Automatizácia nemusí byť vždy drahá, komplikovaná a zložitá. To je len jedna strana mince. Druhou je čiastočná automatizácia. Keďže automatizácia v malom meradle – len pre vybrané procesy a pri nižších nákladoch – je ďalšou možnosťou a môže byť stále veľmi výhodná. Čiastočná automatizácia teda môže byť perfektným riešením, najmä pre malé a stredné podniky, na zvýšenie produktivity bez vysokých nákladov a optimalizáciu procesov.

Koniec koncov, aj malé a stredné podniky si dobre uvedomujú, že automatizácia má veľa výhod. Lokálna alebo regionálna konkurencia je minulosťou. Teraz spoločnosti súťažia po celom svete. Zároveň sa zvyšujú aj požiadavky zákazníkov, ktorí požadujú väčšiu flexibilitu a variabilitu produktov, nehovoriac o stále sa zvyšujúcej kvalite. Výrobný sektor navyše trpí nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov. A to je tiež oblasť, kde automatizácia skrýva obrovský potenciál.

Automatizácia v malých a stredných podnikoch

Automatizované procesy znižujú pracovné zaťaženie a tým zvyšujú produktivitu. Preposielanie informácií v inteligentne zosieťovaných procesoch je navyše rýchlejšie a efektívnejšie, takže chyby možno rýchlejšie opraviť alebo sa im možno úplne vyhnúť. To v konečnom dôsledku šetrí čas, materiály a zdroje. Automatizácia má však aj ďalšiu veľkú výhodu: uvoľňuje zamestnancov na činnosti s vyššou pridanou hodnotou. Na jednej strane je teda automatizácia veľmi zložitá a nezdá sa, že by vyhovovala požiadavkám menších podnikov. Na druhej strane však MSP prirodzene poznajú aj výhody, ktoré by automatizácia mohla priniesť. Takže, čo robiť? Kľúč spočíva v čiastočnej automatizácii.

Spoločnosti nemusia implementovať automatizačné riešenia založené na princípe „všetko alebo nič“. Namiesto toho by si mali položiť nasledujúce otázky:
1. Aké požiadavky zákazníkov musíme splniť?
2. Aké sú naše silné stránky a ako ich môžeme využiť?
3. Ako sa v budúcnosti odlíšime od konkurencie?
4. Kde by sme mohli zlepšiť náš výrobný proces?
5. Ktoré procesy považujú zamestnanci za obzvlášť neefektívne a frustrujúce?

Odpovede na tieto otázky môžu nasmerovať podniky k riešeniam. Spoločnosti sa môžu postupne automatizovať v tých oblastiach, ktoré boli označené za najvhodnejšie. Čiastočná automatizácia má niekoľko výhod. Stojí menej a je jednoduchšie integrovať postupne zavádzané nové technológie do každodennej prevádzky na rozdiel od celofiremných zmien.

Automatizácia ako hrozba pre ľudí?

Ľudia sú často skeptickí, pokiaľ ide o automatizáciu. Považujú ju za hrozbu pre svoju prácu. Aj keď je ich strach pochopiteľný, realita je v skutočnosti úplne iná. Pretože v skutočnosti automatizačné opatrenia, ako sú roboty, nenahrádzajú prácu ľudí. Namiesto toho preberajú úlohy, ktoré sú ťažké, nepríjemné alebo monotónne. Preto je dôležité to podať vhodným spôsobom. V opačnom prípade môžu ľudia odmietnuť automatizáciu ešte pred jej zavedením. Štúdie ukazujú, že tímový odpor je často najväčšou prekážkou automatizácie vo firmách.

Čiastočná automatizácia je viac ako vhodná pre malé a stredné podniky a je dobrým spôsobom, ako zvýšiť flexibilitu a zlepšiť výsledky pri nízkych nákladoch, nehovoriac o dosiahnutí vyššej akceptácie zo strany zamestnancov, ako by to bolo pri plnej automatizácii procesov. Jedným z mnohých príkladov čiastočnej automatizácie je robotika.

