Obr. Hluk, ktorý vydávajú konvenčné AGV, ich robí nevhodnými na použitie v tichých priestoroch.

V súlade s digitálnymi trendmi, ako sú umelá inteligencia a strojové učenie, ktoré sa začínajú presadzovať v reálnych aplikáciách, sa aj vývoj mobilných robotov a humanoidného robotického hardvéru uberá smerom k tomu, aby dokázali vykonávať úlohy v tesnej blízkosti ľudí.

Hlavným hendikepom systémov, akými sú AGV (autonómne riadené vozidlá) používané v továrňach a skladoch, je hluk, ktorý vydávajú. Naopak jednotka NSK s priamym pohonom kolesa je oveľa tichšia, čo ju predurčuje na použitie v robotických riešeniach pre verejné priestory a nevýrobné prostredia. Nasadenie v oblastiach, ako sú služby alebo verejné zariadenia, vyžaduje tiché roboty, ktoré nebudú rušiť konverzáciu ani prácu ľudí.

Tichá prevádzka kolesovej jednotky od NSK je výsledkom konštrukčného riešenia bez ozubeného prevodu (s priamym pohonom), ktoré využíva firemnú technológiu s elektromotorom Megatorque Motor. To umožnilo eliminovať hluk vyskytujúci sa pri riešeniach s klasickými prevodovkami. Nová koncepcia využíva Megatorque Motor ako koleso, pričom spoločnosť NSK musela tiež vynájsť spôsob využitia systémových dielov tak, aby vytvorila optimálnu špecifikáciu s rozumnou cenou.

Okrem nízkej hlučnosti je kolesová jednotka konštruovaná aj s ohľadom na bezpečnú prevádzku v blízkosti ľudí a je ideálna na použitie v servisných robotoch, mobilných robotoch na dopravu vozíkov a v iných kolaboratívnych robotických aplikáciách. Významnou vlastnosťou tohto konštrukčného riešenia je možnosť jazdy vzad, čo v prípade potreby uľahčuje zmenu smeru jazdy a vďaka tomu možno vozíky tlačiť alebo ťahať.

Novovyvinutý špecializovaný pohon ovláda prostredníctvom jednoduchých signálov dve kolesové jednotky súčasne. Pohon je vybavený snímačmi, ktoré snímajú otáčanie kolies, zrýchlenie, naklonenie a ďalšie potrebné parametre. Výstupy zo snímačov môžu byť spracované palubným počítačom v autonómnych robotických aplikáciách.

V rámci vývoja sa veľmi intenzívne pracovalo na tom, aby bolo zaistené vysokokvalitné, technicky vyspelé, funkčné a odolné riešenie. Tím odborníkov NSK využil pri návrhu systému širokú škálu aktuálne dostupných technológií vrátane mechatroniky, riadenia a softvéru, vďaka čomu sa podarilo splniť aj tie najnáročnejšie požiadavky súčasnej mobilnej robotiky. Kľúčovou súčasťou práce vývojárov bolo získanie názorov ľudí, ktorí pracovali na miestach, ako sú nemocnice a knižnice s cieľom zistiť, aký typ robota by poskytoval optimálne riešenie pre takéto prostredie. Snahou NSK je nielen posúvať hranice robotiky, ale aj sprístupňovať užitočné roboty na využitie v každodennom živote.

www.nskeurope.com