Čas poskytovania služieb

Marc Benioff založil Salesforce.com v roku 1998 s myšlienkou prestať kupovať softvér. Tradicionalisti sa mu posmievali a hovorili, že to nebude nikdy fungovať. Poukazovali na bezpečnosť, výkon, spoľahlivosť a množstvo ďalších vnímaných problémov. O desať rokov neskôr však Salesforce prekonal hranicu miliardy dolárov.

Niekoľko rokov po založení Salesforce bol Jeff Bezos čoraz unavenejší z toho, koľko času jeho vývojári strávili pri vytváraní infraštruktúry, ktorá bola potrebná na prevádzku softvéru. V roku 2002 založil Amazon Web Services (AWS), aby umožnil podnikom využívať počítače (a neskôr úložisko) ako službu. Kritici poukázali na rovnaké problémy, aké predpokladali pri Salesforce, ale AWS napriek tomu zaznamenalo raketový rast.

Dnes existujú desiatky vecí, ktoré môže podnik využívať ako službu a ich obľuba z roka na rok rastie. Dôvodov je niekoľko. Po prvé, má to jednoducho finančný zmysel. Platenie za to, čo sa spotrebuje, resp. využije, umožňuje podnikom vyhnúť sa nadmerným nákladom za infraštruktúru a zosúladiť výdavky s príjmami.

Model ako služba je rýchlejší, spoľahlivejší a má lepšie zabezpečenie, než aké si podniky môžu vybudovať samy. Poskytuje IT aj obchodnú agilitu, ktorú podniky vyžadujú. Podniky môžu vybranú službu nasadiť v priebehu hodín, nie týždňov až mesiacov. Tu je však aj jeden strategický dôvod, prečo má model ako služba zmysel: umožňuje podniku sústrediť sa na svoju hlavnú podnikateľskú činnosť a vývojári venujú viac času vývoju softvéru.

Čo je sieť ako služba (NaaS)?

Network-as-a-service (NaaS) je definovaný ako cloudový model, kde si zákazníci prenajímajú sieťové služby od poskytovateľov cloudu. To umožňuje podnikom prevádzkovať a riadiť sieť bez toho, aby museli kupovať, vlastniť alebo udržiavať sieťovú infraštruktúru.

NaaS nahrádza starú sieťovú architektúru, ako sú hardvérové VPN a pripojenia MPLS, alebo lokálne sieťové zariadenia, ako sú brány firewall a vyrovnávače zaťaženia. Konfigurácia a spustenie smerovačov a protokolov, optimalizátorov siete WAN a ďalších komponentov, ako sú brány firewall, môže byť náročné. O tieto povinnosti sa stará poskytovateľ tretej strany a následne ich sprístupňuje prostredníctvom NaaS. Inými slovami, NaaS poskytuje spoločnostiam plne funkčnú sieť a všetok softvér, ktorý na nej beží, bez toho, aby si ju museli samy budovať alebo udržiavať. Namiesto toho platia mesačný poplatok za všetko, čo potrebujú a používajú, od návrhu a nastavenia až po úložisko, integráciu a ďalšie dôležité sieťové služby.

Aké sú možnosti NaaS?

Flexibilita je jednou z kľúčových hybných síl akéhokoľvek podnikania v oblasti poskytovania služieb a to platí aj pre NaaS. Zákazníci si môžu zvoliť rôzne úrovne služieb, ako napríklad spravované služby, pri ktorých zákazník platí za používanie hardvéru na základe predplatného, kým ho poskytovateľ prevádzkuje a udržiava. Možnosťou je aj prenájom hardvéru, keď poskytovateľ vlastní sieťový hardvér a umožňuje zákazníkovi, aby si ho od neho prenajal. V tejto situácii si zákazníci musia zariadenie nainštalovať a prevádzkovať sami. Treťou možnosťou je využívať NaaS v úplnom nastavení, keď sa poskytovateľ stará o všetko, čo sa týka sieťového hardvéru vrátane jeho inštalácie a prevádzky.

Prvé dve možnosti možno považovať skôr za hybridné modely než za skutočnú službu typu NaaS. Všetky možnosti ponúkajú riešenia, ktoré znižujú náklady, urýchľujú implementáciu a umožňujú spoločnostiam prístup k hardvéru ako služby namiesto toho, aby doň museli samy investovať.

Aké sú výhody modelu NaaS?

NaaS ponúka vysoký stupeň flexibility, pretože zákazníci si môžu prispôsobiť svoje sieťové konfigurácie a vybrať si špecifické služby, ktoré potrebujú. Tradičné siete sú zvyčajne menej flexibilné, pretože zákazníci sú vo všeobecnosti obmedzení na zakúpený hardvér a infraštruktúru.