Prečo sa malé a stredné podniky vyhýbajú automatizovaným riešeniam?

S množstvom objednávok a nedostatkom pracovníkov je udržanie produktivity horúcou témou pre mnohé podniky. Nielen veľké, ale aj malé a stredné podniky si uvedomujú príležitosti, ktoré robotika a Priemysel 4.0 ponúkajú z hľadiska produktivity a šetrenia zdrojov.

Mýtus 1: Automatizácia je pre MSP príliš drahá

Mnoho spoločností sa obáva, že náklady na automatizáciu môžu byť príliš vysoké. V rámci niektorých MSP tiež prevláda presvedčenie, že prechod na automatizačné riešenia zvládnu iba veľké spoločnosti, čo mnohým spoločnostiam bráni pohnúť sa ďalej aj pri pohľade na obrovský potenciál, ktorý môže automatizácia ponúknuť.

V skutočnosti v závislosti od odvetvia používanie robotiky znamená zrýchlenie výroby, podporu pri zabezpečovaní kvality a zníženie pracovného zaťaženia kvalifikovaných pracovníkov, dokonca aj v malých podnikoch. Stručne povedané, automatizácia môže mať pozitívny vplyv na produktivitu a efektivitu spoločnosti bez ohľadu na veľkosť. Navyše, automatizačné riešenia dnes stoja menej ako v začiatkoch a prvotné investície sa zvyčajne rýchlo vrátia. Mnohé dostupné robotické systémy a riešenia sa vyznačujú nízkymi nákladmi na ich následnú údržbu, čo prispieva k ich rozšíreniu v podnikoch.

Príklad: Podnik na povrchovú úpravu kovov zakúpil automatizovanú zváraciu bunku a následne ušetril náklady na kamiónovú dopravu zváračskej spoločnosti vo východnej Európe dvakrát týždenne. Okrem nákladov na dopravu malo zaobstaranie zváracieho robota zmysel aj z dôvodu nedostatku zváračov.

Mýtus 2: Automatizácia odrádza uchádzačov a nerieši nedostatok pracovníkov

Faktom je, že priemyselné podniky bojujú s nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov a v dôsledku toho majú najmä MSP problém nájsť dobre vyškolený personál. Na druhej strane, automatizáciou rutinných a monotónnych činností môžu zamestnanci využiť svoje schopnosti a znalosti na atraktívnejšiu prácu.

Príjemné pracovné podmienky sú dôležitým faktorom, keď sa zamestnanci rozhodnú vstúpiť do spoločnosti alebo zostať v nej. Zamestnanci (budúci aj existujúci) majú tendenciu vnímať spoločnosť investujúcu do automatizačných systémov ako spoločnosť s inovatívnym a pozitívnym duchom. To je niečo obzvlášť atraktívne pre mladých zamestnancov.

Príklad: Dodávateľ sušiacich systémov mal čoraz väčšie ťažkosti nájsť vhodných kvalifikovaných pracovníkov na náročné, ale pomerne monotónne zváračské práce. Potreba vyriešiť tento problém stúpala, pretože objednávky neustále pribúdali. Podnik našiel robot, ktorý dokonale zvarí odstredivé ventilátory asi za 50 minút (v porovnaní s približne dňom ručného zvárania), pričom zamestnanci boli nasadení na inú prácu.

Mýtus 3: Robotické systémy sú zložité a ťažko ovládateľné

Ovládanie niektorých automatizačných riešení je také jednoduché, že ich môžu bezpečne používať aj kvalifikovaní pracovníci bez predchádzajúcich znalostí. Roboty s používateľsky prívetivým softvérom a intuitívnymi riadiacimi systémami môžu byť dokonca pripravené na použitie v priebehu niekoľkých minút, čo znamená, že okamžite poskytujú spoľahlivú podporu v požadovaných oblastiach výroby.

