Existuje mnoho typov logistiky a mnoho definícií logistiky, počnúc organizáciou, plánovaním a riadením niečoho zložitého, ako je logistika usporiadania udalosti, až po činnosti, ktoré zahŕňajú veľa pohyblivých častí a procesov. V rámci tohto príspevku sa budeme na logistiku pozerať z toho druhého pohľadu, ako na proces presúvania vecí (tovaru, aktív, materiálov, údajov a ďalších) v rámci obchodu, dodávateľského reťazca a Priemyslu 4.0.

Keď vidíme logistiku ako komplexný proces dodávania vecí pomocou sprostredkovateľských krokov a komponentov dodávateľského reťazca a inteligentného a efektívneho pohybu a pridáme k tomu aspekt autonómie, rýchlo uvidíme, o akých typoch aplikácií v skutočnosti hovoríme: od prepravy bez vodiča po inteligentné kontajnery, inteligentné skladovanie, inteligentné prístavy, inteligentné regály až po výmenu informácií vo všetkých možných logistických reťazcoch a kontextoch. Jednou z hlavných zmien v tomto smere je technológia blockchain, pretože, ako uvidíme v ďalšej časti príspevku, už teraz máme množstvo zrealizovaných prípadov použitia technológie distribuovanej účtovnej knihy (ako základ blockchainu) v doprave, inteligentných prístavoch, cezhraničnej námornej doprave, maloobchode apod.

Bez digitalizácie dodávateľského reťazca koncept Logistiky 4.0 jednoducho nemožno zrealizovať. Podobne ako v prípade Priemyslu 4.0, aj tu zohráva kľúčovú úlohu priemyselný internet vecí, dôkladné pochopenie všetkých údajov a poznatkov a využitie všetkých dostupných informácií o riadení dodávateľského reťazca.

Logistika 4.0 a Dodávateľský reťazec 4.0 – od údajov a autonómnych rozhodnutí po inteligenciu a akcie

Práve už spomínané údaje premenené na použiteľnú inteligenciu a v konečnom dôsledku (autonómnu, poloautonómnu alebo ľudskú) akciu sú kľúčom k inteligentnému riadeniu dodávateľského reťazca a logistiky v Priemysle 4.0 a priemyselnej transformácii. Na tomto mieste je dôležité spomenúť priemyselný dátový priestor prepájajúci existujúce platformy a inteligentné zariadenia. Je to nástroj umožňujúci bezpečnú výmenu údajov medzi účastníkmi tohto priestoru a zároveň zabezpečujúci dátovú suverenitu pre zúčastnených vlastníkov dát.

Všetci hlavní hráči, ktorí sa podieľajú na budúcnosti logistiky, sa už prinajmenšom pozreli na potenciál technológie blockchain v riadení dodávateľského reťazca a logistike. Ak tak ešte neurobili, čoskoro to urobia, pretože kombinácia blockchainu a internetu vecí ako kľúčových komponentov Logistiky 4.0 sa začína presadzovať čoraz viac. V logistike už teraz existujú blockchainové iniciatívy. Jednou z nich je napríklad BiTA v USA (Blockchain in Trucking Alliance). Popri týchto iniciatívach sa v logistike rýchlo objavujú aj dôležité konzorciá (napr. Maersk a IBM). Množstvo iniciatív sa vytvára aj na lokálnych úrovniach, napr. inteligentný prístav v Antverpách, v ktorom sa blockchain naplno využíva.

Aj keď čoraz častejšie hovoríme o digitalizácii v priemysle a digitalizácii logistických a dodávateľských reťazcov v spojení s internetom vecí (a ďalšími technológiami, ako je cloud computing a edge computing), o digitálnych dodávateľských reťazcoch a (polo)autonómnych rozhodnutiach, samojazdiacich nákladných autách a pod., úloha ľudí v riadení dodávateľského reťazca sa zďaleka nekončí.

Ľudia a ľudský prvok v transformácii riadenia dodávateľského reťazca

Bez ohľadu na to, do akej miery chceme, aby boli systémy autonómne, ľudský prvok zostáva stále dôležitý. Riadenie dodávateľského reťazca sa postupne, aj vďaka konceptom Priemyslu 4.0, čoraz viac mení, no napriek tomu potrebuje ľudí, aby plánovali a robili kroky, pretože nie všetky akcie môžu byť alebo by mali byť automatizované. Pre splnenie požiadaviek decentralizácie, ktorá je základom konceptu Priemyslu 4.0, je však kľúčovým prvkom automatizovaný, inteligentný a čoraz viac autonómny tok aktív, tovaru, materiálov a informácií medzi miestom pôvodu a miestom spotreby a rôznymi bodmi medzi nimi.

Môže to znieť protirečivo, ale v tomto prepojenom a decentralizovanom pohybe v rámci priemyselnej a digitálnej transformácie logistiky je riadenie dodávateľského reťazca centralizovanejšie. Keď sa inteligencia a autonómia presúvajú na digitálne platformy a okrajové zariadenia, rozhodnutia a úlohy riadenia dodávateľského reťazca sa stávajú kľúčovými, pretože k dispozícii je oveľa viac informácií, ktoré rozhodujú o celkovej efektívnosti procesov v rámci dodávateľského reťazca.