Služby NaaS možno podľa potreby jednoducho škálovať nahor alebo nadol, čo zákazníkom umožňuje prispôsobiť kapacitu siete a zdroje ich meniacim sa potrebám. Tradičné siete sú zvyčajne menej škálovateľné, pretože pridávanie alebo odstraňovanie hardvéru a infraštruktúry môže byť časovo náročný a nákladný proces. V prípade NaaS je poskytovateľ zodpovedný za údržbu a aktualizáciu hardvéru a infraštruktúry používanej na poskytovanie služby. Pri tradičnom sieťovaní je zákazník zvyčajne zodpovedný za údržbu a aktualizáciu vlastného hardvéru a infraštruktúry.

Nakoniec, NaaS môže byť nákladovo efektívnejšie ako tradičné siete, pretože zákazníci platia len za zdroje, ktoré využívajú, a nemusia investovať do drahého hardvéru a infraštruktúry. Tradičné siete môžu byť drahšie, pretože zákazníci si musia kúpiť a udržiavať svoj vlastný hardvér a infraštruktúru.

Aké sú výzvy modelu NaaS?

Infraštruktúra dodávateľa NaaS nemusí byť kompatibilná so staršími systémami, ktoré stále existujú – starší hardvér, lokálne aplikácie atď. V mnohých podnikoch stále bežia dôležité aplikácie a procesy v lokálnych dátových centrách, nie v cloude. Vďaka tomu je migrácia na model NaaS o niečo náročnejšia.

Prechod na cloudovú službu vždy predstavuje riziko, že sa podnik môže stať príliš závislým od konkrétneho poskytovateľa služieb. Obchodné a iné dôležité systémy môžu byť závislé od špecifických funkcií, ktoré ponúka iba súčasný poskytovateľ NaaS. To môže sťažiť zmenu poskytovateľa, ak nie ste spokojní s tým, ktorého máte.

Ako sa implementuje NaaS?

Ako implementovať a spravovať NaaS, do značnej miery závisí od toho, aké služby chcete využívať a aký model si chcete osvojiť. Pri nasadzovaní platí, že najjednoduchšie je začať na zelenej lúke, keď sa napríklad otvára nová pobočka alebo vzniká nový projekt. V prípade nasadenia v existujúcej pobočke bude pravdepodobne potrebné identifikovať oblasti s najmenším rizikom ohrozenia pri dočasnom výpadku.

Medzi popredných poskytovateľov NaaS patria cloudové spoločnosti ako Cloudflare a Amazon, sieťoví špecialisti ako Cisco a perimeter 81 a poskytovatelia telekomunikačných služieb ako AT&T a Verizon. Tieto spoločnosti ponúkajú rôzne sieťové komponenty, ako je využitie dátových centier, sieťová infraštruktúra a úložisko spolu so softvérom a úložnými riešeniami tretích strán.

Výrobca betónu ušetril, ale aj zrýchlil

Výrobca betónu so 17 pobočkami po svete mal problémy s pripojením. Rýchlosť internetu je pre neho kritická, sieť musí byť odolná, pretože centrálne zdieľané služby sú hosťované v cloude. Podnik využíval na prepojenie svojich 17 lokalít tradičnú službu MPLS. Vysoká cena, obmedzená flexibilita a pomalá internetová rýchlosť služby MPLS viedli k tomu, že začal hľadať iné možnosti zlepšenia služieb s pripojením. Podnik požadoval sieťové riešenie, ktoré ponúka funkčnosť, efektívnosť, hodnotu a rýchlosť na podporu multilokačnej štruktúry. Každý zamestnanec má notebook, ktorý mu umožňuje pracovať na rôznych miestach, a preto sieť musí bezproblémovo umožňovať rovnakú funkčnosť na každom mieste.

Dodávateľ riešenia označil sieť ako službu (NaaS) ako správne riešenie. Dodané riešenie je postavené na technológii Cisco Meraki a poskytuje plne spravovanú sieť s cloudovou integráciou, zabezpečením, prepínaním, Wi-Fi, monitorovaním a SD-WAN. Podnik platí jedinú predvídateľnú mesačnú sumu za vybavenie a podporu.

V konečnom dôsledku sa musí úspech implementácie NaaS merať s výzvami a potrebami zákazníka. Prvé metriky sú pôsobivé a demonštrujú hodnotu, ktorú SD-WAN a sieť ako služba ponúkajú firmám s viacerými pobočkami po svete. Podniku sa implementáciou NaaS znížili sieťové náklady o 87 % s úsporou nákladov na prevádzku o 30 %. Potrebný čas na otvorenie novej pobočky sa skrátil o 66 %, pričom rýchlosť internetu sa zvýšila niekoľkonásobne.

Zdroje

[1] What is Network-as-a-service (NaaS)? Auvik. [online]. Publikované 3. 2. 2022. Citované 14. 6. 2023. 

[2] What is NaaS (network-as-a-service)? Cloudflare. [online]. Citované 14. 6. 2023. 

[3] Stop Building Networks: It´s Time for Networking-as-a-Service. Network Computing. [online]. Publikované 20. 3. 2023. Citované 14. 6. 2023.

[4] Case study: Network as a Service (NaaS) Manufacturer Concrete. OnX. [online]. Citované 14. 6. 2023.