Príklad: „Rozbalenie, nastavenie a prvé naprogramovanie automatizačného systému trvalo len 30 minút,“ vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti, ktorá poskytuje povrchovú úpravu plastových dielov. Stredne veľká spoločnosť vyrábajúca plasty sa rozhodla pre kolaboratívny robot, pretože je ľahko programovateľný a flexibilný na používanie. Počas prevádzky kobot šetrí čas a výrobné náklady.

Mýtus 4: Výrobné postupy sa musia zmeniť

Tradičné firmy v odboroch aj v priemysle pracujú podľa desaťročiami overených vzorov. Pre mnohých je preto ťažké predstaviť si, ako môžu robotické systémy podporovať ich podnikanie bez zmeny postupov. Výzvou je rozdeliť procesy na tie, ktoré sa dajú a nedajú automatizovať. Rady od profesionálov v oblasti automatizácie otvárajú mnohé možnosti a podporujú pochopenie nových postupov. Prostredníctvom poradenstva sú aplikácie optimálne prispôsobené podmienkam spoločnosti, nie naopak.

Príklad: Pivovar mal k dispozícii iba štyri krát päť metrov na umiestnenie paletizačného robota vo svojej historickej budove. O nakladanie a vykladanie paliet s prázdnymi a plnými prepravkami sa teraz postará päťosový priemyselný robot. A vďaka automatizačnému riešeniu nebolo potrebné rozširovať budovu ani meniť výrobné procesy.

Roboty ponúkajú spoluprácu

V malých a stredných podnikoch majú svoje miesto väčšie štandardné priemyselné roboty, ako aj menšie kolaboratívne roboty. Štandardné priemyselné roboty sú najvhodnejším riešením, keď spoločnosť vyrába produkty vo veľkých objemoch alebo pri vysokej rýchlosti. Zvládajú vykonávať procesy v konzistentnej kvalite. Väčšie štandardné priemyselné roboty sú tiež užitočným doplnkom zdrojov spoločností, ak chcú odbremeniť zamestnancov od vysokorizikových procesov alebo ak potrebujú zdvíhať obzvlášť ťažký náklad. Na druhej strane menšie kolaboratívne roboty sú ideálne vtedy, keď sa jednotlivé pracovné kroky na rozdiel od celých výrobných procesov automatizujú.

Kolaboratívne roboty sú stále relatívne novým produktom na trhu robotov. V porovnaní s klasickými šesťosovými robotmi sú menšie, vážia menej a sú vhodné pre menšiu záťaž. Tieto vlastnosti sú však aj ich prínosom, pretože malé roboty možno umiestniť hneď vedľa zamestnancov. To znamená, že kolaboratívne roboty a ľudia môžu pracovať bok po boku bez toho, aby sa museli prijať špeciálne bezpečnostné opatrenia. Tieto roboty síce dokážu vykonávať podobné procesy ako ľudská ruka, sú však prospešné v tom, že majú širší rozsah pohybu, neunavia sa a bez rizika vykonávajú monotónne a neergonomické procesy.

Ako funguje automatizácia pre MSP?

Nové technológie ako priemyselné a kolaboratívne roboty vytvárajú nové príležitosti pre malé a stredné podniky. To zahŕňa zlepšenie podmienok pre zamestnancov, ale aj výrazné zvýšenie produktivity. Úspešne automatizovať znamená nájsť správny systém, ktorý vyhovuje výrobe a požiadavkám daného priemyselného podniku. Predsudky ako príliš drahé, zložité, komplikované rýchlo zmiznú a už nebudú brániť automatizácii výroby malých a stredných podnikov.

Zdroje

[1] Automation of the SME sector: 4 myths and their debunking. IFR International Federation of Robotics. [online]. Publikované 24. 10. 2023. Citované 13. 11. 2023.

[2] Automation in SMEs: Why Large-scale Automation isn´t Always the Be-all and End-all. IFR International Federation of Robotics. [online]. Publikované 16. 6. 2023. Citované 13. 11. 2023. 

-pev-