Medzi ďalšie kľúčové úlohy inteligentnej logistiky a riadenia dodávateľského reťazca v kontexte Priemyslu 4.0 možno zaradiť:

  1. Pridanie správnej úrovne autonómie a inteligencie k logistike, aby bola logistika ako taká inteligentnejšia, ale hlavne aby bola efektívnejšia, účinnejšia, prepojenejšia a flexibilnejšia, aby vyhovovala potrebám oveľa prepojenejšej ekonomiky.
  2. Vychádzajúc z cieľov priemyselnej transformácie v tejto holistickej vízii, ktorej súčasťou sú logistika a dodávateľské reťazce, bude dôležité nájsť správnu rovnováhu medzi samoorganizujúcimi sa a (polo)autonómnymi systémami a ľudským plánovaním. Rovnako kľúčovou bude aj spolupráca medzi človekom a strojom (napr. coboty v skladoch).
  3. Potrebná bude transformácia spôsobu práce a riadenia v súlade s konceptmi Priemyslu 4.0 a nástrojmi, ako sú dátová analytika, informačné ekosystémy či nové súbory zručností. To všetko bude potrebné, aby ste to dokázali spravovať a prijímať správne rozhodnutia v meniacom sa prostredí decentralizácie. Dôležité bude posunúť sa od centralizovaných organizačných a plánovacích prístupov k plánovaniu na požiadanie a riadeniu neistoty (čo je vlastne jadro digitálnej transformácie) v oveľa menej vopred určených logistických scenároch.

Napredovanie na ceste k Logistike 4.0 a Dodávateľskému reťazcu 4.0

Tradičné pyramídy, ktoré sme zvyknutí vidieť v riadení dodávateľského reťazca a logistike, sa vplyvom nastupujúcich konceptov Priemyslu 4.0 a prelomových technológií budú meniť. Zatiaľ ešte nie sme úplne v tejto fáze a väčšina organizácií len začína skúmať možnosti inteligentnej logistiky a riadenia dodávateľského reťazca, no iné už na túto cestu vykročili alebo sú nútené konať rýchlejšie, aby splnili požiadavky zainteresovaných strán vo svojich ekosystémoch. Napredovať možno na viacerých frontoch logistiky, napr. v logistike dodávateľského reťazca, vstupnej logistike, skladovom hospodárstve, intralogistike alebo systémoch zásobovania na linkách či výstupnej logistike.

Jedna z najlepších vízií zobrazujúcich vývoj smerom k väčšej autonómii vo všetkých týchto oblastiach je na obr. 1 od spoločnosti UNITY Consulting and Innovation. V tomto pláne je v neskorších fázach nakreslený vysoko autonómny, flexibilný a prediktívny obraz, dokonca až do takej miery, že v dodávateľskom reťazci už nie je žiadny sklad.

Technológie a hodnota v prepojenej logistike a digitálnom dodávateľskom reťazci

Pokiaľ ide o budúce stupne vývoja, ako je znázornené na obr. 1, skôr ako sa tam dostaneme, vynoria sa pomerne veľké výzvy, budú potrebné organizačné, technologické a makroekonomické zmeny, nehovoriac o predpisoch týkajúcich sa bezpečnosti, digitálnej ekonomiky a organizácie práce.

Väčšina z nás už počula o niektorých z nasledujúcich technológií, ktoré sú známe už roky, príp. jednu alebo viacero z nich aj nasadila: autonómne vozidlá, inteligencia roja, AGV a autonómne nákladné autá, inteligentné regály, ktoré organizujú ich dopĺňanie, inteligentné kontajnery a pod. Ako zvyčajne, ani v tomto prípade nejde len o technológie, aj keď stále pribúdajú novšie, napríklad na úrovni rozhraní, blockchainu, pokroku v UI a strojovom učení, lepších dronov v logistike, kolaboratívnych robotov atď. Ide skôr o spôsob, akým logistika a riadenie dodávateľského reťazca napĺňajú potreby všetkých zainteresovaných strán. Flexibilné inteligentné rozhodnutia v rámci dodávateľského reťazca, ktoré umožňujú ľudské, organizačné a technologické zložky Priemyslu 4.0 a Logistiky 4.0, znamenajú rozdiel v získavaní konkurenčných výhod, ako aj schopnosť prežiť v hyperprepojenom veku, kde sú kľúčové vlastnosti výkon, rýchlosť a zároveň kvalita.

Zjednodušene povedané, mať inteligentný kontajner je jedna vec, ale keď budete vedieť sledovať, čo sa v ňom nachádza, odkiaľ to pochádza a v akom je to stave, až vtedy začnete ťažiť z výhod strategického a holistického prístupu, ktorý zohľadňuje požiadavky trhu.

Zdroj: Logistics 4.0 and smart supply chain management in Industry 4.0. i-Scoop. [online]. 

-tog-