dostupné alebo vôbec nedostupné, a informácie, ktoré získajú, možno poslať späť do EAM,“ vysvetľuje Louis Wise, vedúci výskumu a technológií v spoločnosti Drone Aviation Corp.

Medzi aplikácie, kde drony možno s výhodou použiť, patrí kontrola veľkých výrobných celkov, ako sú ropné rafinérie či plávajúce vrtné plošiny na mori, železničné priecestia a mosty, lietadlá či nákladné lode. Drony spojené so zemou a vybavené výkonnou približovacou optikou možno využiť na kontrolu a zhodnotenie zariadení, ku ktorým by bolo nebezpečné alebo náročné fyzicky sa priblížiť.

Drony spojené so zemou napájacími a komunikačnými káblami sa pre tento typ aplikácie uprednostňujú pred voľne lietajúcimi dronmi, ktoré majú svoje napájacie a komunikačné systémy umiestnené priamo na sebe. „Drony spojené so zemou môžu zostať vo vzduchu dlhšie, sú menej náchylné na rušivé signály a nemôžu pri zlyhaní riadenia odletieť,“ vysvetľuje L. Wise.

V situáciách s vysokým rizikom je prínos nasadenia dronov v porovnaní s kontrolou ľuďmi ešte väčší. Pri použití dronov nehrozí riziko zranenia človeka, pretože dokážu lietať bezpilotne. Takže tam, kde nemožno poslať na kontrolu človeka, napr. na plávajúcu vrtnú plošinu, ktorá horí, možno použiť dron. Ďalšou výhodou je, že na vykonanie kontroly netreba vytvárať žiadnu podpornú štruktúru ani odstavovať výrobu, čo by bolo pri manuálnej kontrole nevyhnutné. V prípade napr. ropnej rafinérie by to za jeden deň predstavovalo stratu vo výške 1 mil. USD.

Odborníci z oblasti EAM už teraz predpovedajú, že drony zásadným spôsobom zmenia EAM. Spoločnosť Infor sa preto rozhodla pre partnerstvo so spoločnosťou Drone Aviation s cieľom vytvoriť nové riešenie s názvom Drone Enterprise Asset Management Solution (DEAMS).

Všetko je o prepojených údajoch

To, čo majú spomenuté nastupujúce technológie spoločné, sú údaje. Budúcnosť EAM je o zbere údajov v reálnom čase a ich posielaní do EAM. Takže tí, ktorí sú zodpovední za udržiavanie prevádzky zariadení so špičkovým výkonom, dokážu reagovať podstatne rýchlejšie. Kľúčové technológie ako sociálne siete, mobilita, analytické nástroje a cloud budú oveľa dôležitejšie ako doteraz, pretože sa stanú nástrojmi, ktorých cieľom bude ešte vyššia dostupnosť a využiteľnosť údajov. Budúcnosť EAM nie je o náhrade pracovníkov – je to o zefektívnení ich práce.

Zdroj: Price, K.: IoT, AI and drones in the future of enterprise asset management. [online]. Publikované 25. 5. 2017. Dostupné na: https://diginomica.com/2017/05/25/iot-ai-and-drones-in-the-future-of-enterprise-asset-management/.

-tog-